CEO'ların ERP Seçerken Bilmesi Gerekenler 

CEO’ların ERP Seçerken Bilmesi Gerekenler

linkedin-follow-erphaber

Günümüzde işiniz için en değerli olan yapılardan birinin ERP yazılımı olduğunu söyleyebiliriz. Doğru ERP seçimi çoğu zaman CEO’lar için hem yatırımın büyüklüğü açısından hem de teknik tarafta harcanan zaman ve enerji nedeniyle karar verme aşamasında beraberinde birçok soruyu ve sorunu getirmektedir.

Şirketiniz için en doğru seçimi yaparken, bilinen ve çok tercih edilen yazılım sağlayıcılarına yönelseniz de yine de temkinli davranmak durumundasınız. Süreç boyunca herkesin size dorğu bir strateji ile hareket etmenizi söyleyeceği ve bu sürecin iş akışınızda zamana ve maliyete sebebiyet vereceğini söyleyeceğine hazır olmalısınız. Ne yazık ki hepsi bu kadar da değil. Doğru ERP’yi seçmeden önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

CEO

İşte bu mühim kararı vermeden önce aklınızda bulunması gerekenler;

ERP işiniz için bir İsviçre çakısıdır, lamba cini değildir!

Öncelikle alacağınız hizmeti doğru biçimde tanımlamanız gerekmektedir. ERP’nin işi kaynaklarınızın doğru yönetimini sağlamaktır. İşinizde ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgiye erişiminizi sağlar.

ERP şirketinizin kaynaklarını optimize ederek işinizi kolaylaştıracaktır. Operasyon verimliliğinizi arttırırken maliyetlerinizi daha net görmenizi sağlayacaktır.

Birçok kobi , ERP’nin tüm problemlerini çözeceğine inanarak çıktığı bu yolda yaptığı yatırım ve harcadığı zaman ile enerjinin ardından gerçeğin farkına vardığında hayal kırıklığına uğrar. Bir CEO olarak gerçekçi beklentilerle hareket etmelisiniz. Yazılım sağlayıcılara yeni ERP’yi daha doğru anlamak adına sorularınızı sormaktan çekinmemeli ve ardından karar vermelisiniz.

Takımınızın iletişim planını hazırlamalısınız!

ERP uygulaması ayrı, kullanıcının adaptasyonu ise apayrı bir süreçtir. Her ne kadar uygulama için gereken prosedürü tam anlamıyla gerçekleştirseniz de, ERP’nin faydasını ancak takımınız kullandığı zaman görebilirsiniz. .

Adaptasyon, süreç boyunca karşılaşacağınız tek mücadeleniz değildir. Yeni ve bilmedikleri bir şey ile karşılaşan ekibinize doğru bilgiyi aktarmak ve onların kullanımını kolaylaştırmak adına doğru bir iletişim planı hazırlamanız gerekmektedir. ERP’ye dair kafalarındaki soruları çözüme kavuşturduğunuz ekibiniz, adaptasyon sürecinin ardından yazılımın sağladığı kolaylıklarla birlikte belki de başlangıç aşamasında bilinmez olan ERP’yi seveceklerdir.

Özetle; bir CEO olarak, ERP macerasına atılmadan önce, bir iletişim planı ilk adım için doğru bir tercih olabilir.

Danışmanların Sektörel Tecrübesini ve yetkinliklerini mutlaka sorgulayın.

Her ERP sisteminin yetkinlikleri birbirinden farklı olsa da, özünde hepsi aynıdır. Marka olan bir ERP yazılımı mutlaka iyidir algısı yanlıştır. Marka da olsa, eğer kurulum aşamasında sistem analizi iyi yapılmamış ve sistem doğru kurgulanmamış ise, sonuç sizi felakete sürükleyebilir ve ileride planlanmayan danışmanlık maliyetleri ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

ERP kurulumundan önce yapılan sistem analizinin, sektörel tecrübesi olan danışmanlar tarafından yapılmasına önem gösterin. Sektörü yeni tanıyan bir danışman tarafından yapılan yanlış bir sistem analizinin, kurulum aşamasında ve sonrasında size problem çıkartacağını unutmayın. Bu yüzden danışmanların sektörel tecrübelerini ve yetkinliklerini önceden mutlaka sorgulayın.

ERP’yi özelleştirmeniz gelecekte gereksiz sorunlar doğurabilir

Şirketiniz süreci tamamladıktan ve kullanmaya başladıktan sonra ERP’nizi özelleştirmeniz gerektiğini düşünebilirsiniz.

Uzmanlar bu konuda en azından uzun dönemli olarak özelleştirmenin dorğru bir tercih olmadığı görüşündelerdir. Nedenine değinecek olursak; ERP yaşayan bir sistemdir ve uzun dönemde işiniz büyüdükçe ERP’nizi güncellemeniz gerekecektir. İşte bu güncelleme aşamasında özelleştirilmiş bir ERP’yi güncelleme çok daha meşakkatli olmaktadır.

Özetle; iyice düşünün… Ve uzmanlarla, takımınızda ve yazılım sağlayıcılarla işinizi bir adım öteye taşıyacak en doğru yolu bulmak adına zaman geçirin!

Filed in: ERP, ERP Seçimi, KOBİ ve ERP, Makaleler Tags: , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir
Modern Üretim İçin KPI E-kitap Modern Üretim İçin KPI E-kitap
Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak
ERP Seçim Sürecinde abas ERP’yi Tercih Etmek İçin 7 Neden ERP Seçim Sürecinde abas ERP’yi Tercih Etmek İçin 7 Neden

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın