Örnek bir senaryo ile başlayalım: Depo çalışanının uykusunu alamamış olarak işe geldiğini düşünün. Çalışmaya başlar ve başka bir tesise sevk edilecek malzemeleri bir palete yerleştirmek için ilk sevk emrini eline alır. Siparişi bir araya getirdikten sonra, paleti doğru olduğunu düşündüğü toplama alanına götürür, ancak o bölüm aslında farklı bir ülkeye yapılan sevkiyatların tutulduğu yerdir. Sevkiyat aracı siparişi alır ve yanlış yere doğru yüzlerce kilometreyi boşa gider.

Bazı endüstrilerde, sevkiyat hataları %5 gibi bir sıklıkla görülür ve toplama bakıldığında bu hatalar oldukça belirgin sıkıntılar oluşturur. Lojistik sürecindeki bu kusurlar ERP-IoT entegrasyonu ile düzeltilebilir. Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerini yeni nesil bağlı cihazlarla birleştirerek bütünsel anlamda yeni verimlilikler elde edebilirsiniz.

Deponun ve tedarik zincirinin otomasyonu

ERP, son yıllarda iş verimliliği üzerinde büyük etkiye sahip olduğu bilinen bir teknoloji. Başlangıçta monolitik (tek parça) yazılım olarak inşa edilmiş abas ERP gibi sistemler, bulutta barındırma kabiliyeti ile beraber harici yazılım ve donanımlarla bağlantı kurmak için Uygulama Programlama Arayüzlerinin (API’ler) modern bir ara katmanı da dahil olmak üzere esneklikle tasarlanmıştır. REST API’ler ve Message Bus sistemleri iletişime yeni ve farklı bir soluk getirmektedir.

Nesnelerin İnterneti (IoT), ağlara bağlı olan cihazları ifade eder. Donanımları internete taşımak, otomasyon kavramına tamamıyla yeni bir soluk getirebilir. Cihazlar, fabrikadaki makinelerden, forkliftlere ve hatta sevkiyat paletlerine kadar herhangi bir donanıma entegre edilebilir.