2016’da Her şey Hibrit Olacak 

2016’da Her şey Hibrit Olacak

linkedin-follow-erphaber

Bulut bilişimin popüler olmasıyla yeni entegrasyon konularında bir telaş da baş gösterdi. Bulut bilişimi benimsemenin karmaşıklığı, daha yenilikçi dijital uygulama geliştirme ihtiyacı ile birleştiğinde IT departmanlarının da farklı bulut opsiyonları araştırması gerekliliği ortaya çıktı ki bu da hibriti doğurdu.

hibrit

Firmalar sadece bulut olan çözümlerden uzaklaşıp hibrit çözümlere yöneliyor. Başka bir deyişle sadece kamu ve özel bulut opsiyonlarına odaklanmak yerine, IT daha esnek ve kontrol sahibi olmak adına hibrit entegrasyon ve yönetilebilen bulut gibi opsiyonlar değerlendiriliyor.

Çeviklik burada anahtar

Çeviklik burada anahtardır. ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemlerini buluta koymanın çekiciliği oldukça fazladır. Ölçülebilirlik, esneklik, ve maliyet azalması bir firmanın bunu istemesinin başlıca nedenlerindendir. Bulut bilişim aynı zamanda firmaların her yerden 7/24 tüm bilişim kaynaklarına ulaşabilmesini sağlar ve başlangıç sermaye yatırımını azaltır. Ama ERP sistemlerinde tüm kayıtlar, veriler, işlemler depolandığı için değiştirmek zor olabilir ve bilgi ve süreç siloları oluşmasına sebep olabilir.

Kurumsal sistemler ve uygulamaları bulutta entegre etmek, servis sağlayıcı (iPaaS) gibi en tecrübeli entegrasyon platformu için bile zorlayıcı olabilir; çünkü bu sistemlerin çoğunluğu entegrasyon için ara katman yazılımı kullanılarak bir binada bulundurulmaktadır.

Bazı büyük işletmeler ERP sistemlerinin büyük kısmını buluta taşımayı daha önce denemiş olup stratejilerini tekrar gözden geçiriyorlar. Örneğin fark ettiler ki hacimli veriyi buluta ve buluttan taşımak çok ideal bir durum değil. Hibrit stratejinin en iyi opsiyon olduğu fark edildi.

Hibrit yaklaşım olmaksızın işletmelerin bulut ve kurum içi sistemleri arasında bağlantı için gerekli kritik entegrasyon noktalarını sağlamak için başarısız olacağına inanıyoruz. Başka bir deyişle iki bağımsız bilişim ortamı ya da bulutta bir paralel evren yaratma riski olabilir.

Hibrit Entegrasyon Yaklaşımı Entegrasyon Karışımdır

Bir hibrit entegrasyon yaklaşımı, kamu ve özel bulut ve kurum içi sistemleri arasında bir entegrasyon karışımıdır. Aynı zamanda buluta taşımada “kaldır ve değiştir” yaklaşımını içerir ve tekrar tasarım yapmaya gerek kalmadan varolan uyglamalar kullanılır.

Hibrit yaklaşımı kullanarak işletmeler, farklı sistemler arasındaki süreçlerin tamamında aynı dilin konuşulduğundan emin olabilecektir; mobil uygulamalardan iş süreç uygulamalarına, makinelere ve hatta sahada çalışanlara kadar.

Hibrit bulut yaklaşımı kaçınılmazdır. Bazı analistlerin tahminine göre 2018 yılı itibariyle büyük işletmelerin yüzde 40’ından fazlası hibrit entegrasyon platformu kurmuş olacaktır.

Hibrit entegrasyon kurum içinden buluta dönüşüm için sistematik bir yaklaşımını destekler. Ama ek olarak, çoğu işletme bir anda varolan kurum içi çözümlerini bırakıp buluta geçmeyecektir. Var olan sistemlerini sorunsuz bir şekilde bulut sistemlerine entegre etmek gerekmektedir.

Firmalar sistemleri üzerinde kontrol ister, kurum içi veya bulut fark etmez. Hibrit bir çözüm bunu elde etmenin tek yoludur.

Nil BAĞDAN – Software AG Genel Müdürü

Filed in: Blogs, Cloud Computing, Haberler, Makaleler, Software AG Tags: , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
CFO’ların Cloud ERP Seçerken Sorması Gereken 6 Soru CFO’ların Cloud ERP Seçerken Sorması Gereken 6 Soru
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın