ERP-EDI Entegrasyonu Maliyetleri Düşürür, Verimliliği Artırır 

ERP-EDI Entegrasyonu Maliyetleri Düşürür, Verimliliği Artırır

linkedin-follow-erphaber

ERP-EDI Entegrasyonu bugün üretim şirketlerinin başarısı için neden hayati önem taşır? Saat 18:00 ve montaj hattından son paket kutulandı, paketlendi ve nakliye alanına taşındı. Bu paket, ulusal bir eczane perakende zincirinin raflarına yönelik olarak hazırlandı ve yola çıktı. Peki, bu müşteri paketlerinin yolda olduğunu nasıl bilecek? Aldığı mallar için nasıl ödeme yapacak?

ERP-Entegrasyonu

Sorunsuz bir tedarik zinciri, ortaklar arasında mükemmel ve hızlı iletişim gerektirir. Onlarca yıldır, bu sevkiyatların ve ödemelerin karşılıklı etkileşimini yöneten en popüler teknolojik sistem, Elektronik Veri Değişimi yani EDI olmuştur. ERP-EDI entegrasyonu, iletişimi otomatikleştirerek satıcılar ve müşteriler arasındaki veri alışverişini sağlayan endüstriyel bir standarttır. EDI; otomotiv, imalat, ilaç depoları, büyük mağazacılık gibi yüksek hacimlerde çalışan sektörlerde yaygındır.

Neden ERP-EDI Entegrasyonu?

EDI otomasyonu, sayısız telefon görüşmelerini, kâğıt faturaları, faksları ve e-postaları içeren kusurlu manuel insan süreçlerine olan gereksinimi azaltır. Sonuç ise; daha hızlı geri dönüş süreleri, daha az hata ve personelin daha yüksek verimliliği şeklindedir. EDI, verilerin elektronik ortamda saklanması ve işlenmesiyle, kâğıt belgelerin düzenlenmesi, sınıflandırılması ve dağıtılması gibi işlem maliyetlerini azaltır. Elektronik iletişimin faydaları arasında manuel veri girişini ortadan kaldırmak, gönderim ve faturalama hatalarını azaltmak gibi unsurların yanı sıra, tarafların kendi kurumsal yönetim sistemlerine veri alıp vermelerini hızlandırmak da bulunmaktadır.

EDI’nin daha önceki sürümleri basit ve diğer kurumsal yazılımlardan kopuktu. Modern çağın ERP-EDI entegrasyonlarında, protokoller en iyi uygulamaları desteklemekte ve veriler ERP gibi modern teknolojilere bütünleşmekte. Dahası, veri yapı ve formatlarının karmaşıklıkları, şirketler arasında EDI uygulamalarını standartlaştıran veri değişimi aracıları tarafından maskelenebilir.

Yıllar önce bir EDI uygulamasında farklı veri alanlarının birbirleriyle eşleştirilmesi yüzlerce veya binlerce saat çalışma gerektirebilirken, bugün bu süreci hatasız ve kolay hale getiren araçlar ve işlemler bulunmakta. Elde edilen EDI sistemleri, dünyanın en büyük şirketlerinin çoğunun tedarik zincirleri için paha biçilemez bir veri iletişimi sağlar.

ERP-Entegrasyonu

ERP platformunuzun bir parçası olarak EDI, maliyetleri düşürmenize ve görevleri otomatikleştirmenize yardımcı olabilir

EDI’nin API’den farkı nedir?

EDI’yi bir API ile karşılaştıranlar için önemli olan, EDI’nin tasarım tarafından özelleştirilen bir veri değişim sistemi olmasıdır. Her şirketin kendi varyasyonlarını uygulaması beklenir. Bu, JSON / REST gibi bir insan tarafından okunabilir veri formatının uygulanması biraz daha kolay olacakken, sistem kurulumu sırasında iş ortağının veri formatına benzer bir haritalandırma sürecinin gerçekleştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Ve deneyimli EDI entegrasyonu uygulayıcıları için, sistem alındı onayları gibi iki yönlü protokoller için açık bir dokümantasyon ve destek olduğu sürece, zarif bir JSON arayüzü ile ilkel bir ODETTE belgesi arasındaki uygulama zamanlarında büyük bir fark yoktur.

EDI, tedarik zinciri iletişimlerini manuel olarak yöneten şirketler için, genellikle en büyük maliyet tasarrufunu elinde bulundurur. Daha küçük işletmeler için diğer faydalar arasında, e-posta, posta veya telefon yoluyla insanlar üzerinden yapılan iletişim yerine belirli bir EDI uygulamasını zorunlu kılan büyük ulusal ortaklarla çalışma fırsatını yakalamak da bulunmaktadır.

ERP teknolojisi, imalat, nakliye ve perakende şirketleri arasında kritik bir bağlantı haline geldiğinden, EDI ile sorunsuz veri iletişimi ihtiyacı da artmıştır. abas ERP gibi profesyonel yazılım çözümleri, önyüzdeki işletme ve yönetim araçlarıyla birlikte arka planda sağlam EDI arayüzleri uygulayarak bu boşluğu doldurdular. Modern bir ERP yazılımı ile, EDI’yi uygulamak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

abas EDI neler sunar?

abas EDI, EDI dosyaları ile abas sisteminde gerçekleşen işlemler arasında veri haritalamasını sağlayan bir ERP modülüdür. Arka plandaki EDI teknolojileri ve dosya formatları ne olursa olsun, abas EDI yazılımı karmaşıklıkları özetler. Böylece çeşitli şirketlerin EDI implementasyonları birleştirilebilir. EDI dosyasındaki veri alanları, ERP konsolundaki veri alanları ile ilişkilendirilir.

abas ERP ile çalışmaya başlayan şirketler için, EDI sisteminin kurulumu diğer bütünleşik faaliyetlerle birlikte gerçekleştirilebilir. İlk kurulum uzmanlardan destek almayı gerektirebilirken, sistemin devam eden yönetimi ise, self servis modelinde olan abas EDI Yapılandırması adlı bir araç kullanılarak herkes tarafından yapılabilir.

abas EDI Yapılandırması, verilerin karmaşık EDI haritalamalarını hayata geçirir. Farklı şirketler EDI için farklı formatlar kullandığından dolayı, verilerin ERP tarafından anlaşılabildiğinden emin olmak için genellikle bir kurulum süreci gereklidir. Hem EDIFact, ODETTE ve VDA gibi geleneksel EDI formatları, hem de ANSI ve XML gibi evrensel veri formatları desteklenir. abas EDI Yapılandırması ile bu veri haritalama işlemi, ERP sistemi ile EDI veri dosyalarının bölüm numaraları ve sütunları arasındaki alan eşlemelerini gösteren grafiksel bir masaüstü aracı ile gerçekleştirilir. Bu araç, yazılım geliştiricisinin veri alanlarına hangi eylemlerin gerçekleşmesi gerektiğini belirlemek için binlerce satır kod yazmasını gerektiren eski ERP sistemleri göz önünde bulundurulduğunda büyük bir gelişme olabilir.

EDI ile veri senkronizasyonu

EDI, ERP ile entegre edildiğinde, iki farklı şirkette bulunan kişiler, şirket genelinde senkronize edilmiş veriyi görüntüleyebilir. İlgili ERP sistemleri, daha önceki bir dönemin kâğıt belgelerinde yer alan bilgileri görüntüleyebilir. Örneğin; depoyu bir perakendeciye ürün göndermesi için bilgilendirecek olan kâğıda yazılmış sevk emirleri gibi. Fakat günümüzde her bir ERP sisteminde, çalışanlar artık fatura adresini, sevkiyat adresini ve hatta miktarlarla birlikte ürün numaralarının listesini görüntüleyebilmekte.

İster yüzlerce, ister milyonlarca sipariş işlensin, EDI kullanımı şirketler için maliyet tasarrufu sağlar. Faturalar ve gönderiler hakkında manuel olarak yapılan iletişim, genellikle çalışanın önemli miktarda zaman ve emek harcamasını gerektirir. Ticari iş ortaklarıyla kurulan iletişimin otomasyonu daha hızlı geri dönüş sürelerinin yanı sıra, hataları azaltır ve daha iyi raporlama yapılmasını sağlar.

Kritik Trendler ile ilgili güncel broşürümüzü indirerek, imalat endüstrisini etkileyen eğilimler hakkında daha fazla bilgi edinin veya hemen bize ulaşın.

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.600′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, Makaleler Tags: , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir
Modern Üretim İçin KPI E-kitap Modern Üretim İçin KPI E-kitap
Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak Omaks Matbaacılık ve Verpak Ambalaj, Dijital Dönüşümün Temelini abas ERP İle Atacak
ERP Seçim Sürecinde abas ERP’yi Tercih Etmek İçin 7 Neden ERP Seçim Sürecinde abas ERP’yi Tercih Etmek İçin 7 Neden

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın