Bir Dövme Yaptırmak ile ERP Uygulaması Arasındaki Benzerlikler 

Bir Dövme Yaptırmak ile ERP Uygulaması Arasındaki Benzerlikler

linkedin-follow-erphaber

Bu içerik dikkatinizi çektiyse ya bir ERP uygulaması ile dövmenin hiçbir ortak noktası olmadığını ve sadece sizin dikkatinizi çekmek için böyle bir başlık kullandığımı düşündünüz ya da hem bir dövme yaptırdınız hem de ERP uygulama süreci yaşadınız!

Kısaca bu başlığın arka planından bahsetmem gerekirse; bir süre ERP sektöründe yer aldım ve aynı zamanda ERP uygulama sürecine birçok defa tanık oldum . Bununla birlikte bir dövme tutkunu olarak birçok kez dövme yaptırdım ve zaman zaman süreci zevkle izledim. Dolayısıyla her iki duruma da teorik anlamda oldukça hâkim olduğumu söyleyebiliriz. Bu teorik anlamda hakimiyet sağladığım iki konuyu birleştirdiğimde ise gerçekten oldukça önemli ortak noktaları olduğunu düşünüyorum.

Dövme-ERP-uygulaması

Şimdi başlığa dönecek olursak; bir dövme yaptırmak ile ERP uygulaması arasındaki benzerlikler nelerdir?

Acıyacak!

Dövme acıtır ve ERP uygulamaları da acıtır! Size acımadığını söyleyenler varsa yalan söylediklerinden ya da bu iki süreci de hiç yaşamadıklarından emin olabilirsiniz. Bununla birlikte acının da birçok seviyesi ve bu seviyeyi önceden belirleyen faktörler olduğu gibi hafifletmek için de birçok yöntem vardır.

Örneğin, boyut, kapsam ve konumlandırma, bu göreceli acının miktarını belirleyen faktörlerdir. Üst kolunuza yaptıracağınız küçük bir dövme, kaburgalarınıza yaptıracağınız devasa bir dövme kadar kötü bir şekilde acıtmaz. Tıpkı yeni yazılımları küçük, hedefe yönelik bir alana yaymak gibi, herkesin kullandığı bir sistemi değiştirmek kadar “acıtmıyor”. Bu durumda kaburgalarınıza büyük ve detaylı bir dövme yaptırmanın sizi korkutması mı gerekiyor? Ya da işinizin tüm yönlerini etkileyen yeni bir sistemi uygulamanın? Kesinlikle hayır! Sadece buna göre hazırlamanız gerektiği anlamına geliyor.

Her iki durumda da acıyı daha az hissedilir hale getirmek mümkün! Bol su içerek ve iyice dinlenerek dövmenizin acısını daha az hissedilir hale getirebilirsiniz. Bir ERP uygulamasını daha az sancılı hale getirmek için ise uygun proje yönetimi, kapsam ve beklentilerin belirlenmesi, tanımlanmış ve gerçekleştirilebilir hedeflere sahip olmalısınız.

Değişim zor olsa da bu değişimin vücudunuza ya da işinize getireceklerini düşünerek, zorlu sürece hazırlıklı olmak tüm acıyı katlanılabilir hale getirecektir.

Bittikten Sonra Geri Dönüşü Çok Zor

Dövmelerin ne kadar kalıcı olduğunu söylemeye gerek yok. Tabii ki lazer ile sildirme işlemi uygulayabilirsiniz fakat bu genellikle size daha fazla maliyet ve acı getirir. Bir diğer seçenek ise var olan dövme üzerinde değişiklikler yaparak istediğiniz şekli vermeyi bir kez daha denemektir.

ERP uygulamaları için de aynı şey geçerlidir. Sistem kurulduktan sonra kaldırmak ya da yeni bir çözüm getirmek hem maliyetli hem de oldukça zordur. En iyi durum senaryosu ise genellikle ERP sisteminin nasıl uygulanacağını yeniden değerlendirmek ve daha sonra istekleriniz doğrultusunda eğer esnek bir sistem tercih ettiyseniz yeni modüller eklemektir. Bu durum biraz oldun hayatınızı kolaylaştırsa da günün sonunda en uygun çözüm olmadığının farkına varırsınız.

İşte bu nedenle doğru ERP çözümünü (veya dövme tasarımını) ve doğru uygulama ekibini (veya dövme sanatçısını) seçerken dikkatli olmanız gerekmektedir.

İyi Olanlar Ucuz Değil, Ucuz Olanlar İyi Değil

Dövme tutkunları arasında “İyi dövmeler ucuz değildir ve ucuz dövmeler iyi değildir” şeklinde bir söz vardır. Aynı söz ERP uygulamaları için de %100 geçerlidir.

Kuşkusuz bu ERP uygulamalarının pahalı olması gerektiği anlamına gelmiyor. Bir ERP uygulamasının işinizle tam anlamıyla uyumlu olması gerekir. Bazı yazılım sağlayıcılar sadece yazılım satarlar ve bu yazılımlar işinize tam anlamıyla çözüm getirmeyebilir. Dolayısıyla bu noktada işinizin ihtiyaçlarını doğru belirlemeniz kritik bir önem taşımaktadır.

Bir dövme dükkanına girdiğinizi ve dövme sanatçısının tasarladığı herhangi bir dövmeyi seçtiğinizi düşünün. Daha sonrasında da dövme sanatçısının size dövme makinası ve mürekkebi uzatarak, dövmeyi kendiniz yapmanız gerektiğini söylediğini düşündüğünüzde bu yazılım sağlayıcıların size vadettikleri yazılımın kalitesini çok daha iyi anlayabilirsiniz. İyi bir ERP uygulaması bilinçle ve aynı zamanda bütçeyi de düşünerek seçilmelidir.

Kısacası bir dövme yaptırırken de işiniz için bir ERP uygulaması yaparken de bazı riskler ve gereklilikler her zaman olacaktır. Bu riskleri ve ihtiyaçlarınızı doğru belirlediğiniz sürece süreci başarıyla tamamlayarak, istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Filed in: ERP, Makaleler Tags: ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Teknodor’un abas ERP ile Birlikte Günümüze Kadar Olan Yolculuğu Teknodor’un abas ERP ile Birlikte Günümüze Kadar Olan Yolculuğu
Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın