Dijital Dönüşüm Sigortacılık Dünyasını Yeniden Şekillendiriyor 

Dijital Dönüşüm Sigortacılık Dünyasını Yeniden Şekillendiriyor

linkedin-follow-erphaber

Sigorta endüstrisi; yeni ürünler, hizmetler, rakipler ve müşteri beklentileriyle şekillenen yeni bir döneme giriyor. SAP ve Ovum Research tarafından yayınlanan ‘Küresel Sigorta Endüstrisinde Teknolojik Dönüşüm’ raporuna göre sigorta şirketlerinin, kapsamlı bir “risk yöneticisi” rolünü üstlenip bireysel ihtiyaçlar ve tercihlere göre hizmetler ve çözümler sunarak müşterilerinin hayatlarında daha aktif rol oynaması gerekiyor. Ayrıca sektörde dijital dönüşüm, Bulut ve Nesnelerin İnterneti (IoT) giderek önem kazanıyor.

sigortacılık

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanının lider şirketi SAP’nin Ovum Research ile kısa süre önce yayınladığı “Küresel Sigorta Endüstrisinde Teknolojik Dönüşüm” isimli raporda sigorta şirketlerinin teknoloji alanında ne tür çalışmalara odaklanmaları gerektiği açıklanıyor. Raporda, teknolojiyle desteklenen “hizmet olarak sigorta” çözümleri sayesinde sigorta şirketlerinin rekabet güçlerini koruyabilmek için proaktif davranarak müşterilerine risk yönetimi konusunda yardımcı olmaları öneriliyor.

Sigorta endüstrisi; yeni ürünler, hizmetler, rakipler ve müşteri beklentileriyle şekillenen yeni bir döneme giriyor. Teknoloji kaynaklı değişim hızlanmaya devam ederken, bir yandan mevcut iş modellerine de meydan okuyor. İşletmeleri sadece fiyat değil, ürün odaklı teklifler sunmaya yönlendiriyor. Yayınlanan rapora göre sigorta şirketlerinin, kapsamlı bir “risk yöneticisi” rolünü üstlenip bireysel ihtiyaçlar ve tercihlere göre hizmetler ve çözümler sunarak müşterilerinin hayatlarında daha aktif rol oynaması gerekiyor.

Rapor sonuçları, bu değişimin gelecek 5 ilâ 10 yıl içinde gerçekleşeceğini ifade ederken üç kritik etkenin giderek artan öneminden kaynaklanacağını belirtiyor. Bunların ise dijital dönüşüm, bulut ve Nesnelerin İnterneti (IoT) olarak vurguluyor.

Dijitalleşmenin Sigorta Şirketlerine Katkıları

Bu etkenlerin sigorta şirketlerine sağlayacağı katkılar ise aşağıdaki gibi açıklanıyor:

  • Riski daha doğru tahmin etmek amacıyla dijital teknolojilerin ürettiği devasa büyüklükte verilerden yararlanabilecek. Şirketler, bu bilgileri müşterileri için güvenilir bir danışman olmak ve onları olası sorunlarla ilgili önceden uyarmak için kullanabilecek.
  • Yavaş ve ağır işleyen IT modelleri yerine, daha hızlı ve çok daha esnek olan bulut mimarisi kullanılabilecek. Şirketler, neredeyse gerçek zamanlı olarak yeni özellikleri ve fonksiyonları devreye sokarak müşteri taleplerine hızlı bir şekilde yanıt verebilecek.
  • IoT teknolojisi (örneğin gömülü sensörler, telematikler ve ev otomasyonu) sayesinde, bireysel poliçe sahiplerine, risk seviyelerine göre özelleştirilmiş poliçe oluşturma özgürlüğü kazandırılabilecek. Örneğin, taşıt sigortası primleri değiştiği için; arabanın kullanımı sırasında primler artarken, araba park halindeyken primler düşer.

“Türkiye’de Sigorta Şirketleri, Dijital Sigortacılık ile Müşterinin Kendini Özel Hissedeceği Çalışmalara Yöneliyor”

SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal konuyla ilgili, “Dijital dönüşüm, sigortacılık dünyasını da şekillendirirken, Türkiye’deki sigorta şirketleri bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmeye başladılar. ‘Dijital Sigortacılık ve Omnichannel’ alanında sigorta şirketlerinin müşteri deneyimini farklı kanallarda müşterinin izini kaybetmeden yönetebileceği ve müşteriye kendisini özel hissettireceği uygulamaları hayata geçirdiğini gözlemliyoruz. Bunu yaparken de müşterilere doğrudan ulaşmaktansa, acente, broker ve aracı kurumlarla birlikte dijitalleşen stratejileri benimsiyorlar” açıklamalarını yaparak Türkiye sigorta sektörüne dair öne çıkan noktaların altını çizdi. ‘Özellikle Nesnelerin İnterneti (IoT) ve büyük veri konularında karşılaşılan en sıcak konulardan biri sahte hasar ve suistimal ile mücadele projeleri. Sektörde gözlemlenen yüksek hasar frekansı ve yüksek hasar / prim oranları, Türkiye’deki sigorta şirketlerini proaktif olarak tespit edici ve önleyici mekanizmaları birlikte hayata geçirmek için zorluyor. Bulut bilişim ise sigorta şirketlerinin ilk etapta arka ofis çalışmalarında ve insan kaynakları uygulamaları alanında daha çok değerlendirdikleri bir konu. Kişisel bilgilerin korunmasına dair kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte bu alanla ilgili konularda Türkiye’deki sigorta şirketleri daha dikkatle yaklaşmaya başladılar’.

Ovum Research Finansal Hizmetler Teknolojisi Sigorta Analizcisi Charles Juniper yaptığı açıklamada: “Bu teknolojilerin sunduğu fırsatlardan tam olarak faydalanmak için, şirketlerin bunları iş stratejilerinin temel bir parçası olarak görmeleri gerekiyor. Dijital dönüşüm, bulut ve IoT, müşterilere büyük katkı sağlarken sorunsuz bir deneyim yaratmakta önemli rol oynuyor. Sigorta şirketleri de bu katma değer sayesinde müşterilerinin hayatlarında daha aktif ve değerli bir katılımcı olabilir ve pazardaki yeni şirketlere karşı daha iyi rekabet edebilir” diyor.

Filed in: Haberler, SAP, Sigortacılık Tags: , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak
Üretim Sektörü Dijital Dönüşüme Hız Veriyor Üretim Sektörü Dijital Dönüşüme Hız Veriyor
Geleceğin Teknolojileri SAP NOW İstanbul’da İş Dünyası İle Buluştu Geleceğin Teknolojileri SAP NOW İstanbul’da İş Dünyası İle Buluştu

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın