abas ERP Automotive & Supply modülünü farklı kılan özellikler 

abas ERP Automotive & Supply modülünü farklı kılan özellikler

linkedin-follow-erphaber

Otomotiv sektöründeki şirketler, ERP sistemlerinden memnuniyetlerini ve beklentilerini diğer şirketlere göre daha kritik seviyede değerlendirmekteler. Trovarit tarafından gerçekleştirilen “ERP Deneyimi 2014″ araştırmasının otomotiv sektöründe yer alan üreticiler için özel sonuçlarının ele alındığı raporda, abas ERP yazılımı elde ettiği sonuçla sektörde yer alan firmalar için doğru ERP çözümü olduğunu gösteriyor.

oto1-trovarit

Otomotiv sektöründe ERP değerlendirme kriterleri

Yüksek kalite beklentileri, inovasyon baskısı ve uluslararası pazar için gerekli olan üretimdeki optimizasyon, otomotiv sektöründe ERP uygulamalarının temel alt yapısını oluşturmakta. Pazarda bu rekabet devam ederken, uzun yıllardır kullanılan ve başlangıçta ihtiyaç duyulan süreçlere cevap vermiş ancak fonksiyonel kısıtları olan ERP çözümleri ömürlerini yitirmeye başladılar.

Bunun sebebi sektörün doğal yapısı içerisinde kendini gösteriyor: Just-in-Time ve Just-in-Sequence gibi kavramlarla ifade edilen karmaşık lojistik süreçlerinin yönetimi diğer sektörlere göre daha zor. Sektördeki ERP kullanıcıları kriter bazında önem değerlendirmelerini tüm bu ve benzer konular ve eğilimleri dikkate alarak yaptılar. Bunlar,

Kullanılabilirlik (% 52)
Uluslararası kullanım özellikleri (%33)
Rol ve içerik bazlı kullanıcı kılavuzu (%32)
ERP yazılımının mobil ortamda kullanımı (%27)
Kurumsal Uygulama Entegrasyonu (Enterprise Application Integration -EAI-) / Veri alışverişi (%24)
Yazılımın uluslararası kullanımı ve yaygınlaştırılmasının önemi, üretimin küreselleşmesi ile paralel olarak artmaktadır. Tedarikçiler sadece bulunduğu ülkede değil, Kuzey Amerika, Asya gibi uzak coğrafyalardaki üretimi destekleyecek lojistik süreçleri yönetmek zorunda kalmaktadırlar. Bu çerçevede, ERP kullanıcılarının üçte ikiden fazlası (%69), ERP sistemlerinin daha basit ve süreç hızlandırmaya yönelik olmasını istemektedirler.

Veri yönetimi sorun olmaya devam ediyor

oto2

 

Kullanıcıların %40’a yakını ERP uygulamalarında en büyük sorunun veri aktarımları ve yönetimi olduğunu belirtmekte. Tüm üretim sektörü kullanıcılarının bu kriter için değerlendirmeleri ile karşılaştırıldığında, 10 puanlık daha düşük seviyede olması, otomotiv sektöründeki tecrübe ve süreçlerin olgunluğu olarak açıklanabilir. ERP uygulama sürecinde sürüm değişiklikleri ve yükseltmelerdeki maliyet ve efor (% 21), adaptasyon ve esneklik (% 17), ergonomi (% 14) ve destek personelindeki değişiklikler ve yetkinlik problemleri (% 11) en büyük problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi haber ise katılımcıların dörtte bire yakını (% 24) ERP uygulamalarında bir sorun olmadığı yönünde görüşlerini belirtmişlerdir.

En önemli seçim kriteri: Fonksiyonellik

Birçok sektörde olduğu gibi, ERP çözümlerinin seçiminde fonksiyonellik ve kolay kullanım en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Ancak tüm sonuçlar içerisinde %40 olan bu kriterin önemi, otomotiv sektöründeki kullanıcılar için % 33’lük oranda değerlendirilmektedir. Bu durum, otomotiv sektöründeki süreçlerin daha fazla tanımlı olması ve pratik uygulamada çoğu standart fonksiyonların ihtiyaçlara cevap vermesi ile açıklanabilir.

Diğer önemli bir sonuç ise, otomotiv sektöründeki kullanıcıların dörtte biri (% 28), ERP seçiminde hizmet alacakları şirketin sektör tecrübesini önemserken, bu oran diğer sektörlerde% 13 seviyesinde kalmaktadır.

abas ERP Automotive & Supply modülünü farklı kılan özellikler

abas ERP Automotive & Supply modülü, otomotiv tedarik zinciri için özel olarak tasarlandı. abas otomotiv çözümü, bu sektörde yer alan işletmeleri, karmaşık tedarik zincirinin yönetiminde ve tedarikçiler ile üreticiler (ana sanayi) arasındaki lojistik süreçlerinin koordinasyonunda destekler. Standartlaşmış EDI (Electronic Data Interchange) süreçlerinin online entegrasyonu ile firmalara esneklik, kalite, tutarlılık ve doğru zamanda teslimatı temel alan belirgin bir rekabet avantajı sağlanır.

abas-fonksiyonlar-yeni

Otomotiv ve diğer sektörlerde, ana sanayinin tedarikçisi konumunda üretici olarak yer alan işletmelerin standart süreçlerini, yıllık sözleşme-çerçeve sipariş yönetimi, tahmini ve JIT sevkiyat planlarının entegrasyonu ile kolaylaştıran “abas Automotive” çözümü bunun yanı sıra kümülatif sevk miktarlarının, depolama araçlarının ve palet/kasa gibi birden fazla kez kullanılabilen paketleme malzemelerinin takibi/yönetimi, lot/seri numarası bazında izlenebilirlik ve VDA, ODETTE, EDIFACT veya ANSI X12 standartlarına göre farklı EDI formatlarını destekleyerek bu işletmelerde gerekli kontrolü sağlamaktadır.

Tedarik Zinciri Yönetiminde abas ERP ve EDI

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımları, Electronic Data Interchange (EDI) sistemleri ile entegre olarak çalıştığında, tedarik zinciri yönetiminde işletmeler arasındaki iletişimin verimliliğini belirgin bir biçimde artırmaktadır. EDI fonksiyonlarını destekleyen ve “abas Automotive” gibi sektöre özel hazır çözümler içeren ERP yazılımları sayesinde ana sanayiye üretim yapan işletmeler kendi kaynaklarını daha etkin bir biçimde planlamakla kalmaz aynı zamanda ana sanayinin kendilerinden taleplerine de elektronik ortamda hızlıca ve doğru verilerle cevap verebilirler.

Header_13_Automotive

Otomotiv sektörüne özel anahtar performans göstergeleri (KPI) abas iş zekası raporlarında abas Automotive ile iş zekası çözümünün EDI raporları da kullanılabilmektedir. Bu raporlar abas’ın EDI veritabanında yer alan sevkiyat planlarını değerlendirir. Bu raporlar sayesinde abas kullanıcıları ana sanayiden gelen planlardaki sapmaları hızlı bir biçimde, görsel olarak analiz edebilir, üretim planlamasını bu analiz sonuçlarına göre daha etkin bir biçimde yaparak, tedarik zincirlerini optimize edebilirler.

BI-otomotiv

Filed in: abas, Başarı Hikayeleri, ERP, Haberler, Makaleler, Otomotiv, Sektörler, Sponsorlar Tags: , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın