IAS Son 5 yılda, yıllık ortalama % 20 oranında büyüdü 

IAS Son 5 yılda, yıllık ortalama % 20 oranında büyüdü

linkedin-follow-erphaber

Son yıllarda Türkiye ERP pazarındaki rekabet hızlı bir şekilde arttı. Rekabet ortamındaki oyunculardan biri olan IAS (Industrial Application Software) firması ve ürünü Canias ERP’nin Türkiye pazarındaki istihdam hedeflerini IAS Grup Koordinatörü Sn. Mesut Öztürk ile konuştuk.

IAS Mesut Canias ERP

IAS’nin kuruluşu, çalışma alanları ve genel olarak yapılanmasıyla ilgili bilgi alabilir miyiz?

IAS, 1989 yılında Almanya’nın Karlsruhe şehrinde kurulmuş bir yazılım şirketidir. 27 yıldır, firmaların iş süreçlerini optimize etmeleri ve yönetmeleri için kurumsal yazılım çözümleri üretiyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana tüm çalışmalarımızı ve enerjimizi bu odaktan hiç çıkarmadık. 1994 yılında yazılım geliştirme ofisimizi Türkiye’ye taşınması sonrasında 1997 yılında kendi yazılım geliştirme platformumuz TROIA projemizi TÜBİTAK’tan aldığımız destek ile bitirdik. 2000 yılında tüm fonksiyonlarıyla internet üzerinden ulaşılabilen sayılı ERP yazılımlarından olan Java Tabanlı canias ERP‘yi müşterilerimizin kullanımına sunduk. 2007’de Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri’ne hizmet vermek üzere Dubai Ofisimizin açılması, 2016 yılında da Hindistan Ofisi’nin hayata geçmesi gibi çok önemli kilometre taşlarımız ile bugün 4 ülkede, 9 ofis ve 50 iş ortağımızla, 27 ülke ve 14 farklı dilde 700 firmaya 25 bin kullanıcıya ulaştık.

Şirket bünyesinde kaç çalışanınız bulunuyor? yeni dönemde istihdam hedefleriniz arasında neler var? istihdam planlarınızı neye göre gerçekleştiriyorsunuz?

IAS büyük çoğunluğu bilgisayar ve endüstri mühendislerinden oluşan 250’den fazla çalışanıyla hizmet vermektedir. Son 5 yıldır, yıllık ortalama % 20 oranında büyüyoruz. Aynı oranın önümüzdeki dönemde devam edeceğiniz öngörüyoruz. Bu hedefi gerçekleştirme için de özellikle ERP Uygulama Danışmanı kadromuzu büyütmemiz gerekiyor. Bu anlamda büyüme hedeflerimiz, artan müşteri sayımız, yeni pazarlara girmek konusunda ki kararlığımız, birçok yeni arkadaşımızı aramıza katmamızı gerektiriyor.

Şirketinizde hangi iK süreçleri uygulanıyor? iK alanında hangi uygulamalar gerçekleştiriliyor?

Seçme – yerleştirme, performans değerlendirme, ücret yönetimi ve eğitim başta olmak üzere tüm İK süreçlerini iç kaynaklarımızla yönetiyoruz. Bunların yanı sıra, yeni pazarlara girerken, o ülkenin özgün koşullarına uygun İK sistemi kuruyoruz. Bunun için hem o ülkenin ilgili çalışma hayat mevzuatını özümsememiz, hem de çalışma kültürünü bilmemiz gerekiyor. Karşılaştırmalı olarak iş kanunlarının bilgisine sahip olmak çok ilginç bir deneyim.

Bizim gibi orta ölçekli 4 ülkede 9 ofiste faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin, teknolojinin tüm imkanlarından faydalanması kaçınılmaz. Özellikle işe alım süreçlerinde, video konferans, Skype vb. imkanları oldukça yetkin bir biçimde kullanıyoruz. Yine aynı şekilde, müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz yazılım ürünümüze canias ERP’nin oldukça gelişmiş bir İK modülü bulunmaktadır.

Aynı ürünü, oldukça aktif bir biçimde kullandığımız için zaman ve mekândan bağımsız olarak, diğer ülkelerdeki iştiraklerimizde dâhil olmak üzere, tüm İK süreçlerimizi yönetmek sorun olmaktan çıkıyor. Son olarak, yine yurtdışı operasyonlarımızın yoğunluğundan kaynaklı olarak ve aynı zaman da bir kariyer imkânı olarak da pek çok arkadaşımızı Expat olarak yurtdışına gönderiyoruz. Elbeteki Expat arkadaşların tüm ihtiyaçlarını karşılamak İK bölümümüzün üzerinde.

IAS canias ERP

Çalışanlarınıza hangi eğitim olanakları sunuluyor? nasıl planlanıyor?

Eğitim süreçlerimizi çalışanlardan ve birim yöneticilerinden gelen talepler doğrultusunda planlıyoruz. Departmanlara yönelik ihtiyaçlar belirlendikten sonra kurum içi ya da kurum dışı eğitimlerle çalışanlarımıza gerekli eğitim olanaklarını sağlıyoruz.

Şirketin insan Kaynakları alanındaki gelecek planları arasında neler bulunuyor?

Bugün için çalışan sirkülasyonu konusunda, sektör ortalamasının altındayız. Bu bizim için sevindirici, ancak yeterli değil. Sektörümüzde çalışanların tercih ettiği marka bir şirket haline gelmek hedefimiz.

Bizim en büyük sermayemiz insan. Bunu sadece laf olsun diye söylemiyorum. Pazarda, rakiplerimizin önünde olmak, müşterilerimize daha iyisini daha uygun koşullarda sunmaktan geçiyor. Bu da ürün
ve hizmet sunumunda rakiplerinizle aranızda fark yaratmaktan ve standartlarınızı daha da yukarıya taşımaktan geçiyor. Bunu gerçekleştirebilmenin yegane yolu, nitelikli ve esnek insan kaynağına sahip olmak, onu korumak ve geliştirmekten geçiyor.

Bunu şöyle tarif ediyorum. Geçmiş dönemde şirketler müşteriyi bulmaya odaklıydı. Ancak bugün ve yarın çok daha fazla nitelikli iş gücüne ulaşma ve korumak üzerine rekabet ediyor olacağız. Odak noktamız bu olacak diye düşünüyorum. Şirketler arası rekabet savaşları bu eksende gerçekleşecek. Tüm şirket yöneticilerinin bu konuya kafa yoracaklarını ve nitelikle insan kaynağına ulaşmak ve korumak konusunda tüm yaratıcılıklarını ortaya koyacaklarını düşünüyorum. Aksi takdirde başarısızlık kaçınılmaz olacaktır.

Bu konuda IAS olarak erken davranarak, nitelikli insan kaynağı ihtiyacımızı karşılamak ve aynı zamanda müşterilerimize art bir değer sağlamak amacıyla, üniversite son sınıf ya da yeni mezun iş arama sürecindeki genç arkadaşlara ücretsiz ERP eğitimleri ve 10’dan fazla üniversiteye ERP laboratuvarları kurarak üniversite işbirliklerine imza attık. Bu konuda yakın dönemde yeni atılımlarımız da olacağını söylemek isterim.

Filed in: ERP, Haberler, IAS Tags: , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli
IBA Yeni Dönem Eğitimlerine Başladı IBA Yeni Dönem Eğitimlerine Başladı
caniasERP Gelişimimizdeki En Büyük Yardımcı caniasERP Gelişimimizdeki En Büyük Yardımcı

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın