ERP’de bir şeylerin yanlış gitmesi nelere sebep olur? 

ERP’de bir şeylerin yanlış gitmesi nelere sebep olur?

linkedin-follow-erphaber

Şu an kullandığınız ERP çözümünüz işletmenize gerçekten bir çözüm sunuyor mu? Yoksa o da problemin bir parçası mı?

erp yanlış

Potansiyel müşterilerin abas ERP’yi firmalarında uygulamak için bizle bir araya geldiklerinde, bizim çözümümüze geçiş yapmadan evvel hep 3 farklı yazılım ortamından geldiklerini fark ettik. Gelin iş dünyasının bu koşullar altında karşı karşıya kaldıkları her durum ve sorunun tam olarak neler olduklarını inceleyelim:

1. Herhangi bir ERP sistemine sahip olmamak

abas, bir ERP çözüm sağlayıcısı olarak ürününün gücüne inanmaktadır. Her ne kadar üretim ya da dağıtım yapan bir işletmenin ERP yazılımı kullanmayacak olması tuhaf olarak gözükse de, bu fikir ERP alma isteksizliği ya da bu yazılımların önemini kavramamış olmamakla daima alakalı değildir. Aslında, bir işletmenin ilk defa ERP üstüne gitmesi genelde bir iç genişlemenin ya da makul oranlarda daha güvenilir prosesler geliştirme ihtiyacının bize sinyalini vermektedir.

Software Advice’ın 2015 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, ERP yazılımı yatırımı yapmaya girişen işletmelerin üçte ikisi daha önce bütünleşik bir ERP çözümüne hiç sahip olmamış. Satın alanların da hemen hemen onda üçü ise işletmelerinin büyümesi noktasında ERP çözümlerine yönelmişler. Diğer önemli sebeplerin ise, müşteri ilişkilerini daha da geliştirmek ve tüm çalışanlar için departmanlar arası bilgi akışını daha da şeffaf kılmak olduğu söylenebilir.

Bunların yanında, zenginleme ve de çıtayı yukarı taşıma noktasında, doğru ERP seçimini gerçekleştirmek işletmelerdeki karar mercilerini bazı açılardan zora sokabilir. Akan birçok işin yanında, tüm iş fonksiyonlarını destekleyen bir ERP sistemi seçimi işletmeyi ağır bir yük altına sokup akışın kitlenmesine sebebiyet verebilir.

2. Birbirine bağlı olmayan 3. parti yazılımlara sahip olmak

Hiçbir işletme bir gecelik başarı hikâyesi sonucunda bulunduğu yere gelmemiştir. Safha safha gelişen işletmeler zamanla şöyle bir paradigma içine düşerler: Farklı bileşenlerden oluşan ERP sistemleri birçok farklı yazılımı bünyesinde bulundurarak farklı seviyelerde birlikte çalışma kabiliyeti sunarlar. Bazı bileşenler diğerleri ile uyum gösterirken bazıları göstermez.

Bu noktada “Parçalı ERP” kullanımına geçmeleri işletmelerin başlarına neler getirir diye sorabiliriz. Yeni başlayanlar için kurumsal bilgi kanalları dosya formatları uyumsuzluğu ile tıkanabilir. Gerçek zamanlı olarak şirket çapında özgürce bilgi paylaşımının sıkıntıya girmesi fonksiyonlar arası beraber çalışmayı tıkayıp vergi meselelerine dair önemli verilerin toplanmasını zorlaştırılabilir. Dahası, parçalı ERP çözümleri verileri izole edilmiş bir şekilde tutarak, süreç optimizasyonunu veya iletişimsizliği bozma girişimlerini önleyebilir. Böylelikle işletmeler KPI yaratmak ya da analitik araştırma yapmak için istedikleri verilere ulaşamama durumunda aşamayacakları camdan bir duvar inşa etmiş olurlar. Ek olarak, çalışanların farklı yazılım ortamlarında eğitim almaları vakit alacaktır ve her yeni sistem insan kaynaklı hata risklerini arttırıp özel bilgi kümeleri oluşmasına sebebiyet verecektir.

3. ‘Ev yapımı’ ya da yıllanmış bir ERP yazılımı sahibi olmak

“Biz bunu hep bu şekilde yaptık” birçok işletme için oldukça tehlikeli bir cümledir. Lakin işletme bünyesinde gerçekleştirilen ERP çözümleri hakkındaki konuşmalarda da en az bir kere kesin duyabileceğiniz bir fikir kalıbıdır.

Bu cümle “Ev yapımı” ERP yazılımlarına gönderme yapar ki parçalı şekilde çalışan ERP yazılımları ile aynı problemleri paylaşırlar. Mesela departmanlar arası eşzamanlı veriye erişememe gibi. Hepsi bir yana, asıl problem noktaları ise ERP uzmanlarınca gerçekleştirilmemiş olmalarıdır.

En azından üçüncü parti yazılım geliştiricileri parçalı ERP sistemlerinin uygulama tasarımında tecrübeye sahiptirler. Bu sayede işletmeler, farklı başarı seviyelerinde bunların birbirleriyle olan entegrasyonunu sağlayabilmektedir. “Ev yapımı” ERP yazılımlarında ise genelde veri ile iş yapan şirketlerin sahip olmadan yapamadığı bazı özellikler eksiktir: Özelleştirme kolaylığı, değerli üçüncü parti yazılımlarla entegrasyon esnekliği ve tedarikçi desteği. Dahası, ev yapımı ERP çözümleri genelde veriyi biriktirmenizi tavsiye eder, bu da bilgi paylaşımını kısıtlar. Ayrıca aynı verilerin çoğalmasıyla, gereksiz veri yığınlarının oluşmasına sebebiyet verirler.

abas, bu üç yazılım ortamı için neler sunmaktadır?

Yeni başlayanlar için – belki söylemeye gerek yok ama, biz yine de söyleyelim – Kurumsal Kaynak Planlama hakkında hiçbir şey yapmamak yerine, abas ERP’yi işinize entegre etmek size büyük bir avantaj sunar.

Asıl gerçek ise piyasa rekabetinin ne yöne doğru inovasyon yapacağına karar veremeyen şirketler için beklemeyip, yoluna hızla devam edenlerle ilerlemesidir. abas ERP tüm departmanların birbirine bağlı olduğu merkezi bir ağ kurarak, işletmenizi, daha şeffaf kaynak kontrolü sağlayan, gerçek zamanlı veri paylaşımı ve de gelişmiş otomasyon kabiliyetleri ile pekiştiği bir seyahate çıkartır.

Modüler ve konfigürasyon içerikli yapısı sayesinde, abas ERP mümkün olduğunca makul maliyetlerle bünyesindeki birçok farklı uygulamayı işletmelere sağlamaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse: Satış planlama, CRM, satış sonrası servis süreçleri yönetimi, satınalma gibi. Hatta parçalı ERP kullanımını terk eden ama istediği üçüncü parti yazılımlar ile halen devam etmek isteyen işletmeler için de abas ERP, sayıları sürekli artan birçok popüler uygulama ile beraber çalışıp tam entegre ERP sistemi için ihtiyaçlarınızı gidermektedir.

Son olarak, işletmeler abas ERP ile çalıştıklarında, modern sanayici ve girişimcilerin isteklerini sağlayacak zeki profesyoneller takımından tam olarak istifade edebileceklerdir. abas sadece esnek ve özelleştirilebilir bir yazılım sunmakla kalmaz, eğitimler düzenleyerek abas ERP paketi hakkında iş liderlerinin daha fazlasını öğrenmelerini sağlayıp, uzmanlarımız ve aynı vizyonlara olan profesyonellerle beraber çalışmalarını sağlar.

Kurumsal ERP sizle çalışıp, size karşı çalışmamalıdır. Eğer bu üç senaryodan birinin biraz olsun sizden bahsettiğini düşünüyorsanız, abas ERP’nin iş hayatınızın işleyişini nasıl yeniden şekillendirebileceğini düşünmenizin vakti gelmiş olabilir.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, ERP Seçimi, Makaleler Tags: , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın