Elektronik Üreticilerinin ERP Sistemlerinden Talep Ettiği En Önemli 4 Özellik 

Elektronik Üreticilerinin ERP Sistemlerinden Talep Ettiği En Önemli 4 Özellik

linkedin-follow-erphaber

ERP, elektronik üreticilerine en çok operasyonel mükemmellik, güvenlik, hız ve optimize edilmiş maliyetlerde fayda sağlar.

Bu faktörler, yeni teknolojiler geliştirdikleri, talepleri tam anlamıyla karşıladıkları ve birçok tedarikçi/taşeronla birlikte iş yürüttükleri sürece elektronik ve parça imalatçılarının gözünden düşmeyecektir.

Ancak elektronik üreticilerinin her tüketici veya sanayi eğilimi sonrasında, kendileri için en önemli unsurların neler olduğunu tekrar değerlendirmeleri esastır. Bununla birlikte, elektronik üreticileri için doğru bir ERP sisteminin, en iyi uygulamalarla ve şirketlerin bireysel değerlerine uygun olarak bir enstitü haline gelmelerinde ve düzen oturtmalarında temel olarak hareket edeceğine inanıyoruz.

İşte, elektronik üreticileri için olmazsa olmaz fonksiyonlarımızın bulunduğu liste:

1. Satış tahminleme ile satınalma gücü

Elektronik üreticileri satışlarını daha iyi anladıkları zaman, üretim ve satınalma konusunda da daha akıllıca kararlar alacaklardır. Her şey birbirine bağlıdır, ancak bütün süreçler; doğru ve uygulanabilir satış tahminiyle başlar.

Kaynaklar yetersiz ise, ekipler eksik parçaları tamamlayana kadar üretim durur. Kaynaklar haddinden fazla ise, nakit akışında gereksiz artışlar meydana gelir. Sadece doğru ERP sistemi üreticilerin, satış rakamlarından parça miktarlarını tahmin edebilmelerine ve fiyat indirimlerinden daha sık yararlanabilmelerine olanak tanır.

2. Tamamen şeffaf envanter yönetimi

Elektronik imalatı endüstrisindeki, hızlı montajlardan geçen yüksek miktardaki küçük parçaların yönetilmesi ile ilgili sorunları anlayabilmek için uzman olmanız gerekmez. Daha önce de belirtildiği gibi, gerçek zamanlı talebe ve devir hızına dayalı akıllı tedarik uygulamalarını destekleyen bir ERP sistemi uzun vadede maliyet tasarrufu sağlayacak ve aşırı yüklenme ya da eksikliklerle bağlantılı riskleri azaltacaktır.

Avantajlar, envanter yönetimi kabiliyetlerine tahminleme için yeni özellikler eklenmesi ile artarak devam eder. ERP’ler hassas elektronik bileşenlerini süreç görünürlüğüyle korur. Kullanıcılar, parçaların nasıl düzenlendiğini ve her bir transferin gerekçesini bilirler ve böylece tesisteki fazla stok miktarını sınırlayarak envanter yönetimi kaynaklarını verimli bir şekilde kullanırlar. Daha küçük hacimler, parçaların zarar görme ihtimalinin de daha az olması demektir.

Prototip oluşturma süreci için de faydaları göz önünde bulundurun. Bir prototip içine yerleştirilen parçalar kötü stok yönetimi nedeniyle hasar gördüyse, bu numunenin tam teşekküllü bir ürüne dönüşme ihtimali nedir? Üç durumda da ERP destekli envanter işlemleri elektronik üreticilerinin kendilerini en çok etkileyen parçalara yönelik riskleri azaltmalarına yardımcı olur.

Elektronik tesisiniz hak ettiğini mi alıyor yoksa haksızlığa mı uğruyor? Gelişmiş lot yönetimi ile bunu öğrenin.

3. Taklitlerden ve hatalardan korunma

Elektronik tedarik zincirindeki karmaşıklıkların birçok nedeni vardır: Hızlı gelişim döngüleri için yüksek tüketici talebi, çoklu tedarikçiler arasındaki risk çeşitliliğinin değeri, uluslararası ekonomiler üzerindeki jeopolitik etki…

Elektronik endüstrisi dünya genelinde tedarikçi ve satış kanallarının güvenilirliğini yönetmeye çalışırken, ne yazık ki birçok fikri mülkiyet hırsızlığına ve sahteciliğe yenik düşmektedir. The New York Times’a göre, IP hırsızlığı ABD ekonomisine yılda yaklaşık 600 milyar Dolara mal oluyor.

Web tabanlı tedarikçi portalları sunan kapsamlı ERP çözümleri, tedarik zincirleri boyunca sahte parçaların ilerlemesini önleyecek savunma kalkanı görevini görür. Bu sistemlerde, orijinal ürün üreticileri mevcut düzenlemelere dayalı olarak onay listeleri oluşturabilir ve gerekli uyumluluk belgelerini arayüze doğrudan dahil edebilir. Kanunlar ve standartlar dahili veya harici olarak değiştikçe, üreticiler gereksinimleri güncelleyebilir, uygunlukları garanti altına alabilir ve zamana ayak uydurmayı seçmeyen tedarikçilerle yollarını ayırabilir.

Daha da ötesi, entegre lot kontrolü yönetimine sahip ERP sistemleri, elektronik üreticilerinin bileşenleri tedarik zinciri boyunca daha ayrıntılı olarak izlemesine olanak tanır. Eğer taklit veya kusurlu parçalar ile ilgili kanıtlar ortaya çıkarsa, ekipler geriye doğru izleme ile hızlıca partilere kadar indirgeyebilir ve daha sonra sorunların nereden kaynaklandığını araştırıp, hangi dağıtım kanallarına benzer şekilde mallar gönderdiklerini de tespit edebilir. Elektronik üreticilerinin ne kadar fazla bileşeni yönettikleri ve stoklarını ne sıklıkta devrettikleri göz önüne alındığında, ERP ile entegre lot yönetimi hem yasal uyumluluk, hem de marka imajı için bir nimettir.

4. Versiyon/revizyon kontrolü

İnovasyon hızı hakkında hiçbir endüstri elektronik imalatı kadar fazla bilgiye sahip değildir. Tepeden bir mühendislik değişikliği emri geldiğinde işletmeler; tekliflerini iyileştirmeye, operasyonel mükemmelliğin devamını sağlamaya veya buldukları sorunları gidermeye adapte olmalıdır.

Versiyon ya da revizyon kontrolü; en güncel üretim reçetelerinin, mevcut ürün özelliklerinin ve her ikisinin de geçmişteki tekrarlarının canlı bir kaydının yaratılmasıdır. Ancak, bir elektronik üreticisinin versiyonlamayı nasıl kullandığı, süreçten nihai olarak neyi alacağını belirler. İyi bir versiyon kontrolü, tarihsel dokümantasyona kolay erişim, gerçek zamanlı kesintisiz iş birliği ve karışıklık durumunda doğru strateji için bir platform gerektirir. Kapsamlı ürün yaşam döngüsü yönetimine ihtiyaç duyan seri elektronik üreticileri için, Üretim Planlama ve Kontrol ile CAD entegrasyonuna sahip bir ERP sistemi aranan platform olabilir.

Ek olarak, siparişe özel ürünler sunan üreticiler, abas ERP gibi üçüncü parti konfigürasyon yazılımlarıyla uçtan uca entegre olabilen bir ERP sistemine ihtiyaç duyacak ve faturadan Malzeme Listesi’ne kadar herhangi bir şeyin üretiminin otomatikleştirilmesini isteyeceklerdir.

abas’ın native ve bulut ERP ürünleri bu temel işlevleri ve daha fazlasını sunar. Daha fazla bilgi için, Elektronik sektöründe lot takibi: abas ERP ile kaliteyi ve maliyetleri kontrol altına alın başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas Tags: , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

ERP-CAD Entegrasyonu Özel Üretim Yapan Firmalara Nasıl Yardımcı Olur? ERP-CAD Entegrasyonu Özel Üretim Yapan Firmalara Nasıl Yardımcı Olur?
ERP Seçimi: Üreticiler İçin En Önemli 9 Kriter ERP Seçimi: Üreticiler İçin En Önemli 9 Kriter
Karar Verme Süreçlerinde, Bir ERP Sisteminin CFO’lara Sağladığı 7 Fayda Karar Verme Süreçlerinde, Bir ERP Sisteminin CFO’lara Sağladığı 7 Fayda
ERP İçin Daha İyi Bir RFP Nasıl Yazılır? ERP İçin Daha İyi Bir RFP Nasıl Yazılır?

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın