İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), Üretim Ortamınızı Nasıl Değiştirir? 

İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), Üretim Ortamınızı Nasıl Değiştirir?

linkedin-follow-erphaber

Müşterilerinizin, teslim tarihlerini daha fazla yerine getirdiğiniz, gerekli üretim değişiklikleri/ayar sayısını azalttığınız, üretim alanınızda yaklaşmakta olan sabit ve beklenen iş emirlerinin tam olarak görünür olduğu ve üst yönetiminizin tedarikçi performansı, beklenen makine kullanımı ve çalışan performansı ile ilgili temel ölçütleri görebileceği bir imalat ortamı düşünün. İleri Planlama ve Çizelgeleme sistemini kullanmak, üretim ortamınızı değiştirecek ve hayalini bile kuramadığınız imalat rüyalarınızı gerçekleştirecektir.

Müşterilerinizin teslim tarihlerini daha fazla yerine getirin

1 – Sonlu Kapasite Planlama ve Sipariş Önceliklendirme ile Anlık Olarak Teslim Tarihi Verebilme

Bu durum, hepimizin çalışma hayatının farklı noktalarında gerçekleşmiştir. Bir şeyler üzerinde çalışıyorsunuz ve biri size onu bırakıp başka bir konuda çalışmanızı isteyen mesajlar gönderiyor. Akabinde bir çağrı geliyor ve biri gün içerisinde geçerli programınıza bir şeyler sığdırmanızı istemek için arıyor çünkü bu notu ŞİMDİ okumanıza ihtiyaçları var!

Bazen gün içinde yeterli saat yokmuş gibi geliyor ve bir şeyi tamamlamayı düşündüğünüzde, özellikle de kendinizi 8-10 saatlik iş günüyle sınırlamışsanız, müşterilerinize, yöneticilerinize veya çalışanlarınıza Peter Gibbons (1999 yapımı Office Space filmi karakteri) gibi bir iş-yaşam dengesi istediğinizi söylemek de güç olabilmektedir. Bu görevi haftanın ortasına kadar tamamlayabilecek miyim yoksa önümüzdeki haftanın aksiyon alınacak işlerine sarkacak mı? Bu durumlarda doğru bir cevap vermek için, her bir eylem maddesini üzerine muhtemel aksaklık sürelerini de ekleyerek ardı ardına sıraya koymanız gerekmektedir.

Üretim planlama için de aynen bu durum geçerlidir. Her müşteri, siparişini istemek için arar. Satış sürecinin başlangıcından itibaren müşteriye gerçekçi bir tarih vaat etmeniz daha sonradan oluşacak pek çok sıkıntının önüne geçer ve hem yeni, hem de uzun süredir çalıştığınız müşterilerinizle aranızda iyi niyet inşa etmeye devam etmenizi sağlamaktadır. İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) sistemleri, mevcut iş yükü, sistem tarafından doldurulan öğe ana verileri (örn; çalışma süreleri, ayar süreleri, parti boyutları ve yönlendirme tercihleri) ve kapasite verilerini (örn; vardiya sayısı, vardiya başına saat sayısı, iş merkezi programı, iş merkezi çıktısı, iş merkezi personel tahsisi, işçi performansı) temel alarak, gerçek zamanlı olarak beklenen tamamlanma tarihlerini sağlayan simülasyonlar çalıştırmaktadır.

Teslimat tarihi parametrelerini karşılarken parti boyutlarını artırma

2 – Ayar Süresi Optimizasyonu

Yüksek hızlı bir imalat ortamında çalışırken her bir saniye önem kazanmaktadır. Herhangi bir üretim ortamının hedefi, ayar sürelerini minimize etmektir. Geleneksel üretimden mühendislik bakış açısına kadar, bu her ayar için gereken süreyi fiziksel olarak azaltmanın yollarını bularak gerçekleştirilebilir. Herkesin anlayacağı şekilde, geleneksel düşünce ‘daha hızlı hareket ederseniz, istediğiniz yere ulaşmanız için harcanan toplam süreyi azaltırsınız’ şeklindedir.

Optimizasyon açısından, aynı ayarı paylaşan birden çok iş emri buna göre art arda dizilirse, toplam ayar süresi de en aza indirgenebilmektedir. Bu, her ayar için yine aynı hızda çalışabileceğiniz anlamına gelir ve bunun için işleri sadece sırada tutmanız yeterlidir. Kurumsal düzeyde bir İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) sistemi, izin verilen parti gruplama dönemi ve anlık performans için ayarladığınız parametreler dahilinde sıralı iş emirleri sağlamaktadır.

İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), Üretim Ortamınızı Nasıl Değiştirir?

Bu da, istenen teslim tarihi parametrelerini karşılamaya devam ederken parti boyutlarını da artırabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Üretim için teyit edilen iş emirlerini ve beklenen üretim iş emirlerini görsel olarak izleme

3 – Yaklaşan Sabit ve Beklenen İş Emirlerinin Görünürlüğü

İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS) modülü ile yaklaşmakta olan sabit ve beklenen iş emirlerinin görünürlüğünü sağlayan ayrıntılı bir plan oluşturulmuştur. Bu, üretim ekibiniz daha gelmeden önce hangi siparişlerin kendi çalışma merkezlerine geleceğini bilir ve beklenen ürün karışımlarını planlayabilir demektir.

Çoğu kişi yemek yerken tabağında neler olduğunu görebilmeyi ister. Geriye doğru planlama ve sonsuz kapasite ile çalışırken yaklaşan zaman çizelgeniz yalnızca tam vaktindeyseniz ve başlamanız gerektiği anda işe başlarsanız doğrudur. Gerçek şu ki, planlar ve öncelikler değişim gösterebilmektedir. Bu değişiklikleri gerçekleştikçe görebilmek, nerede olursanız olun hangi ürün karmasının imalat alanında olduğunu her zaman bildiğiniz anlamına gelmektedir.

Yönetsel iş kararları almayı sağlayan tedarikçi, iş emri ve çalışan anahtar performans göstergeleri

4 – İdari Yöneticilerin Stratejik Karar Vermelerine Yardımcı KPI’lar

Tedarikçi, iş emri ve çalışan anahtar performans göstergelerini (KPI) görebilme, yöneticilerin bilinçli iş kararları almasına yardımcı olmaktadır. İleri Planlama ve Çizelgeleme (APS), yaklaşmakta olan tedarikçi gönderilerinin durumlarını görmek, çalışanların iş merkezi açısından değerlendirilmesini ve tesisin tamamı için iş emirlerinin zamanında tamamlanma oranlarını belirlemeyi mümkün kılmaktadır. Bu verileri parmak uçlarınıza koymak, yöneticilerin gerçekten yöneticilik yapmalarına imkan vermektedir. Yöneticiler bu verilerin sonucunda şunları yapabilmektedir:

  • Hangi tedarikçilerin istenen ölçüm düzeylerini karşıladıklarını belirleyin ve performansa dayalı olarak şartları yeniden müzakere edin
  • Hangi iş merkezlerinin geride kaldığına hızlı bir şekilde karar verin ve düzeltici önleyici faaliyetleri uygulayın (örn; eğitim, yeniden atanan kaynaklar, ek kaynaklar, koşulları iyileştirmek için nelere ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak değişen süreci)
  • Bir üretim tesisinin genel performansını belirleyin ve portföyündeki diğer benzer tesislerle ve endüstriye özel ölçütlerle karşılaştırın.

Müşterinize vaat ettiğiniz tarihin ne olduğunu söyleyebiliyor olsanız da, ayar süresi optimizasyonu sayesinde sadece hızlı değil daha akıllıca ilerleyebileceğiniz, ayrıntılı planınızda bunları görünür hale getirebileceğiniz ve nihayet tedarikçileriniz / iş merkezleriniz / üretim tesisi portföyünüzde neler olup bittiğini bileceğiniz düzgün yapılandırılmış kurumsal düzeyde bir APS modülü imalat hayallerinizin farkına varmanıza yardımcı olmaktadır. Daha fazla abas makalesi için, LinkedIn sayfalarını takip edebilirsiniz.

 

Filed in: abas, Sponsorlar Tags: , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

IIoT (Nesnelerin Endüstriyel İnterneti) Çevikliği Nasıl Etkiler? IIoT (Nesnelerin Endüstriyel İnterneti) Çevikliği Nasıl Etkiler?
Bir ERP Uygulamasına İhtiyaç Duyduğunuzu Gösteren 3 Şey Bir ERP Uygulamasına İhtiyaç Duyduğunuzu Gösteren 3 Şey
abas Türkiye, Dijital Dönüşüm Yol Haritası Paneli’ndeydi abas Türkiye, Dijital Dönüşüm Yol Haritası Paneli’ndeydi
Dijital Dünyada Değişim Yönetiminin 7 Başarı Faktörü Dijital Dünyada Değişim Yönetiminin 7 Başarı Faktörü

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Temmuz 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Temmuz 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Temmuz 2018 Sayısı yayında! Bilgiye ulaşmanın kolay fakat doğru bilgiye ulaşmanın oldukça zor olduğu bir çağın ortasında ERP sektörünün ilk dergisi olan ERP HABER’in Temmuz sayısını sizlere… Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın