Değişen otomotiv endüstrisi ve sektörün güçlü ERP yazılımlarına gereksinimi 

Değişen otomotiv endüstrisi ve sektörün güçlü ERP yazılımlarına gereksinimi

linkedin-follow-erphaber

Çok az sektör, son birkaç yılda otomotiv endüstrisinde ortaya çıkan kargaşa ile karşı karşıya kalmıştır. Dünyanın hemen hemen her yerinde, ekonomik koşullara bağlı olarak otomotiv firmaları ciddi darbeler alıyor.
otomotiv

Her ne kadar sektör bir toparlanma gösterse de, otomotiv tedarik zincirinin her adımında bazı trendler dönüştürücü bir etki oluşturuyor:

Daha modern tedarik zincirleri.

Ekonomik koşullar gelişiyor olsa dahi, otomotiv firmaları, maliyetleri düşük tutmak ve baştan sona etkinlik sağlamak için tedarik zincirlerinin daha entegre bir hale gelmesi gerektiğini biliyorlar. Üreticiler ve tedarikçiler arasındaki iletişim daha entegre olmalı, özellikle daha karmaşık olan montaja hazır parçaların geliştirilmesi sürecinde.

Elektrikli araçların yükselişi.

A.B.D. ve Avrupa gibi pazarlardaki emisyon standartları, otomotiv üreticilerini çevre dostu araçlar yapmaya zorluyor. Buna ek olarak, Google ve Tesla sayesinde de –en azından bazı amaçlar için- kendi kendine gidebilen araçlar gün geçtikçe daha gerçek hale geliyor. Doğal olarak, fosil yakıt kullanan veya sürücü tarafından yönetilen araçlardan çok farklı olan bu araçlar, üreticilerin tasarımlarını ve üretim süreçlerini güncelleyerek bu yeni teknolojilere ayak uydurmaları zorunluluğunu getiriyor.

Nesnelerin internetinin (Internet of Things – IoT) bir parçası olarak otomobil.

IoT kelimesi bir internet ağına tekabül ediyor – çevrimiçi olan fiziksel objelerin, kullanıcı ile, üretici ile ve hatta diğer nesneler ile bağlantı kurması. Örneğin, pek çok yeni model araç Wi-Fi ile birlikte geliyor ve interneti kullanarak henüz daha sürücüsünün haberi olmadan üretici firmaya ne zaman servise gitmesi gerektiği ile ilgi bilgi aktarıyor. Bu tarz bir bağlantı, üretici firmalara satış sonrası servisler konusunda yeni ve teknolojik bir kapı açarak, yeni bir gelir kalemi ekliyor.

Endüstri 4.0.

Endüstri 4.0’ın kalbi olan akıllı fabrikalar, otomotiv sektörü değer zincirinde bir devrim gerçekleştiriyor. Bilgi teknolojisi sistemleri üretim süreçlerinin tüm adımlarına bağlanarak, organizasyonel siloları yıkmaya başlıyor. Buna ek olarak, bitmiş ürün, üretim süreci ve üretim otomasyon süreci tek bir entegre süreç içerisinde görülebilirken, üretici ve tedarikçi arasında da oldukça yakın bir iletişim sağlanabiliyor. Üretilen malzemeye uygun olarak kendini ayarlayan makineler de, Endüstri 4.0 hayatın içerisine daha çok girdikçe oldukça önemli bir rol oynayacaklardır.

Tabii ki, sektör içerisinde henüz bu kadar etki göstermemiş daha pek çok trend ve gelişme bulunuyor. Rekabet gücünü korumak isteyen otomotiv firmaları da, operasyonlarını şekillendiren bu dahili ve harici değişikliklere ayak uydurabilecek bir ERP sistemine sahip olduklarından emin olmalılar.

ERP sistemleri nerede devreye giriyor?

Otomotiv sektöründe görülen bu değişikliklerin çoğu, satış sonrası süreçler de dahil, değer zincirini daha entegre etmek için yapılıyor. Üretici, ister elektronik bileşenler için bir tedarikçi arasın, isterse satış sonrasında müşteri hizmetini daha iyi yönetmenin yollarını arasın; bir ERP sistemi üreticiye, maliyetler ve süreçler ile alakalı baştan sona izlenebilirlik sağlayan oldukça önemli bir yapı sunar. Yenilikçi bir ERP çözümü yatırımının, otomotiv firmaları için neden önemli olduğu ile ilgili birkaç ana başlık:

Güçlü lot takibi.

Elektronik ve iletişim bileşenleri, her aracın değişmez parçası olduğundan, kalite ve güvenilirlik başlıkları gün geçtikçe önem kazanıyor. Otomotiv üreticileri, her bir parçanın nereden geldiğini, nasıl bir üretim sürecinden geçtiğini, süreçte kimlerin görev aldığını ve son olarak ürünü kimin satın aldığını tam olarak bilmek zorundalar. Yanlış yönetilen bir araç geri çağırma süreci, otomotiv üreticileri için finansal olarak yıkıcı olabilir, bundan dolayı değer zinciri içerisinde böyle bir izlenebilirliğe sahip olmak oldukça önemlidir.

Web-tabanlı tedarikçi portalları.

Bu portallar, tedarikçi ve üretici firmanın iletişim kurabildiği ve gerçek zamanlı olarak siparişleri takip edebildiği merkezi bir arayüz sunar. Örneğin, üretici firma tedarikçisine ileri tarihli bir siparişi hakkında bilgi ileterek şimdiden hazırlıklarını yapmasına imkan sağlar.

Güçlü finansal fonksiyonlar.

Tedarik zincirini entegre etmek, süreçlerin tamamının modern hale geldiği anlamına gelmez. Ekonomik durgunluk sonrası sağ kalan otomotiv firmaları, üretim sürecinin her adımında maliyetleri izleyebilmenin oldukça önemli olduğunun bilincindeler. İyi bir ERP yazılımı, satın alma siparişleri, faturalar ve satış rakamlarından gelen verileri kullanarak, otomatik olarak maliyetlerin izlenmesine imkan sağlayan finansal yapılar sunar.

Entegre müşteri ilişkileri yönetimi modülü. Araçlarda IoT’ye verilen önemin artması ile, kısa zaman içerisinde araç performans verilerinin doğrudan üretici firmanın ERP yazılımına aktarılacağı yapılar oluşacaktır. Eğer belirli bir aracın servis süresi yaklaşıyorsa, ilgili bilgi CRM sistemine aktarılarak, üretici firma haberdar edilebilir ve böylece müşteri ile iletişim ve gerekli kaynakların tedariği süreci başlatılabilir.

Değişimlere ayak uydurabilme esnekliği.

Bir ERP yazılımının kalitesini ortaya koyan en önemli başlık, yüksek güncelleme bütçelerine çıkmadan ve belirgin durmalar yaşamadan değişen çevreye ayak uydurabilmesidir. Ufukta gözüken yeni üretim ekipman ve metotları ile ürünlerin sürekli değişim hali, otomotiv tedarikçilerinin ve üreticilerinin, operasyonlarının ve sistemlerinin esnek olduğundan emin olmalarını gerektirmektedir.

Sponsored Content
otomotiv

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: ERP, Haberler, Otomotiv Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın