ERP projelerinde KPI yöntemi ile fayda analizi 

ERP projelerinde KPI yöntemi ile fayda analizi

linkedin-follow-erphaber

Tüm organizasyonların ERP implementasyonuna kalkışmalarının temelinde aynı neden yatıyor: verimlilik artışı. ERP uyarlama çalışmalarını yapan firmaların %60’ı, uyarlamadan bekledikleri iş yararının %50’sinden daha azına erişebiliyorlar. ERP projelerinin karmaşık yapısı ve büyük ölçekli bir proje olması faydalarının ölçümlenmesi konusunda ciddi bir sıkıntı yaratırken, pek çok firma, sistem devreye alındıktan sonra bile bu konuda bir fayda göremiyor. Bunun en önemli nedeni, hedeflerin ve anahtar göstergelerin tanımlanmasına odaklanılmaması yanı sıra, süreci takip eden adımların da doğru olarak konumlanmaması.

kpi-600

Peki bir organizasyon, gerçekleştirmiş olduğu ERP projesinden fayda sağladığını nasıl analiz edebilir?

Bu sorunun doğru cevabı performans göstergelerinin doğru kullanılmasında yatıyor. Anahtar performans göstergeleri (KPI) iyi iş süreçlerinin göstergeleri olarak gösterilse de aynı zamanda, ERP uyarlamalarının sağlıklı olup olmadığının gözlemlenmesinin de önemli bir parçası. KPI’lerin başarılı kullanımı için ise bir noktayı temel almak gerekiyor – Her KPI sonucu bir göstergedir ancak her gösterge bir KPI değildir. KPI’ler, belli bir hedefe bağlı süreç ya da fonksiyonların başarısının tanımlanması için gerekli göstergelerdir. Bir iş arkadaşımın söylediği gibi, mükemmel bir KPI bir mıknatıstan ziyade bir taşıyıcıdır. Her departman için temel KPI’ler belirlendiğinde, organizasyonun temel fonksiyonlarının da nabzı tutulmuş olur, bu da işletmenin performansının artmasına ve risk alanlarının belirlenmesine imkan sağlar. Özetle, ölçülebilen yönetilebilir.

Hedeflerin doğru tanımlanması ve KPI’ler,

Fayda farkındalığının oluşturulması için etkin stratejilerdir. Ancak en mükemmel belirlenmiş hedefler ve KPI’ler bile, işletme içerisinde bulunan sorumlular tarafından gereklilikleri yerine getirilmez ve sahip çıkılmaz ise bir anlam ifade etmezler. Bu kullanıcılar, ERP uyarlama süreci ve sonrasında hedeflerin tanımlanması, ölçüm stratejilerinin formüle edilmesi, başlangıç ölçüm değerlerinin ve ölçüm tarihlerinin belirlenmesini sağlamalıdırlar. Bu kullanıcılar aynı zamanda performans düşüklükleri durumuna istinaden düzeltici aksiyonları da almalıdırlar. KPI’lerden sorumlu kullanıcıların ölçülecek süreçler ile alakalı bilgi sahibi olması, başarı için istekli ve başarıya ulaşmak için performansı istenilen düzeyde tutması aranılan özelliklerdir.

Organizasyon yapısı doğrultusunda farklı KPI kullanıcı yapıları da oluşturulabilir. Bazı organizasyonlarda, tüm faaliyet alanlarından gelen göstergeler, KPI kullanıcılarının rollerini üstlenen belli bir grup tarafından takip edilebilir. Genel olarak, departman yöneticilerinin optimal performansa ulaşma taleplerinden dolayı, bulundukları departmanın KPI kullanıcısı olmaları uygundur. Bununla birlikte, ERP Projesi sırasında, faaliyet seviyesinde KPI sorumlularının önemi ile birlikte, organizasyon düzeyinde de yönetim tarafından takip edilmesi ve KPI’lere genel bir bakışın sağlanması, sorumluların takibi de oldukça önemlidir. Birden fazla gözetim sayesinde, performans açıkları ve geciken süreçler daha erken tespit edilerek, zaman hedeflerine erişilmesi daha kolay olur.

Tabii ki faaliyet ve yönetim düzeyindeki tahmini iş faydaları, canlı kullanıma geçiş ile birlikte bir anda ortaya çıkmayacak olsa da, ERP uyarlamasının sonuçlarının zaman içerisinde gerçekleşmesini beklemektense bu faydalara doğru adımlar atmak oldukça önemli olacaktır. Tabii ki, fayda farkındalığı söz konusu olunca, şu atasözünü unutmamak gerekir – ölçülebilen yönetilebilir.

Filed in: abas, Haberler, Makaleler, Proje Yönetimi, Sponsorlar Tags: , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın