Arkel, İş Süreçlerini Microsoft Dynamics ERP ile yönetiyor 

Arkel, İş Süreçlerini Microsoft Dynamics ERP ile yönetiyor

linkedin-follow-erphaber

Asansör kumanda kartları, kumanda panoları, acil kurtarma sistemleri gibi sektörün ihtiyaç duyduğu tüm elektronik ürünlerin tasarımını ve üretimi yapan Arkel, büyüyen organizasyonundaki iş süreçlerini kontrol altına almak ve daha verimli yönetmek amacı ile ETG Danışmanlığında Microsoft Dynamics ERP çözümlerini kullanıyor.

arkel elektronik

AR-GE yatırımları sayesinde ürettiği ürünleri ile Reddot “Tasarım Ödülü” ve Design Turkey “İyi Tasarım Ödülü” gibi ödüller alan ARKEL, asansör sanayisinde Türkiye’nin önde gelen elektrik-elektronik üretim firmalarından biridir.

Arkel Elektronik firmasının Microsoft Dynamics ERP ile olan serüvenini Bilgi işlem Sorumlusu Emre ŞENADLI ile konuştuk.

Bize Arkel Elektronik’ten bahseder misiniz?

arkelEmre ŞENADLI: 1998 yılında kurulan Arkel asansör kumanda kartları, kumanda panoları, acil kurtarma sistemleri, revizyon ve alarm setleri imalatını ve sektörde ihtiyaç duyulan diğer elektronik cihazların tasarımını yapmaktadır. ARKEL AR-GE çalışmalarını müşteri istekleri doğrultusunda, modern teknolojinin olanaklarını kullanarak kendi bünyesindeki personeli ile sürdürmektedir.

Genç bir firma olmasına rağmen ARKEL kısa sürede sektörde tercih edilen marka olabilmeyi başarmış, yurtiçindeki pazar payını müşteri memnuniyetini birinci hedef olarak seçmesi, yaptığı işlerdeki özeni, tecrübesi, teknolojik ilerlemeleri takibi, uygun fiyat politikası, müşteriye özel çözümler üretmedeki becerisi, taahhüt edilen sürelerde iş teslim etmesi ile gün geçtikçe arttırmıştır. Sektörde söz sahibi müşteri portföyü ile uzmanlığını paylaşarak günümüz dünyasında ciddi önem arzeden bu sektörde ilerlemeye, yenilenmeye, ürün yelpazesini sürekli genişletmeye devam etmektedir.

İş Süreçlerinizin yönetimi için Neden Microsoft Dynamics ERP’yi seçtiniz?

Emre ŞENADLI: ARKEL, seri üretimin dışında yurt içi ve yurt dışı müşterilerin pano ihtiyacını karşılamak adına, müşteriye özel siparişler almaktadır.

Bu pano siparişleri müşteriye özel olup, her pano siparişinin kendine özgü standart olmayan dinamik ürün reçeteleri vardır.

ERP ürünleri arasında yaptığımız araştırma ve incelemeler sonucunda, Microsoft ERP (Dynamics AX) içinde bulunan Ürün Kurucu (Product Builder) modülünün ihtiyacımıza cevap verebilecek en iyi uygulama olduğuna karar verdik.

Bunun yanı sıra üretim maliyetleri, MRP gibi konuları da en iyi şekilde yönetebilecek, dinamik reçete oluşturabilecek ve sonlu kapasite planlaması yapabilecek en uygun ERP’nin Microsoft ERP (Dynamics AX) olduğuna karar verdik.

Bize Microsoft ERP (Dynamics AX) içinde bulunan Ürün Kurucu (Product Builder) modülündeki uygulamalarınızdan bahseder misiniz?

 

Emre ŞENADLI: Standart reçetesi olmayan pano ürünlerinde ARKEL müşterileri, siparişlerini kendilerine Ürün Kurucu (Product Builder) modülü üzerinden yönetilen, anket cevaplar gibi, onlarca soruya verdikleri cevaplar ile dinamik olarak tüm detayları ile oluşturmaktadırlar.

Siparişi veren müşteri, fiyat teklifi ve teslim tarihi bilgilerini haklı olarak hemen talep etmektedir.

Siparişi alınan panoların yapılabilir bir pano olup olmadığı önce AR-GE birimi tarafından teknik olarak onaylanmakta ve daha sonra ürün reçetesi dinamik olarak oluşturulup, kullanılacak malzeme ve işçilik hesabından sonra gerçek maliyet bilgisi ve teklif rakamları çıkartılmaktadır.

Microsoft ERP (Dynamics AX) projesi sonrasında tüm bu süreç iş akışları (WorkFlow) desteği ile de 10-15 dakika içinde tamamlanabilmektedir.

Ayrıca ERP sistemi, üretim kapasite durumuna bakıp doğru teslim tarihini tespit edebilmektedir. ERP kullanmadan önce bu süreç el ile yürütülmekte ve müşteriye geri dönüş birkaç gün sürmekteyken, Microsoft ERP (Dynamics AX) projesi sonrasında tüm bu süreç iş akışları (WorkFlow) desteği ile de 10-15 dakika içinde tamamlanabilmektedir.

arkel

Projedeki Planlama ve MRP süreçleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Emre ŞENADLI: MRP modülü ile satış tahminleri sonucu esas alınarak, tedarikçilerden alınması gereken hammaddeler tam olarak ihtiyaca göre çalışmaktadır.  MRP sayesinde depolara ihtiyaç kadar hammadde alınması, hem maliyet hem de zaman açısından üretime çok fayda sağlamaktadır.

Tedarik süreleri, satış tahminleri, emniyet stoku gibi birçok parametre ile çalışan MRP tam ihtiyaca cevap verebilmektedir. Çok kısa sürede çalışıp doğru hesap yapması MRP modülünün en önemli avantajıdır.

Satış Sonrası hizmet ve teknik servis süreçleriniz için Microsoft Dynamics ERP’den nasıl faydalandınız?

Emre ŞENADLI: Müşteri memnuniyetinin en önemli olduğu kısımlardan birisi de satış sonrası hizmettir. Gerçekleştirilen Microsoft ERP (Dynamics AX)  projesi sayesinde satış sonrası hizmet yönetimi artık çok daha rahat bir şekilde yürütülmektedir.

Teknik servise gelen arızalı ürünler için malzeme yönetimi ve teknik servis maliyetini artık Microsoft ERP (Dynamics AX) ile hesaplanmaktadır.

arkel

Gelen tüm arızalı ürünler ERP sistemine girildikten sonra, harcanan malzeme ve işçilik, başarılı bir şekilde satış siparişi modülüne entegre olduğundan ve ilgili faturası otomatik oluşturularak, müşteri memnuniyeti yönetilmektedir.

Gelen arızalı ürünler için, müşteriye SMS gönderilmekte olup, müşteri iletişimini de Microsoft ERP (Dynamics AX) üzerinden rahat bir şekilde yönetilmektedir. Tamir edilemeyen ürünler için müşteri indirim kuponları ve özel iskontoların yönetimi de yine birbiri ile tam olarak entegre olan servis ve satış modülleri tarafından, müşteri memnuniyeti ön planda tutulacak şekilde yönetilmektedir.

 

Son olarak ERP Projenizde size destek veren ETG firması hakkında neler söylemek istesiniz?

Emre ŞENADLI: ERP ürünü seçmek kadar, bu ürünü uygulayacak iş ortağı (Partner) firmayı da seçmek zor bir süreç. Microsoft Dynamics ERP ürününe olan hakimiyeti, üretim tecrübesine sahip danışmanları, geniş kadrosu ve başarılı projeleri neticesinde ERP projemizde ETG ile çalışmaya karar verdik.

Filed in: Başarı Hikayeleri, Endüstri Makineleri ve Bileşenleri, ERP, ERP Seçimi, Microsoft Dynamics, MRP, Mühendislik ve İnşaat, Üretim Yönetimi Tags: , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde Microsoft Dynamics 365 (Axapta) ile ERP Eğitimi Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde Microsoft Dynamics 365 (Axapta) ile ERP Eğitimi
Medicana Sağlık Grubu Kurumun Geleceği için Microsoft İle El Sıkıştı Medicana Sağlık Grubu Kurumun Geleceği için Microsoft İle El Sıkıştı
Japon Perakende Devi MINISO, Türkiye Pazarına Microsoft ERP ile Giriş Yapıyor Japon Perakende Devi MINISO, Türkiye Pazarına Microsoft ERP ile Giriş Yapıyor
Altur Turizm, Microsoft ERP (Dynamics AX) tercih etti Altur Turizm, Microsoft ERP (Dynamics AX) tercih etti

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın