Daha hızlı ve verimli bir ekonomi için e-Dönüşüm şart 

Daha hızlı ve verimli bir ekonomi için e-Dönüşüm şart

linkedin-follow-erphaber

Türkiye’de 2013 yılında e-Fatura ile başlayan e-Dönüşüm süreci, 2015 yılı itibariyle hız kazanmaya devam etti. eFinans Genel Müdür Yardımcısı Okan Murat Dönmez, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın raporu’na göre, bu yıl itibariyle 19 bin 837 adet mükellef bulunduğunu belirterek, kendilerinin de içinde bulunduğu birkaç özel entegratör şirket ile açılan pazarda şu anda yaklaşık 50 adet özel entegratörün mükelleflere hizmet verdiğini söyledi.

2016 yılı sonuna kadar toplam pazarın yaklaşık olarak 57 bin mükellefe ulaşmasının beklendiğini belirten Dönmez, pazarın da büyümesinin öngörüldüğünü kaydetti. eFinans Genel Müdür Yardımcısı Okan Murat Dönmez, Türkiye’deki e-Dönüşüm sürecinde gelinen nokta ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

efinans okan murat dönmez e-Dönüşüm

Türkiye’deki e-Dönüşüm süreci ve gelinen son nokta hakkında bilgi verebilir misiniz?

Okan Murat Dönmez: Türkiye’de e-Fatura sistemi 2013 yılında başladı ve Temmuz 2015 tarihli GİB raporuna göre şu anda 19.837 adet mükellef bulunuyor. eFinans başta olmak üzere birkaç özel entegratör şirket ile açılan pazarda ise şu anda yaklaşık 50 adet özel entegratör mükelleflere hizmet veriyor.

Bu güne kadar kaç şirket e-Faturaya geçiş yaptı ve daha kaç şir-ketin e-Fatura sistemine geçmesi bekleniyor?

Okan Murat Dönmez: Türkiye’de Temmuz 2015 itibarıyla 19.837 e-Fatura mükellefi bulunuyor. Yeni tebliğ ile birlikte 2016 sonuna kadar toplam pazarın yaklaşık 57.000 mükellefe ulaşması bekleniyor. Sonraki yıllarda ise sürekli bir artış ile pazarın büyümesi öngörülüyor.

e-Fatura şirketlere ne gibi yükümlülükler getiriyor?

Okan Murat Dönmez: e-Fatura ile temel olarak fatura süreçlerinin kontrol altına alındığı ve yeni düzenlemeler ile fatura süreçlerinde standardizasyon sağlandığını söyleyebiliriz. Fakat buna rağmen e-Fatura uygulamasının şirketlere yeni yükümlülüklerden çok avantajlar sunduğu söylenebilir. Temel olarak çift nüshadan oluşan bir kağıt faturanın şirketlere 10 yıl arşiv ile birlikte 4-5 TL arasında bir maliyeti bulunuyor.

Oysa aynı durum e-Fatura’da kuruş ile hesaplanıyor. e-Fatura’nın bu sisteme geçen şirketlere toplam faydasını ölçmek için şirketin hangi yöntemle geçiş yaptığına ve kendi iş akışında ne gibi değişiklikler yaptığına bakmak gerekiyor. Örnek vermek gerekirse bir şirket sadece mecbur olduğu için ve ücretsiz olması nedeniyle GİB Portal yöntemi ile sisteme geçiş yaptıysa mali açıdan bir fayda görememesinin yanında operasyonel olarak eskisinden daha da fazla zorlanacaktır. Diğer taraftan çok fazla e-Fatura’sı olmayan kendi içinde bir teknoloji birimi de bulunmayan bir şirket entegrasyon yöntemi ile e-Fatura’ya geçti ise zarar görmüş bile olabilir.

Sonuç itibarıyla e-Fatura’ya geçmek başlı başına bir tasarruf aracı değil. Burada hangi yöntemle ve hangi özel entegratör ile geçtiğiniz ve bu sistemi iş akışlarınız ile ne kadar entegre edebildiğiniz önemli. Eğer adaptasyonunuzu uygun yaparsanız e-Fatura’ya geçiş ilk yılda size marjinal bir kar olarak dönecektir. eFinans olarak katma değerli servis dediğimiz hizmetlerimiz tam da bu noktada devreye giriyor. Müşterilerimiz diğer özel entegratörler yerine bizimle çalışarak Banka güvencesinde saklama yanında standart iş akış uygulamamıza da kavuşup iş akışlarını ücretsiz kurabiliyor ve verimliliklerini arttırıyor ve reel anlamda e-Fatura’yı karlı hale getirebiliyorlar.

efinans-bayrak-600

e-Fatura haricinde, diğer e-Dönüşüm hizmetleri ile ilgili sunduğunuz çözümler nelerdir?

Okan Murat Dönmez: Mükelleflere 4 farklı e-Dönüşüm ürününü tek bir portal altında sunuyoruz. Bunlar e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv fatura ve KEP. eFinans ile çalışma kararı alan mükellef söz konusu 4 ürünü eFinans Portal ile tek noktadan yönetebilme imkanına sahip oluyor.

e-Defter’de bir önceki tebliğ ile e-Fatura’ya geçmiş olan tüm mükellefler e-Defter’e de geçiş yaptılar. 2015 yılsonu, Türkiye’de bu açıdan bir milat olacak. Çünkü ilk defa bu sene aylık bazda tutulan defterler ile yıl kapanışı yapılacak. Önceki dönemde Türkiye’de defterler yıllık tutuluyordu.

e-Arşiv ilk defa bu sene uygulamaya alınacak. eFinans olarak 100 üzerinde e-Arşiv mükellefinde uygulamamız çalışmaya başladı. Temel olarak e-Arşiv’e geçişte elektronik ticaret yapma ve 2014 yılsonu brüt satış hasılatının 5 M TL ve üzerinde olması zorunlu geçiş koşulu olarak belirlenmiş. Ancak şu ana kadar geçiş yapmak isteyen mükellefler daha çok maliyet ve operasyonel avantaj gibi sebeplerle geçiş yaptı.

2016’da e-Fatura ve e-Dönüşüm süreçlerinde ne gibi gelişmeler yaşanmasını bekliyorsunuz?

Okan Murat Dönmez: İlerleyen dönemde müşterilerin kaliteli servis ve güvenlik gibi unsurları daha ön plana çıkartacağını ve özel entegratör seçiminde bunlara dikkat edeceğini öngörüyoruz. Diğer taraftan GİB’in özel entegratör şirketler ve entegrasyon yöntemi ile e-Fatura’ya geçmiş şirketleri daha sıkı denetleyeceğini düşünüyoruz. Bunlarla birlikte talep ve mükellef adedinin artmasının rekabeti tetikleyecek bu da fiyatlara yansıyacaktır. Söz konusu gelişmeler pazarda yer alan birçok şirketi finansal anlamda zorlayacaktır. Biz burada dimdik duruyoruz arkamızda çok büyük bir finansal güç var. Daha gidecek çok yolumuz var. İnanıyoruz ki 2016 eFinans’ın yılı olacaktır.

e-Finans Billentis Raporunda.

eFinans e-Dönüşüm Billentis Raporu

Küresel e-Fatura başvuru kaynağı olan Billentis Raporu’nun 2014 yayınından sonra Billentis 2015 Raporu’nda da yerini alan eFinans, EESPA’nın (European E-Invoicing Service Providers Association) tek Türk üyesidir. eFinans müşterilerine, e-Fatura entegrasyonu, e-Fatura özel servis sağlayıcılığı, e-Fatura arşivlemesi, e-Defter uygulaması, e-Arşiv uygulaması, KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ve e-Ticaret portalı üzerinden bankacılık hizmetleri için çevrimiçi uygulama çözümleri sunmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın getireceği yeni uygulamalar kapsamında, e-İrsaliye ve benzeri hizmetleri de portföyüne eklemeyi planlamaktadır.

Filed in: e-Arşiv, e-Bilet, e-Defter, e-Dönüşüm, e-Fatura, eFinans, Haberler Tags: , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

QNB Finansbank ve eFinans İş Birliğiyle ‘e-Defter ile Mali Analiz’ Dönemi Başladı QNB Finansbank ve eFinans İş Birliğiyle ‘e-Defter ile Mali Analiz’ Dönemi Başladı
eFinans ve QNB Finansbank İş Birliğiyle “e-Defter ile Mali Analiz” Dönemi Başlıyor eFinans ve QNB Finansbank İş Birliğiyle “e-Defter ile Mali Analiz” Dönemi Başlıyor
eFinans’ta Yeni Dönem Başlıyor! eFinans’ın Yeni Genel Müdürü Okay YILDIRIM Oldu eFinans’ta Yeni Dönem Başlıyor! eFinans’ın Yeni Genel Müdürü Okay YILDIRIM Oldu
eFinans, çözüm ortaklarını bir araya getirdi eFinans, çözüm ortaklarını bir araya getirdi

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın