Elektronik sektöründe lot takibi: abas ERP ile kaliteyi ve maliyetleri kontrol altına alın 

Elektronik sektöründe lot takibi: ERP ile kaliteyi ve maliyetleri kontrol altına alın

linkedin-follow-erphaber

Lot takibi, gıda ve içecek endüstrisinin yanı sıra kimya proseslerinde bilgiyi organize etmek için popüler bir yöntem olmuştur. Ancak tüketici elektroniği endüstrisi talep ve yeniliklerle patlama yaşarken, pek çok üretici aynı zamanda ürün montajı sırasında ürünlerini de takip etmektedir.

Elektronik sektöründe lot takibi

Ve iyi bir sebepten dolayı – parti takibi olarak da bilinen lot takibi, hammaddeleri gruplar ve bunları seri numaralarla belirtir. Bu malzemeler işleme tabi tutulduğunda, her aşamadan geçtikten sonra tekrar tekrar bir araya toplanırlar ve nihayetinde benzersiz bir barkod ile tamamen biçimlendirilmiş tek bir ürün olarak sevk edilirler.

Kimya, yiyecek, içecek, gıda ve ilaç üretimi gibi proses endüstrisinde raf ömrü takibi nedeniyle özellikle gereksinim duyulan lot takibi bu sektörlerde yer alan firmalar için bir anlamda zorunluluktur. Peki elektronik üreticilerinin de lot takibine ihtiyaç duymalarının nedenleri nelerdir?

Elektronik sektöründe lot takibi: Organizasyona 21. yüzyıl yaklaşımı

Öncelikle, bariz olanları ele alalım: Bitmiş bir tüketici cihazı kullanıcıya basit ve normal görünebilir ancak tek bir avuç içi aygıtı düzinelerce daha küçük bileşenden oluşabilir. Her bir bileşen, muhtemelen binlerce “kardeşi” olan bir üretim tesisine ulaşabilmek için dünyayı dolaşan bir menşe sahibidir. Özü itibariyle lot takibi malzemeleri düzenli tutar.

Ancak, parçaların lot takibi keyfi olarak yapılmaz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, lotla takip edilen malzeme montaj işlemi boyunca ilerledikçe, daha küçük lotlara ayrılır. Lot numarası düştükçe birim başına değer yükselirken, veri miktarı da artar.

Elektroniğin kalite kontrol süreçlerinde detaylar her şeydir.

Standart kalite kontrol amaçları için, bu nedenle lot takibi, elektronik imalatçılarının malzemelerinin üretim genişliği boyunca dahili olarak denetlenmesini sağlar. Lot takibi, kalite kontrol yöneticilerine günlük parti testleri tutarlı bir şekilde kullanma yetisi ve sorunlar oluştuğunda belirli gruplar halinde tutma olanağı verdiği için potansiyel bir geri çağırma sürecini basitleştirir ve optimize eder. Bir müşteri arızalı bir ürünle ilgili ararsa, bahsi geçen ürünün kendi seri numarası, ürün bileşenlerinin türetildiği sayısız lota verilen diğer seri numaralarına karşılık gelir. Üreticiler elde ettikleri bu bilgilerle, daha sonra, diğer müşteriler bozuk mallarla ilgili aramadan önce, diğer ürünlerin de neye zarar verebileceğini öngörebilir ve sorunu proaktif olarak ele alabilir.

Lot takibi beklentileri aşmak için ERP’ye ihtiyaç duyar

Lot takibi üretim, stok, kalite kontrol, finans, vb. olmak üzere çok çeşitli departmanlar arasındaki yüklü miktarda verinin organize bir şekilde depolanmasını, aktarılmasını ve kullanılmasını sağlar. Doğru iş akışları olmazsa, lot takibinin maliyet ve zaman tasarrufu sağlayan faydalarını kaybetmesi kolaydır. Bu düşük performans akabinde, barkodlama ve geri dönüşüm programları gibi ilgili günlük uygulamaları da etkiler.

Bununla birlikte, altyapıyı sağlayan uçtan uca gelişmiş ERP çözümü, üreticilerin çok takip edilen malların tam potansiyelini anlamasına yardımcı olur. Gelin yukarıda bahsedilen duruma dönelim: Bir müşteri arızalı bir ürünü bildirmek için firmayı arar. Temsilci hatayı kayıt altına alır almaz, ERP sistemi aşağıdakileri tetikleyebilir:

  • Kalite kontrolü uyarma ve bir kontrol kaydının açılması, hızlı bir denetim sağlamak için tüm ilgili veriler doldurulur.
  • Üretim ekipleri bilgilendirilir, böylece montaj ihtiyaçları normal üretim çizelgesinin dışında hesaplanabilir.
  • Müşterinin ürününü tamir edecek veya değiştirecek tüm kaynakların mevcut olup olmadığını görmek için envanterin kontrol edilmesi.
  • Mali kayıtların yenilenmesi, onarımlar veya bileşen geri dönüşümü düzenli tedarik veya tamamlama işlemlerini etkilemez.

Tüm bu işlevselliğin arkasında, lot takibinden toplanan veriler vardır.

Siz de müşteri sadakatini artıran, işletme çapında görünürlük oluşturan ve operasyonel mükemmelliği destekleyen büyük veri yönetimi uygulamalarının tümünden yararlanmak için abas ERP’nin bu ağırlığı kaldırarak üzerinizden almasına izin verin.

Sponsorlu içerik

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, Gıda, Makaleler Tags: , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir
Modern Üretim İçin KPI E-kitap Modern Üretim İçin KPI E-kitap
Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak
ERP Seçim Sürecinde abas ERP’yi Tercih Etmek İçin 7 Neden ERP Seçim Sürecinde abas ERP’yi Tercih Etmek İçin 7 Neden

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın