ERP-CAD Entegrasyonu Özel Üretim Yapan Firmalara Nasıl Yardımcı Olur? 

ERP-CAD Entegrasyonu Özel Üretim Yapan Firmalara Nasıl Yardımcı Olur?

linkedin-follow-erphaber

Özel imalat sanayinde çalışan şirketler, müşterilerinin gittikçe artan talepleri olduğunu herkesten daha iyi bilir. Bu müşteriler, kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanacak kaliteli, özel bir ürün talep ederler. Bu müşterilere hizmet veren üreticiler için, büyüyen karmaşık taleplerin karşılanması, ilk mühendislik aşamasından nihai ürünün müşteriye gönderildiği ana kadar optimize edilmiş iş süreçlerine sahip olunması gerektiği anlamına gelir. Bu taleplerin karşılanması, yetenekli bir ERP sistemi tarafından sağlanan otomasyon ve entegrasyon ile gerçekleşir.

Mühendislik departmanında, üretim bölümü ve diğer bölümlerin kullandığı ERP sistemiyle iletişimi sağlanmamış bir CAD/PDM veya PLM (ürün yaşam döngüsü yönetimi) aracı kullanılıyorsa, tüm süreci optimize etmek zor olabilir. CAD ile üretim süreçlerini entegre etmek, zorlu müşterilerin dinamik gereksinimlerini karşılamak için ihtiyaç duyduğunuz çeviklik ve duyarlılığı sağlamak adına çok önemlidir. abas ERP sisteminin özel üreticilere sağladığı en önemli faydalardan biri de, CAD ile ERP sistemi arasındaki bağlantıyı sorunsuz hale getirerek, hem şirket içi, hem de müşterinizle olan iletişimi olumlu yönde etkileyecek, daha fazla verim elde edilmesini sağlamasıdır.

ERP-and-CAD-integration-Özel

CAD verilerini işin geri kalanına çevirmek

Günümüzün deneyimli yöneticileri, süreçleri iyileştirmek ve üretkenliği artırmak için verileri toplamaya ve bu verilerden yararlanmaya imkan veren entegre sistemlere sahip olmanın şart olduğunu bilir. CAD ve ERP sistemlerini entegre etmek, özel üretim yapan firmalar için gereklidir.

Özel üretimde genelde bir müşteri bir tasarımla gelip, teklif isteyene kadar herhangi bir işlem gerçekleşmez. Müşteriden gelen, tasarım gereksinimlerini ve özellikleri içeren dokümanlar, çizimler, Word/Excel belgesi veya CAD dosyası formatında olabilir. Bu bilgiler, özel imalatçının mühendislik ve tasarım ekibi tarafından CAD sistemlerine girilir. CAD sisteminin çıkardığı dosya, üreticiye malzemeler, tamamlayıcı parçalar, montaj ve alt montaj gereksinimleri ile, bir ürünü hazırlamak için gerekli olan tüm önemli bilgileri içerir. Tasarım tamamlanıp onaylandıktan sonra, üretici üretim sürecine geçebilir.

CAD ve abas ERP sistemi arasındaki entegrasyon tam da bu noktada devreye girer. ERP yazılımı CAD dosyasını alıp, tasarım ve üretim gereksinimlerini uygulanabilir bilgilere otomatik olarak dönüştürür.

Müşteri talebi doğrultusunda gereken malzemeleri, parçaları ve montajları alır ve bu spektleri montajlar ve alt montajlar için rota bilgileri, ihtiyaç duyulan iş gücü miktarı, kullanılacak makinalar, her operasyon için gereken süre vb. bilgilerin de eklenmesiyle, ürün ağaçları formatında tüm sistemin geneline aktarır. Kusursuz entegrasyon ve optimizasyon tam da budur.

Özel üretim şirketiniz ve genel müşteri deneyiminiz için müthiş bir fayda sağlayarak, her zamankinden daha hızlı çalışıp, hatasız ürünler sunmanıza imkan verir. abas ERP, CAD yazılımı ile kolayca entegre olur ve özel üreticilerin mühendislik verilerini üretim ve finans bilgilerine dönüştürmelerini sağlar. Tüm bunların sonucu ise, daha hızlı teslimat süreleri ve mutlu müşterilerdir.

Modern CAD entegrasyonu ve diğer önemli özelliklerle firmanızda yeni bir ERP sistemi uygulamayı mı düşünüyorsunuz?

O halde hemen sizin için hazırladığımız dokümanı indirin: 7 Adımda Doğru ERP Sisteminin Seçimi

Üretimde verimlilik, kârlılık ve daha iyi bir müşteri deneyimi için CAD’i ERP’ye entegre etmek

Yapılması gereken ürün; motor, elektrik devresi veya hidrolik sistemler gibi çok sayıda karmaşık alt bileşenler içeriyorsa, bu parçaların dışarıdan tedarik edilmesi veya özel olarak sipariş edilmesi gerekebilir. ERP sistemi bunların miktarlarını otomatik olarak belirler ve uygun tedarikçilerin bulunmasını kolaylaştırır. Çalışanlarınızı son derece verimsiz ve kafa karıştırıcı manuel işlemlerle uğraştırmak yerine, ERP sistemi CAD ile bütünleşir ve zorlukların otomatik olarak çözülmesini sağlar.

Ancak üretim sürecinin ötesinde, CAD entegrasyonu ile abas ERP mühendislik verilerini kâra çevirebilir. Sistem, üreticilerin çeşitli maliyetlerini (malzeme, işçilik, Ar-Ge, vb.) takip etmelerine ve her projede kârlılık elde etmelerine yardımcı olabilecek son derece ayrıntılı muhasebe ve maliyet modüllerini de içerir.

İlgili bilgilerin mühendislik aşamasından üretim aşamasına getirilmesi, yöneticilerin tüm üretim süreci boyunca planlama, çizelgeleme yapabilmeleri ve kapasiteyi yönetmeleri için gereklidir. Sistem, üreticiye üretimdeki her adımın panoramik bir görünümünü verir ve bu sayede her şeyin müşterinin termin tarihine kadar ve orijinal tahmine mümkün olduğunca yakın bir zamanda bitmesini sağlar. Tüm bu CAD ve ERP entegrasyonu, zorlu müşterilerinizi siparişlerinin güncel durumu hakkında bilgilendirmek ve onları memnun etmek için ihtiyaç duyduğunuz gerçek zamanlı görünürlüğü elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca, mühendislik verilerinin üretim talimatlarına otomatik olarak çevrilmesi, fonksiyonel alanlar arasındaki gereksiz veri girişini ve insan hatası olasılığını (çoklu manuel girişler nedeniyle) azalttığından dolayı önemli bir zaman tasarrufu sağlar.

Üretim esnasında yaşanan tasarım değişikliklerinde esneklik

Özel üreticiler, her proje tamamen yeni bir girişim olduğundan, üretim başladığında her şeyin planlandığı gibi gitmeyeceğini bilir. Bir tasarım “sonlandırılmış” olarak düşünülebilir, ancak bu, üretim süreci başladıktan sonra da müşterinin ihtiyaçlarının değişmeyeceği anlamına gelmez.

Bu değişiklikler üreticinin tasarım ve mühendislik aşamasına geri dönmesine sebep olur. ERP sisteminize entegre edilen CAD yazılımı arasındaki dinamik etkileşim, bu değişim sürecini daha kolay hale getirir. Üretici, CAD dosyasına geri dönüp, istenen değişiklikleri yapabilir ve entegre ERP sisteminin üretim süreci ve finansal raporlamadaki değişiklikleri yansıtacak şekilde otomatik olarak güncellenmesine izin verebilir. Yani, sürecin herhangi bir noktasında bir veri değiştirildiğinde, sistem değişikliği algılar ve operasyonların geneline dinamik olarak entegre eder. Bu akıllıca ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktır.

Özel üreticiler, her zaman kârlılıklarını koruyarak, kısa teslim tarihlerinde müşteri beklentilerini karşılamanın yollarını ararlar. CAD’i entegre eden ve ayrı fonksiyonel alanları sorunsuz bir şekilde bir araya getiren bir ERP sistemine sahip olmak, bu hedeflere ulaşmak için güçlü bir yoldur. CAD ve ERP sistemi entegrasyonunun sonucu sizleri memnun edecek, kalitenizi ve kârlılığınızı artıracak, bu sayede talepkar müşterileriniz de mutlu olacaktır.

CAD entegrasyonu ve özel üretim ile ilgileniyor musunuz? İmalatçıları Yakından İlgilendiren Pazar Gelişmeleri ve Sektörel Trendler ile ilgili güncel broşürümüzü indirebilir veya hemen bize ulaşabilirsiniz.

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.600′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, Makaleler Tags: , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Özel Üretim Firmaları, ERP Yazılımı ile Tedarik Zinciri ve Envanter Yönetimindeki Zorlukların Üstesinden Nasıl Gelir? Özel Üretim Firmaları, ERP Yazılımı ile Tedarik Zinciri ve Envanter Yönetimindeki Zorlukların Üstesinden Nasıl Gelir?
ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir
Modern Üretim İçin KPI E-kitap Modern Üretim İçin KPI E-kitap
Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın