“Bakkal Defteri” gitmiş yerine mysql veritabanı gelmişti 

“Bakkal Defteri” gitmiş yerine mysql veritabanı gelmişti

linkedin-follow-erphaber

Gelişen teknoloji ile artık günümüzde firmaların verilerini dijital ortamda saklayıp, istedikleri bilgiye bu dijital ortam üzerinden ulaşmaları bir seçenek değil, bir ihtiyaçtır. Artık bakkallar haricindeki işletmelerin neredeyse tümü verilerini bilgisayar ortamında saklamaktadır.

bakkal-dukkani

Bakkallar diyorum çünkü, bakkal büyüklüğünde olup da barcode ile satış yapmaya başlayan işletmeler artık kendilerine “market” diyorlar. Marketleşen bir bakkal artık kurumsallaşmaya başlamıştır. Kurumsallaşma hedefinde olup da kendine market süsü veren bir bakkalın attığı ilk adım ise bilgisayar destekli bir satış sistemi kurmaktır. Her ürüne barcode koyar, her ürününün stoğunu tutar, satış istatistiklerini yapıp, kar-zarar analizi yapabilir. Bunu yapabilen bir bakkala artık bakkal demek hakaret olur.

İstanbul’un balıkçı kasabası ve boğazın incisi Sarıyer’de 45 senedir bakkallık yapan Ahmet Amca’nın 50 metrekarelik bakkalında tuttuğu o yırtık pırtık bakkal defteri gözüme geldi. O defter benim hep çok ilgimi çekerdi. Okuldan sonra koşarak Ahmet Bakkal’a gidip aldığım kız kaçıran ve torpilleri parasını vermeme rağmen hep o deftere yazardı. Her defasında Ahmet amca niye yazıyorsun, babama mı söyleyeceksin? diye sorardım, o da bana her defasında kaç tane aldığımı ve elinde kaç tane kaldığını yazdığını söylerdi. Şimdi anlıyorum aslında Ahmet Bakkalın o defterinin bir stok defteri olduğunu. Hepimizin bakkal defteri diye dalga geçtiğimiz defter… Hey gidi bakkal defteri hey!!!

sariyer-manzara

Bakkal defteri gitmiş, yerine mysql veritabanı gelmişti…

Dile kolay, 45 senedir bir dükkanda her eve ekmek verip kendi evine de ekmek götürmeye ve çocuklarını okutmaya çalışan Ahmet Amca, yaşlandıktan sonra bayrağı, zor şartlarda okuttuğu oğlu Metin’e devretti. Metin Endüstri Mühendisliği okumuş ve hep kendi işini yapma hayali olan 28 yaşında bir gençti. Türkiye’nin en büyük perakende zincirlerinden birinde sistem analisti olarak çalışıyordu. Fakat her Endüstri Mühendisi gibi o da kendi işini yapmanın peşindeydi. Kazandığını hep biriktirmişti.

Senelerce babasının yanında çırak olarak çalışmış ve kapı kapı her eve torbalarla sipariş taşımış olan Metin, bildiği kendi işini büyütmenin peşinden gitmeyi seçti. Yapması gerekenin ne olduğunu biliyordu. Marketleşmek…

Marketleşmek öyle kolay değildi, senelerce çalışıp biriktirdiği çok fazla olmayan parasını bu işe yatırdı. Önce yan dükkanı aldı ve iki dükkanı birleştirip tadilata aldı ve bir süpermarket gibi tadilatını yaptı. Fakat Metin bu işin tadilatla olmayacağını biliyordu. Yaptığı işi takip edebilmek için teknolojiyi kullanmaya karar verdi ve bir market ve kasa paket programı satın alarak işe başladı ve bakkalın adını “Boğaz Market” olarak değiştirdi.

Senelerin Ahmet Bakkal’ı, yeni kuşağın gelişi ve teknolojinin gelişmesiyle artık “Boğaz Market” olmuştu. Metrekare olarak gene çok geniş değildi, fakat gelişmiş ve büyümüştü. Ahmet amcanın o peynir kokan bakkalı, gayet düzenli, profesyonel bir işletmeye dönüşmüştü… Bakkal defteri gitmiş, yerine mysql veritabanı gelmişti…

7 sene sonra…

İstanbul’da firmalara kurumsal yazılım çözümleri (ERP) sunan bir yazılım şirketinin satış ofisinin telefonu çaldı. Telefonu satış uzmanı İnci hanım açtı. 15 dakika konuştuktan sonra telefonu kapattı ve müdürüne giderek, bugün Sarıyer’de bir Market zincirine demo yapacağını söyledi. Müdürüne diğer detayları anlatan İnci hanım, gerekli bilgileri paylaştıktan ve fikir alışverişi yaptıktan sonra hemen yola koyuldu…

Acaba bu Sarıyer’deki market zinciri??….

Evet aynen düşündüğünüz gibi…Ahmet Amca’nın o peynir kokan bakkalından başkası değil.

Not: Hikayedeki kullanılan isimler gizlilik gerekçesiyle değiştirilmiştir.

Yazar: Harun DOYURAN
Filed in: Blogs, ERP, Haberler, Harun Doyuran - ERP News, Makaleler, Perakende Tags: ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın