Firmanıza yeni bir ERP Yazılımı gerektiğini gösteren 5 işaret 

Firmanıza yeni bir ERP Yazılımı gerektiğini gösteren 5 işaret

linkedin-follow-erphaber

Firmanız geliştikçe, operasyonlarınızı yürüttüğünüz sistemlerin de buna ayak uydurması gereklidir. Büyüme sürecinin ilk aşamalarında Excel tabloları veya basit yazılımlar işinizi çözebilecek olsa da, belirli bir noktaya gelindikten sonra, bu tarz sistemlerin firmanızın operasyonel süreçlerini desteklemenin aksine, süreçlerin iyileşmesinin önünde ciddi bir engel yarattığını göreceksiniz.

Bu bağlamda, firmanızın, yeni bir ERP yazılımı projesi gerçekleştirmesi gerektiğini işaret eden 5 maddeyi sıralayalım:

erp-integration-to-product-data

1. Dört Saat Kuralı ihlali

Eğer, gelen siparişler, bekleyen siparişler, kritik stoklar, sipariş bazında marj, müşteri bazlı gelirler gibi bazı KPI değerlerinin elde edilmesi 4 saatten fazla sürüyorsa, bu pek çok dezavantajı da beraberinde getirir. Aksiyon alınması için gerekli bilgilerin oluşturulması bu kadar uzun sürüyor ise, yöneticileriniz kritik kararları bilgi yerine önsezileriyle alacaklardır.

Buna ek olarak, gerçek zamanlı verinin bir diğer negatif yönü de, işletmenizin performansını yıllık finansal raporlar oluşturulana kadar bilmeniz mümkün olmayacaktır. Çeyrek bitiminde nerede olacağınızı bilmiyorsanız pazarlama veya satış gibi bölümlerinizi neye dayanarak yöneteceksiniz? Eğer kritik bilgileriniz ile alakalı raporları gerekli zamanlarda oluşturamıyorsanız, işletme verilerinize erişebileceğiniz bir sistemi uygulamaya sokma zamanı gelmiş demektir.

2. Excel İmparatorlukları

Excel mükemmel bir araç, tek bir kaide ile, firmanız içerisindeki tüm departmanlarınızın – finans, muhasebe, proje yönetimi, zaman kayıtları, kasa yönetimi vb. – yönetimi ve entegrasyonu için ona güveniyorsanız. Ama güvenmiyorsanız, değer zincirinizi daha iyi bir şekilde entegre hale getirmenin zamanı gelmiş demektir.

Bulut tabanlı araçların artmasına rağmen, firma içerisindeki pek çok farklı departmanda çalışan kişiler işlerini lokal Excel tablolarında tutuyorlar. İyi bir ERP sistemi, tüm bu süreçleri bir araya getirerek, iş süreçlerinizin daha modern hale gelmesini sağlar.

Tablolar yararlıdır ancak işinizin büyümesine paralel olarak, operasyonlarınızı yönetmek için daha yenilikçi bir süreç gerekmektedir.

3. Maliyetleri azaltmak ve karlılığı artırmak için sınırlı alanlar

Maliyetleri azaltmak veya marjları yukarıya çekmek istiyorsunuz – nereden başlarsınız? Değer zincirinizin tüm detaylarına sahip olmadan, maliyet yapınız, zamanlarınız, kritik bağlılıklarınız ile alakalı aldığınız kararlar, tecrübe veya önsezileriniz doğrultusunda aldığınız kararlar olmaktan öteye geçemeyecektir.

Eğer işinizi büyütmek istiyorsanız, işinizi yürüten ve tanımlayan tüm verilere tam erişim sağlamanız gerekir. Eğer bu verilere hızlı bir şekilde erişemiyorsanız, bir ERP yazılımı ile kurumsal hafızanızı oluşturabilir, operasyonel süreçlerinizin detaylarına gerçek zamanlı olarak erişebilirsiniz.

4. Düzenli olarak düzensiz sevkiyatlar

Düşük ürün kalitesi ile birlikte, müşterilerin en çok takıldığı nokta, düzensiz sevkiyat süreçleri. Eğer ki, düzenli olarak düzensiz sevkiyat yapıyorsanız, mevcut sisteminizin işinizin zorlukları ile baş edemediğinin açık bir göstergesi.

Satış, tedarik zinciri ve üretim arasında sağlam bir entegrasyon yok ise, sevkiyat termininde problem yaşamadan, değişiklikleri veya oluşan sorunları bertaraf etmek için yeterli çevikliğe sahip olamazsınız. Örneğin, önemli bir ürün bileşeninin stoklarının tükendiğinin ve otomatik olarak sipariş girilerek tedarik edilmediğinin farkına, üretim için ilgili parçalar toplanırken varabiliyorsunuz. Bu aynı zamanda ürünün sevkiyat tarihini kaçırdığınız anla aynı zamana denk geliyor.

Bununla birlikte, eğer tüm üretim sürecinde müşteri siparişini izleyemiyorsanız, zaten en başında vermiş olduğunuz sevkiyat tarihini garanti edemezsiniz. Bu, otomotiv, havacılık ve teknoloji sektörü gibi Just in Time modeli ile iş yapan sektörler için kabul edilemez bir durum. ERP yazılımı, sıkı gönderim planlarını karşılayabilmeniz için size gereken görünürlük ve entegrasyonu sağlarken, beklenmedik durumlara karşı hızlı bir şekilde adapte olabilir.

5. Ekibin mevcut sistemi reddetmesi

İşte bu madde, yeni bir ERP sisteminize geçmeniz gerektiğinin en önemli göstergesi. Eğer çalışanlarınız, mevcutta bulunan yapıyı neden kullanmaları gerektiğini bilmiyorsa, veya işlerini zorlaştırıyorsa, muhtemeldir ki, o işi yapmak için farklı bir yöntem arayacaklardır.

Eğer bu durum söz konusuysa, sisteminizin ve firmanızın yaptığı işin farklı dünyalarda olduğu aşikardır. İdeal olarak, yaptığınız iş ile, bu işi yürüttüğünüz sistem üzerinde herhangi bir ayrı durum olmaması gerekir, bundan dolayı sizinle beraber değişebilecek ve büyüyebilecek bir ERP yazılımına göz atmanızda fayda var.

Filed in: abas, ERP, ERP Seçimi, Makaleler, Sponsorlar Tags: , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın