Plastik Enjeksiyon, Daha İyi İmalat İçin ERP Yazılımı ile Tanışıyor 

Plastik Enjeksiyon, Daha İyi İmalat İçin ERP Yazılımı ile Tanışıyor

linkedin-follow-erphaber

Plastik enjeksiyon kağıt üzerinde oldukça açık bir kavramdır. Hazne içerisine plastik granüller veya reçine yükleyin, onları işleyin, kalıba enjekte edin, tamamlanmış plastik ürünü çıkarın ve bu aşamaları sonsuza dek tekrarlayın.

Plastik enjeksiyon günümüzde halen bir seri üretim sistemi olarak görülmesine rağmen, mevcut teknoloji devrimi plastik imalatı ve montajını yeni bir kalite anlayışı ile tanıştırmıştır. Bugün plastik üreticileri, ürettikleri karmaşık ürünlere değerli özellikler katan gelişmiş malzemeler kullanmaktadırlar. Bu üreticiler, mallarını hafiflettiği sürece mevcut müşterilerine bağlı kalırken, bir yandan da medikal teknoloji gibi nispeten yeni endüstrilerle ortaklıklar kurarak, otomotiv sektöründen inşaat sektörüne, hatta sportif malzemelere kadar geniş bir endüstri dalını dönüştüren yenilikçi bir konseptle ilerlemeye devam etmektedir. Yenilik yaparken verileri iyi yöneten ve avantajlı bir şekilde uygulayan plastik üreticileri, herhangi bir ihmal olmadan verimlilik gücünü korumaktadırlar.

ERP yazılımı modern plastik enjeksiyon üreticilerine bu optimal sonuçları nerede sağlayacak?

Gözler Deponun Üzerinde

Farklı temellere sahip malzemelerin karakteristik özellikleri, benzersiz ürünler yaratmaktadır. Isıya dayanıklılık, hidrofobi, yüksek gerilme mukavemeti ve esneklik; plastik ve polimerler bitmiş bir ürün için her türlü görevi yerine getirmektedir. Ancak kimyasal olarak atfedilen nitelikler çoğaldıkça ve kalıpçılar kendi malzeme protföylerine yeni malzemeler ekledikçe, gelişmiş envanter yönetimi yetenekleri de bir gereklilik haline gelmektedir. Nihayetinde raf ömrü, özelleştirilmiş materyallerle dolu bir depoda, ürünler henüz tamamlanmamışken takibini sağlayabilmek için oldukça zor bir ölçüttür.

ERP sistemi kullanıcıların, işletmeler tarafından üretilen veya kendilerinin topladıkları gerçek zamanlı verilerin her baytını (tedarik, üretim, talep vb.) dikkate almalarını ve ilgili taraflara uyarlanabilir uyarıları otomatik olarak gönderebilmelerini sağlamaktadır. Bu sayede, çalışanlar depoda arta kalan ne varsa onu kullanmak zorunda kalmaz veya depo raflarında fazla stoklanmış reçinenin kullanım ömrünü doldurmasına izin veremez. Plastik enjeksiyon tesisleri için lot takibi yapmak ve montajla baş edebilmek de zorunlu bir unsurdur. Tam entegre bir ERP sistemine sahip olmayan işletmeler içerisindeki çok miktarda veri, yöneticileri oldukça korkutmaktadır. Eğer ERP normal operasyonların iç ve dış süreçlerini destekleyemiyorsa, malların geri dönüşümü için gereken ters lojistik de o oranda karışmaya yatkınlığı bulunmaktadır.

Kalıbı kır(ma)mak

Organizasyon, geniş bir kalıp skalasına sahip üreticiler için de önemlidir. Ekipman operatörleri ihtiyaç duydukları kalıpları bulamadıklarında değişimler uzar, buna bağlı olarak da duruşlar üretim potansiyeli ve kârlılığı oldukça düşürmektedir. Daha da ötesi, enjeksiyon kalıplarının her biri binlerce dolara mal olabilmektedir.

Tek bir hasarlı kalıp tüm fabrikanın durmasına sebep olabiliyorken, neden böyle bir yatırımı kontrolsüz bırakırsınız?

Sorumluluk sahibi kalıp ve plastik üreticileri ERP yazılımının, kalıpların bulunduğu yeri izlemesini ve değişim esnasında yaşanan gereksiz çalışma sürelerini önlemesini isteyebilmektedir. Kalıpları kim kontrol etti? En son nerede görüldü? Kalıplar mevcutta hangi makineye bağlı? Tüm bunlar doğru RFID teknolojisi, mobil cihazlar ve ERP çözümü ile mümkündür.

Steril odalar

FDA onaylı ve ISO sertifikalı steril plastik enjeksiyon odaları yalnızca bir gecede oluşturulamamaktadır. Bu odalar, yüksek derecede emek ve titiz bir rutinin ürünleridir. Plastik enjeksiyon üreticileri tıbbi ve biyomedikal cihaz pazarlarına girdikçe, kalite kontrol ile ilgili prosesler de çok daha fazla emek gerektirmektedir. Bu noktada ERP yazılımı, akıllı bir depo gibi davranarak önemli Kalite Kontrol verilerini dokümante etme sürecine yardımcı olabilmekte ve pahalı bir soruşturmayı tetikleyebilecek hataları önleyebilmektedir.

Bu sistemler kalite kontrol uzmanlarının, kontaminasyon veya kalite ihlalinin ortaya çıkması durumuna bağlı olarak, prosesleri ve uygulamaları incelemek zorunda kaldıkları zamanlarda kullanabilecekleri araçlardır. Denetçiler elektronik çizelgeler üzerinden hareket etmeye daha az odaklanırlar ve ihtiyaç duydukları bilgileri hemen bulabilmektedirler. Sorunlar ne kadar çabuk çözülebilirse, iş veya marka üzerindeki etkisi de o kadar az olmaktadır.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

 

Filed in: abas, Ana Başlıklar, ERP, Plastik Tags: , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

IIoT (Nesnelerin Endüstriyel İnterneti) Çevikliği Nasıl Etkiler? IIoT (Nesnelerin Endüstriyel İnterneti) Çevikliği Nasıl Etkiler?
Bir ERP Uygulamasına İhtiyaç Duyduğunuzu Gösteren 3 Şey Bir ERP Uygulamasına İhtiyaç Duyduğunuzu Gösteren 3 Şey
abas Türkiye, Dijital Dönüşüm Yol Haritası Paneli’ndeydi abas Türkiye, Dijital Dönüşüm Yol Haritası Paneli’ndeydi
Dijital Dünyada Değişim Yönetiminin 7 Başarı Faktörü Dijital Dünyada Değişim Yönetiminin 7 Başarı Faktörü

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Temmuz 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Temmuz 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Temmuz 2018 Sayısı yayında! Bilgiye ulaşmanın kolay fakat doğru bilgiye ulaşmanın oldukça zor olduğu bir çağın ortasında ERP sektörünün ilk dergisi olan ERP HABER’in Temmuz sayısını sizlere… Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın