Basın İlan Kurumu, iş süreçlerini Microsoft ERP ile yönetiyor 

Basın İlan Kurumu (BİK), iş süreçlerini Microsoft Dynamics ile yönetiyor

linkedin-follow-erphaber

30.000 civarındaki kamu kuruluşundan aldığı ilan ve reklamların, 41 ildeki yaklaşık 800 gazetede yayınlatılmasında aracılık eden Basın İlan Kurumu (BİK), kurumsal e-dönüşüm kapsamında başlattığı çalışmalarda ETG Danışmanlığında Microsoft Dynamics ERP çözümlerini kullanıyor.

Basın İlan Kurumu

BİK için devrim niteliğinde sayılabilecek bu projeyle birlikte modern işletmeler düzeyi yakalanmış ve ciddi bir verim elde edilmiştir. Tüm iş süreçlerini elektronik ortama taşıyan kurum, proje bitimi ile birlikte sadece kendi işlerini kolaylaştırmakla kalmamış bunun yanında iş yaptığı ortaklarının da işlerini ciddi oranda rahatlatmıştır.

Basın İlan Kurumu’nun Microsoft Dynamics ERP ile olan serüvenini Bilgi İşlem Müdürü Mahir Doğan ile konuştuk.

Basın İlan Kurumu Mahir Doğan

Basın İlan Kurumu Bilgi İşlem Müdürü – Mahir Doğan

Bize ERP seçim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Mahir Doğan: ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımı seçimi için kurumumuz yerli ve yabancı birçok ERP yazılımını detaylı bir şekilde inceledi. Ürünlerin özellikleri ile kurumun ihtiyaçları çok hassas bir şekilde çalışıldıktan sonra kurum için en uygun ürünün Microsoft ERP (Dynamics AX) olduğuna karar verildi.

Yaptığımız bu çalışmalarda bir kez daha anlamış olduk ki; “en iyi” ERP diye bir şey yoktur, kuruma ve ihtiyaçlarına “en uygun” ERP vardır.

Microsoft ERP ile yönettiğiniz süreçler nelerdir?

Mahir Doğan: Süreçlerden bahsetmek gerekirse bunlar;

  • Mali İşler (Genel Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Kasa, Banka, Çek, Senet, Müşteriler, Satıcılar, Fon, Kredi)
  • Koordinasyon ve İdare (Satınalma, Evrak Kayıt, Kargolama, Sosyal Hizmetler, Stok yönetimi)
  • İlan Hizmetleri
  • Kontrol Hizmetleri
  • Hukuk
  • İletişim Hizmetleri
  • Şube Yönetimi
  • İnsan Kaynakları & Bordro
  • Müşteri ve Mevkuteler

Proje ekibi oluştururken nelere dikkat ettiniz?

Mahir Doğan:Projeye başlarken; Genel Müdürlük başkanlığında kurumun her servisinden en az bir personel olmak üzere; sorgulayabilen ve gelişmelere açık kişilerden oluşan 30’dan fazla personel projeye dahil edildi.

Proje Yönetim Süreci hakkında neler söylemek istersiniz?

Mahir Doğan: Seçilen personeller ile ilk olarak bilgilendirme toplantılarıyla ERP projesinden beklentiler paylaşıldı.  Projeye katılan personelin kurumun geleceğini inşa etmek üzere seçildiklerini, projenin başarılı olması halinde kurumu daha ileriye taşımak için katabileceği değerler detayları ile anlatılarak katılımcılara vizyon kazandırıldı.

Daha sonra BİK’nun iş süreçleri ayrı ayrı ele almak sureti ile kurum ve ETG firmasındaki danışmanların da katıldığı analiz ve sonrasında tasarım toplantıları gerçekleştirildi. BİK’nun ana faaliyet alanındaki iş süreçleri günümüz şartlarına göre yeniden kurgulandı.

Bir buçuk yıl süren çalışmalar sonucunda mali işler, koordinasyon ve idare, ilan hizmetleri, kontrol hizmetleri, İK (bordro), ve müşteri / mevkute ve şubelerimizin kullandığı iş uygulamaları tamamen yenilendi.

 

Microsoft ERP sisteminin hayata geçmesiyle elde ettiğiniz faydalardan bahseder misiniz?

Mahir Doğan:Microsoft ERP (Dynamics AX) sisteminin hayata geçirilmesiyle birlikte kamu kurumlarından elden, faksla ya da postayla gelen binlerce resmi ilan dijital ortamdan (Internet üzerinden) alınmaya başlanmıştır.

Proje sayesinde resmi ilan trafiğindeki kâğıt bürokrasisi azalmış, Resmi dairelerden ilanların web ortamında kabul edilmesi ile birlikte kuruma gönderilen ilan ve iş emirlerinde postadan kaynaklanan gecikme veya kayıp ortadan kalkmıştır.

Kâğıt ortamındaki yazının elektronik ortama aktarılmasında kâğıtta oluşan kıvrılmalar, yazının silik olması, yazı üzerinde mühür bulunması gibi olumsuz şartlar sebebiyle ilanların elektronik ortama tam ve etkin olarak aktarılamaması sorunları ve iş kayıpları Microsoft Dynamics Enterprise Portal (EP) ile Internet üzerinden ilanların alınması ile son bulmuştur.

Aynı şekilde İlanların hangi gazeteye dağıtılacağına görevli personelin karar vermesi yerine bilgisayarlar karar vermeye başlamıştır. Böylece daha hesap verilebilir ve şeffaf bir çalışma ile 800’ün üzerindeki gazeteye ilanların dağıtımını bilgisayarlar yapmaya başlamıştır.

Netice itibariyle Büyükşehir yasası ile birlikte hizmet verdiğimiz alan ciddi şekilde artması yanında şube sayımızın 3-4 katına çıkmasına rağmen hizmet verebilecek kapasiteye ve güce ulaşmış bulunmaktayız.

 

Enterprise Portal(EP) üzerinde oluşturduğunuz B2B (Business to Business) ortamı hakkında bilgi verir misiniz?

Mahir Doğan: Diğer yandan kurumumuz aracılığı ile ilan yayınlayan 800’ün üzerinde gazetenin kuruma gelmek sureti ile yapmış olduğu günlük işlerin tamamı, Enterprise Portal üzerinde oluşturulan B2B (Business to Business) Internet ortamı üzerine taşınmıştır. Bu gazetelerin yayınlayacakları ilanları şubelerimize gelerekten elden teslim almak sureti gazetelerinde yayınlamakta iken şimdi her gazete web üzerinden yayınlayacakları ilanları, iş emirlerini güvenlik önlemleri alınmış Enterprise Portal üzerinden almaya başlamışlardır.

Ayrıca birçok iş kalemlerinde uzmanlık gerektiren ve kişiye bağımlı olarak yürütülen işler bilgisayarlar tarafından yaptırılmak sureti ile daha yönetilebilir bir hal almıştır, kişiye bağımlı olarak iş yapma biçiminden arındırılmıştır. 1961 yılından beri ilanların gazetelerde ne kadar alan kaplayacağına uzmanlaşmış memurlarımız göz kararıyla belirlenirken projenin hayata geçmesiyle birlikte alanlar ile ilgili ölçümlemeleri bilgisayar belirlemeye başlamıştır. Bu sayede standartlık sağlanmış olup hem kamu yararı hem de Kurum’un güvenilirliğine katkı sağlamıştır.

Son olarak ERP Projesinde size destek veren ETG Danışmanlık hakkında ne söylemek istersiniz?

Mahir Doğan: Microsoft Dynamics AX iş ortakları arasında yaptığımız değerlendirmeler neticesinde AX tecrübesine ilaveten, PROJE YÖNETİM OFİSİ (PYO) yapılanması ve canlı geçiş sonrasındaki destek hizmetleri için gerekli olan YARDIM MASASI yapılanması olduğu için ETG DANIŞMANLIK ile çalışmayı tercih ettik.

Filed in: Başarı Hikayeleri, ERP, Microsoft Dynamics Tags: , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde Microsoft Dynamics 365 (Axapta) ile ERP Eğitimi Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde Microsoft Dynamics 365 (Axapta) ile ERP Eğitimi
Üniversite Öğrencileri Uygulamalı Microsoft Dynamics ERP ve CRM Dersleri İle Kariyerleri için İlk Adımı Attılar Üniversite Öğrencileri Uygulamalı Microsoft Dynamics ERP ve CRM Dersleri İle Kariyerleri için İlk Adımı Attılar
Üretkenliğin ve Büyümenin Geleceği: Microsoft Dynamics AX Üretkenliğin ve Büyümenin Geleceği: Microsoft Dynamics AX
Microsoft ERP (Dynamics AX) ile Bütünleşik Planlama ve Çizgeleme Microsoft ERP (Dynamics AX) ile Bütünleşik Planlama ve Çizgeleme

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın