ERP yazılım seçiminde yapılan 5 hata 

ERP yazılım seçiminde yapılan 5 hata

linkedin-follow-erphaber

0-erp-secimi-hata

Herhangi bir şirkette, yeni bir ERP sistemi seçmek zor bir süreçtir ve her büyük zorluk beraberinde bazı büyük tehlikeleri getirir. Bu makalemizde, seçim sürecinde görülen en yaygın hatalardan bazılarını ve şirketlerin bunlardan nasıl kaçınabileceğini tartışacağız.

Hata 1: Sadece marka bilinirliğine güvenmek

1-marka-bilinirligi-2

Nasıl olur: Bazen, şirketler yeni bir ERP sistemi için fikir edinmek istediklerinde, satınalmada kilit karar faktörü olarak ciddi ölçüde marka tanınırlığına güvenirler. Bu düşünce ile ilgili sorun şudur; genellikle bilindik markaların en genel çözümleri aynıdır – çok büyük şirketler kitleler için herkese uyan yazılım çözümleri oluştururlar. Daha özel gereksinimleriniz varsa, daha özel, daha az bilinen bir ERP yazılımına ihtiyacınız olabilir.

Çözüm: Bu hatadan kaçınmak için, seçim sürecinizin başlangıcında sektörünüz ve şirket büyüklüğünüzle uyumlu yazılım sağlayıcı firmaları da – size yabancı olsalar bile – sunum ve demo süreçlerine dahil etmeniz gerekmektedir. Büyük ihtimalle, yazılım sağlayıcı küçük firmaların sorularınız, hedefleriniz ve zorluklarınıza karşı daha ilgili olduklarını, sizin iş süreçlerinizi geliştirebilecek özelleşmiş çözümlere sahip olduklarını göreceksiniz.

“ERP dünyası, şirketleri iyiden mükemmele götürmeye yardımcı, yüksek kaliteli özelleştirilmiş yazılım sistemleri sunan hizmet sağlayıcı küçük firmalarla doludur. Bu “Gizli Şampiyonlar” hakkında açık fikirli olmak, şirketlere bir ERP sistemi ile doğru uyumu bulmalarında yardımcı olur.’’

Hata 2: Değişime direnç

2-degisim-direnc

Nasıl olur: İnsanların, özellikle yoğun bir iş yerinde, değişime direnmesi doğaldır. Ama bazen rahat hissettiren ya da ‘çok farklı olmayan’ bir sistemi seçme arzusu, seçim teşebbüsünü ciddi olarak engelleyebilir.

”Yeni bir ERP çözümü için değişim hedefi, kullanılmayan iş fırsatlarını bulma ve süreç iyileştirmeleri aracılığıyla değer yaratmaktır. “Bazen bu, büyük bir değişiklik yapmaya istekli olmak anlamına gelir.”

Çözüm: Tüm seçim ekibinin, yazılım değişikliğinin hedeflerini ve önlerinde uzun, zorlu bir yol olduğunu anladığından ve desteklediğinden emin olun.
Mevcut iş sürecinden aktarılması gereken bazı süreçler ve işlevler mutlaka vardır, ama genellikle yeni bir ERP sistemi işin bir bütün olarak nasıl idare edileceğine dair değişikliğin sinyallerini vermelidir.

Hata 3: Çok detaylı bir RFI (Bilgi Talep Formu) ile başlamak

3-bilgi-formu

Nasıl olur: Şirketlerin yeni bir ERP yazılımı seçerken yaptığı en yaygın hatalardan biri, yazılım sağlayıcı firmalara oldukça detaylı bir bilgi istek dokümanı göndermeleridir. Bu formlar genellikle çok uzun ve şirketin gerçekten aradığı özellikleri talep etme konusunda başarısızdır.

Çözüm: İşletmeler, süreçlerini yakından incelemeli ve yeni sistemlerinde gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu ortaya koymalıdır.

“Bilgi Talep Formunuzu, sınırlı ancak yazılımları birbirinden ayırt edici olmazsa olmaz bileşenler ve özellikler etrafında yapılandırın.”

Bu adım, kararınızda oynadığı role ek olarak, yazılım sağlayıcı firmanın projenizi hayata geçirmesinde yardım eder ve işin bütün olarak gelişmesine imkan sağlar.

Hata 4: Karışık değerlendirme kriterlerinin olması

4-karisik-kriterler

Nasıl olur: Hata 3′e ek olarak, gereğinden fazla genel bir bilgi talep formu, karışık ve yetersiz tanımlanmış değerlendirme kriterleri nedeniyle seçim sürecinde sorunlara yol açabilir.

Çözüm: Tutarlılık ve açıkça tanımlanmış süreçler. Bu durumu düzeltmenin en kolay yolu, yazılım tedarikçi firmalara sunulan dokümanlarda, somut taleplerin ortaya konarak değerlendirme kriterlerinde karmaşıklığa izin verilmemesi. Sonrasında ise tüm seçenekleri değerlendirmek için aynı skor kartının kullanımı. Bu adım, sizin için en iyi çözümleri belirgin hale getirmekle kalmaz, buna ek olarak, yazılım sağlayıcı firmaların tanıtımlarını ve demolarını sizin gerçek ihtiyaçlarınıza göre uyarlamalarına imkan sağlar.

Hata 5: Oybirliği aramak

5-oybirligi

Nasıl olur: ERP seçim sürecinde ortaya çıkabilecek en büyük zorluklardan biri, tüm ilgili işlevsel alanlardan görüşleri dahil etmeye çalışırken, şirketin hiç bitmeyen bir karar verme sürecinde çıkmaza girmesidir. Kararın karmaşıklığı, yönetimin gözünü korkutabilir hatta sürecin tamamen durdurulmasını sağlayabilir.

Çözüm: Kendi başınıza sorunu çözmeye çalışmak yerine, yazılım sağlayıcı firmaların işlerinizi kolaylaştırmasına ve mantıklı bir seçim süreci konusunda size yardımcı olmasına müsaade edin. Tüm ilgili taraflara eşit oy hakkı vermek yerine – ya da daha kötüsü, veto imkanı – görüşleri toplayabilecek güvenilir bir takım lideri görevlendirin ve doğru bilgiler ile firmanıza uygun bir seçim yapın.

Filed in: abas, ERP Seçimi, Haberler, Makaleler Tags: , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın