ERP ’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir 

ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir

linkedin-follow-erphaber

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümünü kullanmak genellikle iş çevikliğine giden yol olarak kabul edilir. Süreç yeterince açıktır: ERP sistemi kullanan işletmeler, kararları hızlıca alabilmek için gerekli olan veriye gerçek zamanlı erişim sağlayabilirler. Ellerindeki verilere sahip oldukları için de, operasyonel olarak piyasa taleplerine göre değişip kendilerini dönüştürebilirler. İşiniz, her zaman hızlı, esnek ve uyarlanabilir nitelikte olmalıdır. Lakin, bu süreçleri yönetmek o kadar da kolay değildir. Çok yönlü ERP fonksiyonlarının oluşturulması, süreç yönetimi ve kişiselleştirmeye izin veren temel ekosistemlere bağlıdır. Tek bir platformu destekleyen birçok ERP sistemi, bu tarz girdileri yönetemez. Aynı zamanda, modernleştirilmiş bulut çözümleri, işletmelerin sistem mimarisini kolayca değiştiremedikleri altyapı ve platform konfigürasyonlarına bağlı olabilir.

Esnek bir ERP sistemi seçmenizi sağlayan bir RFP oluşturun. Bu çalışmada, “ERP İçin Daha İyi Bir RFP Yazmak başlıklı dokümanımız size yardımcı olacaktır.

ERP’nin arayüzünü ve uygulama bileşenlerini özgürce ve kolayca ayarlayabilmeniz için gerçek bir ERP esnekliği sağlanması gerekir. Genel olarak bu durum, maliyetli ve zaman alıcı bir şekilde, altta yatan kodlarda ve veritabanlarında sıklıkla değişiklikler yapılmasını gerektirecektir. Fakat, artık önde gelen çözümler bunu daha esnek çekirdek mimarilerle değiştiriyor, ERP kurulumunun çalışma şeklini geliştiriyor ve kullanıcı özgürlüğünü daha da arttırıyor.

ERP-abas-değildir.

Bir ERP yatırımı için örnek vaka:

Bir ERP çözümünün uygulanması ve yönetilmesi büyük bir girişim olabilir. Öyle ki, bazı işletmelerin kolaylıkla gözü korkabilir. Bununla birlikte, değer potansiyeli de önemlidir. Örneğin, bir dönüm noktası olan Aberdeen Grup çalışması, ortalama performansa ulaşan ERP çözümlerinin genellikle operasyonel maliyetlerde %6, idari maliyetlerde %8 azalma sağladığını ve operasyonlara büyük faydalar kattığını ortaya çıkardı. Bu değerler ayrıca, tam ve zamanında teslimat ile, envanter doğruluğu için yüzde 91’lik bir başarı düzeyini de içermektedir.

ERP alanında en yüksek performansı gösteren firmalara bakıldığında, aynı çalışma, tam ve zamanında teslimat oranının %94’e yükseldiğini ve envanter doğruluğunun %93’e ulaştığını, maliyetlerin ise, operasyonel giderlerde %19, idari alanlarda %22’ye kadar azaldığını tespit etti. Bir ERP çözümünün faydaları nettir, ancak bu avantajları elde etme yolu basit değildir.  Esnekliğin etrafındaki tartışmanın ortaya çıktığı yer de tam burasıdır. Çünkü işletmeler, düşündükleri ERP yazılım paketinin ne kadar uyarlanabilir olduğunu dikkatlice değerlendirmelidir.

ERP esnekliği konusu göz önüne alındığında;

Özünde bir ERP sistemi, kullanıcıların yaptıkları işler ile ilgili bilgilere erişebilmelerine imkan veren, kurumsal verilerin merkezi olarak depolandığı bir veri havuzu sağlamak için tasarlanmıştır. Bu da bilgiyi barındırabilen ve organize edebilen, kullanıcıların erişebileceği özel ERP uygulamaları sunan, sağlam bir veritabanı oluşturarak gerçekleştirilir.

Örneğin, tedarik zinciri yönetiminde ERP çözümleri paha biçilemezdir, çünkü kullanıcılara bütün benzer verileri (satış, satınalma, muhasebe, envanter vb.) tek bir platformda görüntüleyebilme imkânı sunar. Bu durumda, ERP veri tabanı, verileri derlemek için farklı ekipler tarafından kullanılan 3. parti yazılımlarla (CAD, CAM, PDM vb.) entegre olacak şekilde yapılandırılabilir.

Verinin depolanması ve depolanan bu veriye erişim paha biçilemez değerdedir, ancak ERP ile çeşitli iş sistemleri arasında entegrasyon gerektirir. Yapılan bir entegrasyonun süreçlerle uyumlu hale getirilmesi için arka plandaki iş akışlarını düzenlemek de oldukça önemlidir. Bu konular birçok ERP çözümünün sınırlarını gözler önüne serer. CIO dergisi, birçok işletmenin bir ERP sistemini etkili bir şekilde kullanma noktasında sorun yaşadığını belirterek, nedenini ise, sistemi iş süreci veya organizasyonel değişim doğrultusunda ayarlamanın zor olması şeklinde açıkladı. Özel ve/veya karmaşık kod oluşturma, veri taşıma vb. gereksinimler, bir ERP platformunun geliştirilmesi ve genişlemesi açısından önemli engeller olarak karşımıza çıkabilir.

Tüm bu sorunlar esneklik sınırlamalarından kaynaklanmaktadır. İş süreçleriniz değiştikten sonra hali hazırda kurulu olan ERP’nizi de buna göre ayarlamak, mesela ara yüzleri kolayca güncellemeye bağlıdır. Çoğu ERP sisteminde, bu çekirdek mimariyi ayarlamak özel kod yazmayı gerektirir. Dolayısıyla, organizasyonel bir değişim geçirirseniz, yeni süreçlerle de uğraşmanız gerekir.

Esasen, ERP sisteminin esnekliği ile iş uyarlanabilirliği birbiriyle iç içe geçmiştir. Sisteminiz güncellemelerin gerisinde kaldığında, siz de eski bir ERP paketine takılıp kalırsanız, esnekliği kaybedersiniz. Gerçekten esnek bir ERP çözümü, gün geçtikçe değişikliklerin daha kolay hayata geçirilmesini sağlayarak, iş süreçlerinizin kilitlenmesinin önüne geçer. Bu da anca, esnek bir yapı göz önünde bulundurularak inşa edilen, modernize edilmiş sistemlerle mümkündür.

ERP çözümünün çerçevesi ve esneklik üzerindeki etkileri:

Geleneksel ERP platformları işletmelerde konumlandırılır, kurumsal sunuculara yüklenir ve yerinde yönetilir. Bu çözümler genellikle çeşitli modüller ve seçenekler ile genişletilebilir, ancak işletmeler genellikle süreç taleplerini karşılamak için bunları da özelleştirmek durumunda kalırlar. Bu, ERP çözümleri için geleneksel formattır ve büyük ölçekli, karmaşık platformlar, bakım ve yönetim için çok fazla efor sarf edilmesini gerektirir.

Çoğu durumda yerinde kurulum ile standart bir ERP’yi uygulayan işletme, ERP’nin etkili bir şekilde kurgulanmasını sağlamak için danışmanlık ve geliştirmeye yoğun bir şekilde ihtiyaç duyacaktır. Sistemin farklı bölümlere/lokasyonlara yayılması aylarca sürebilir ve iş süreçlerinin kilitlenmesini önlemek için sürekli bakım ve güncellemeler gerekebilir. Uzun süre kullanımdan sonra randıman alınmaya başlanan, bu denli karmaşık bir ERP yapısı ile ilerlemek de hayli zor olabilir.

Bulut ERP çözümleri, bu geleneksel sistemlerin yerini almak noktasındaki rollerini de bir yandan sağlamlaştırıyor. Forrester, bulutun ERP çözümleri için yaygın bir kullanım modeli haline geldiğini ve birçok geleneksel ERP tedarikçisinin buluta geçmeye başladığını tespit etti. Bulut güçlü bir potansiyel sunarken, aynı zamanda bazı esneklik sınırlamalarını da beraberinde getirecektir.

Bulut, ERP yeteneklerinin daha kolay harmanlanmasını ve eşleştirilmesini sağlar. Pek çok çözüm, şirketlerin arka planda değişiklikler yapmalarına gerek duymaksızın, sisteme yeni işlevler eklenmesine imkan veren modüler bir şekilde oluşturulmuştur. Lakin, bu modüller genel olarak aynı ilişkisel ekosistem içinde çalışırlar, yani bu, açık kaynaklı bir bulut ERP’sinde kapsamlı programlama çalışması olmadan ince ayarlar, işleme özgü değişiklikler yapamayacağınız anlamına gelir.

En basit ifadeyle bulut ERP, geleneksel bir çözümden ziyade, büyük çerçeveyi görme esnekliği sunar, ancak sistemi belirli ihtiyaçlarınıza göre filtreleme zamanı geldiğinde, yine çok sayıda zorlukla karşılaşabiliriz. Bulut ERP kurulumunda bazı durumlarda ise, temel veri akışlarını veya ara yüzleri değiştiremezsiniz.

abas ile, bulut tabanlı uygulamaların modülerliğini sunan çok katmanlı ERP mimarisi sayesinde, çok daha kolay ve esnek bir yapıda bu uzun süreli sınırlamaları ortadan kaldırabilirsiniz.

Çok katmanlı ERP ile sürüş esnekliği;

abas ERP çözümü üç katmandan oluşmaktadır: veritabanı, uygulama katmanı ve arayüz. Bu kurulumda, herhangi bir veri sistemini değiştirmek zorunda kalmadan arayüzü doğrudan iş süreçlerinizle adapte etmek için değiştirebilirsiniz. Bu, özelleştirmenin kolay olduğu anlamına gelir, çünkü küçük bir süreç değişikliği yapmak için tüm ERP kurgusunu değiştirmenize gerek yoktur. Veritabanını kişiselleştirmeniz veya değişkenleri değiştirmeniz gerekiyorsa, verileri taşımanız gerekmeden bunu yapabilirsiniz.

ERP çözümümüzü birbirine bağlı katmanlara ayırarak, müşterilerimizin kapsamlı programlamaya veya sistem düzeyinde değişikliklere gerek olmadan düzenlemeler yapabilmesine izin veriyoruz. Sistemimiz bulut üzerinden dağıtıldığından, özel operasyonel ihtiyaçlarınız doğrultusunda, modül ve fonksiyonları seçme yetkinliği elde edersiniz. Aynı zamanda, platformumuzun katmanlara ayrılma biçimi, her bir yazılım seviyesinde başka yerlerde ilgili değişiklikler yapmak zorunda kalmadan özelleştirmenize izin verir. Sonuç: ERP’de esneklik önemlidir.

ERP’niz, önemli bir maliyet veya operasyonel yük olmaksızın değiştirilebilecek kadar çok yönlü olduğunda, iş süreçlerinizi ve modellerinizi piyasa talepleri doğrultusunda kolayca düzenleyebilirsiniz. Nihayetinde abas ERP’de ortaya koyduğumuz şey budur. Teknolojinin, insanların en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olması gerektiğine inanıyoruz. Kullandığınız teknoloji değişime ayak uyduramazsa, çalışanlarınız da doğal olarak eski iş süreçlerine veya bilgi paylaşımı önündeki engellere takılıp kalır. Güncel teknoloji ile donatılmış ERP esnekliğiyle, çalışanlarınız her zaman en iyi şekilde çalışma imkanı bulur.

İşletmeler, hızlı ve sistemli bir teknolojik dönüşüm sürecinden geçiyor. Yapay zekâdan, IoT’ye kadar günümüz iş dünyasında hızla ortaya çıkan pek çok yeni trend doğrultusunda, işletmeler de bu değişime ayak uydurmalıdır. Bu denli bir adaptasyon ise, anca esnek bir ERP yazılımı ile mümkündür. abas ERP sistemi ile bu esnekliği tüm süreçleriniz boyunca sağlayabilirsiniz.

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.600′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, Makaleler Tags: , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
CFO’ların Cloud ERP Seçerken Sorması Gereken 6 Soru CFO’ların Cloud ERP Seçerken Sorması Gereken 6 Soru
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın