Global şirketlerin neden iyi bir ERP sistemine sahip olması gerektiğine dair 4 neden 

Global şirketlerin neden iyi bir ERP sistemine sahip olması gerektiğine dair 4 neden

linkedin-follow-erphaber

Hâlihazırda global olarak faaliyet gösteren ya da gelecekte uluslararası alanda genişlemeyi planlayan bir işletmeyseniz, işletmenizin anca onu yönetirken kullandığınız sistemler kadar etkili ve verimli olabileceğini bilirsiniz. İşletme kollarınız dünyanın çeşitli bölgelerine yayıldıkça, baştan sona bütün operasyonlarınız da buna bağlı olarak daha karmaşık hale gelecektir.

abas six

Kurumsal kaynak planlaması; anahtar iş süreçlerini, hem bugün, hem de gelecekte, daha iyi bir yönetim ve daha etkili yürütülen operasyonlar için tek bir sisteme entegre etmeyi sağlayan araçtır. Uluslararası işletmelerin, tek bir lokasyonda bulunan yerel işletmelerle aynı sebeplerden dolayı kurumsal kaynak planlama sistemine ihtiyaçları vardır. Aradaki tek fark, uluslararası bir şirketin iyi bir ERP sistemine yalnızca tek bir lokasyonun operasyonlarını değil, birden fazla lokasyondaki operasyonları idare etmek için ihtiyacı olmasıdır. abas ABD Profesyonel Hizmetler Başkan Yardımcısı Paul Hemmings, ERP sisteminin global bir işletmeyi yönetmede size yardımcı olabilmek için yeteri kadar güçlü olması gerektiğini belirtmiştir.

Hemmings ERP sistemleriyle ilgili şöyle söylemiştir: “Bir ERP sistemi işletmenizi yerel ve global seviyelerde yönetmenizi sağlayacak merkezi bir altyapıdır.” Hemmings ayrıca; “ERP sistemi yalnızca mevcut gereksinimlerinizi karşılamakla kalmamalı, aynı zamanda işletmenizin uluslararası ölçekte genişlemesiyle birlikte gelen değişikliklere uyum sağlama esnekliği de kazandırmalıdır” diye eklemiştir.

Global şirketlerin yüksek kalitede profesyonel bir ERP sistemine neden yatırım yapmaları gerektiğine ilişkin 4 temel sebep şu şekildedir:

1. Yerel ile global verileri ve iş akışlarını merkezi bir sistemde bütünleştirmek

İyi bir ERP sistemi, şirket verilerinize toplu olarak erişmeyi kolaylaştırırken, lokasyonlarınızdan birine ilişkin son derece spesifik yerel verileri de ayrıntılı bir şekilde inceleme olanağı sunar. Sisteminiz, tüm şirketinizin genel durumunun resmini elde etmek için olduğu gibi, tek bir işletme birimi ile ilgili olan biteni görmeyi kolay hale getirmelidir.

Koordinasyon perspektifinden bakıldığında, bir ERP sistemi satış zincirindeki tüm paydaşların zincire bağlı kalmasını ve mümkün olduğu kadar verimli şekilde birlikte çalışılmasını sağlamak için hem yerel, hem de global olarak satış, üretim ve dağıtımınızı koordine etmenizi sağlar.

Örneğin, ABD merkezli herhangi bir müşteri bir sipariş verirse ve Çin’de bir üretim tesisiniz varsa, üretim ekibinizin üretime başlamak için verileri (tasarım gereksinimleri, kapasite ihtiyacı, sevkiyat bilgisi vb.) mümkün olduğunca çabuk ve doğru şekilde satınalma siparişinden öğrenebilmesi gerekmektedir.

“Global üretim sahasında envanteri yönetmek oldukça karmaşık bir prosestir.” Hemmings envanterle ilgili şöyle belirtmiştir: “Her seviyedeki envanterle ilgili – hammadde, yarı mamul vb.-  genel bir fikre sahip olmalısınız. Aynı zamanda operasyonlarınızın da her yönünü görebilmelisiniz. Sadece statik stok seviyelerine bakmanız yeterli değildir. Malzemelerin, bitmiş ürünlerin ve sevkiyatların, küresel ortaklarınız ve müşterileriniz arasındaki kanallardan nasıl aktığını da anlamalısınız. Bütün mesele doğru zamanda, doğru yerde, doğru mallara sahip olduğunuzdan emin olmakla ilgilidir. Bunun için de çok sağlam bir global tedarik zinciri kabiliyetine ihtiyacınız vardır.”

Bir ERP sistemi her global operasyonun belkemiğidir.

2. Karmaşık tedarik zincirindeki masrafları ERP sistemleri ile etkin bir şekilde yönetin

ERP sistemlerinin daha az ağırlık verilen yönlerinden biri finansal durumunuzu inceleyebilme imkânıdır. Global bir şirketin, bireysel birimlerden herhangi biri için tedarik zinciri verilerine ulaşabilmesi ve şirket geneliyle ilgili bütünleşik bir bilgi elde edebilmesi gerekir, buna ek olarak, aldığınız her kararın finansal etkilerini net bir şekilde görmek de son derece önemlidir.

Kârlılıklarını korumak için mücadele eden işletmeler, çoğu zaman maliyetlerinin gerçekte tam olarak ne olduğunu bilmeyenlerle aynı işletmelerdir. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, verimliliği artırmanın ve masrafları azaltmanın yollarını bulmak imkânsız değilse de oldukça zordur.

İyi bir ERP sistemi, gelirlerinizin ve giderlerinizin yanı sıra malzeme maliyeti, bitmiş ürün maliyeti ve satılan ürün maliyeti gibi verileri de görmenizi sağlar. Bireysel işletme birimlerinizin mali performansını ve işletmenizin global faaliyetlerini bir bütün olarak anladığınızda, işletmenizi geliştirmek adına doğru kararlar almak için daha iyi bir konumda olursunuz.

3. Dil, para birimi ve kültürel bariyerleri yıkın

Global bir şirketin, farklı para birimlerinde ve döviz kurlarında operasyonlar gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bir ERP sistemi uluslararası boyutta para birimlerini dönüştürmek için güçlü bir araç olabilirken, aynı zamanda kullanıcıların finansal verilerini yerel para birimlerinde de görebilmesine imkân sağlar.

Örneğin, Çin’deki bölgesel bir müdür, herhangi bir birimle ilgili analiz yaparken, finansal verileri RMB (Çin para birimi) türünde görmek isteyecektir. Ancak, işletmenin ABD’deki veya Avrupa’daki ofisinden birinin bu verilere erişmesi gerekiyorsa, RMB olarak görüntülenen finansal verileri kolayca Dolar veya Euro’ya dönüştürmek de mümkündür.

Benzer şekilde, iyi bir ERP sistemi yerel dil gereksinimlerinizi de özelleştirmenize olanak sağlayacaktır. Örneğin, Türkiye merkezli bir ofis, görüntülüme dilini Türkçe olarak ayarlayabiliyorken, Güney Amerika’daki bir üretim tesisi aynı sistemi, görüntüleme dili İspanyolcaya ayarlanmış şekilde kullanabilmektedir. Temel olarak aynı sistem ve verilerle çalışılmasına rağmen, her kullanıcının kendisini rahat hissettiği dilde çalışabilmesini sağlamak için yerel dil gereksinimleri kullanılmaktadır.

abas’ı diğer ERP sistemlerinden farklı kılan unsur nedir?

what makes abas ERP different

Coğrafi bölgeler arasındaki bazı farklılıkların ERP lokalizasyonları kullanılarak uyumlu hale getirilebilmesi mümkündür. Örneğin; karar verme amacıyla verilerin sunumu söz konusu olduğunda Hemmings şöyle söylemiştir: “Sisteminiz, her bölgenin veya lokasyonun tercihlerine göre gösterge tablolarınızı özelleştirmenize izin vermelidir.”

Kültür, proje uygulamalarının yapılma şekillerinde de rol oynayabilir. Optimal bir ERP uygulaması için iş süreçlerinde, yapıda, yönetimde ve iletişim tarzında uluslararası veya bölgesel farklılıklar dikkate alınmalıdır.

4. Uyum yeteneğini ve büyümeyi geliştirin

Hâlihazırda global olarak faaliyet gösteren ya da global olmayı amaçlayan işletmeler için belki de en önemli gerekliliklerden birisi, onlarla birlikte büyüyecek bir sisteme ihtiyaçlarının olmasıdır. Birçok işletme, hatırı sayılır bir büyüme dönemine girdikten sonra sahip oldukları ERP sistemlerinin karmaşık bir global operasyonu idare edebilecek şekilde tasarlanmadığı gerçeğiyle karşılaşır.

Hemmings: “İşletmeniz büyüdükçe ve değiştikçe, sisteminiz de bu değişimlere ve gelişmelere adapte olabilmenizi kolaylaştırmalıdır. Yeni bir ülke, yeni yönetmelikler, yeni ürün hatları veya yeni süreçler fark etmeksizin, bir ERP sistemi işletmenizin büyüme sürecini sorunsuz bir hale getirmelidir. ” diye konu hakkındaki sözlerini sonlandırmıştır.

Filed in: abas, ERP, Haberler Tags: , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

abas Otomotiv’de Tedarik Zinciri & Lojistik Optimizasyonu Konferansı’ndaydı abas Otomotiv’de Tedarik Zinciri & Lojistik Optimizasyonu Konferansı’ndaydı
e-Kitap: abas İş Süreçleri Yönetimi (BPM) e-Kitap: abas İş Süreçleri Yönetimi (BPM)
abas ERP 3 Mayıs’ta 1. İSTANBUL KOBİLER ve BİLİŞİM KONGRESİ’nde abas ERP 3 Mayıs’ta 1. İSTANBUL KOBİLER ve BİLİŞİM KONGRESİ’nde
Otomotiv Yan Sanayi Alanında Faaliyet Gösteren M-Tec Tüm Tedarik Zincirini abas ERP ile yönetecek Otomotiv Yan Sanayi Alanında Faaliyet Gösteren M-Tec Tüm Tedarik Zincirini abas ERP ile yönetecek

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı yayında! Her bir sayımızda gelişen teknoloji ile birlikte bizler de değişen ve dönüşen bir yapı kazanıyoruz. Siz değerli okuyucularımızı sektörün son trendleri ve en… Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın