"İhracatın Yüzde 85'i Elektronik Fatura Üzerinden Dönecek" 

“İhracatın Yüzde 85’i Elektronik Fatura Üzerinden Dönecek”

linkedin-follow-erphaber

Bursa’da, QNB Finansbank ve eFinans tarafından, 1 Temmuz itibari ile zorunlu olacak İhracatta e-Fatura uygulamasının uygulama esasları ve getireceği yenilikler hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

eFinans Genel Müdürü Okan Murat Dönmez, Türkiye’nin en büyük 54 bin firmasının ülke ihracatının yüzde 85’ini gerçekleştirdiğini belirterek, “Şu an en büyük 62 bin şirket e-faturada, yani 1 Temmuz itibarıyla Türkiye ihracatının yüzde 85’i elektronik fatura üzerinden dönecek.” dedi. Cirosu 10 milyon lira ve üzerinde olan mükelleflerin elektronik fatura kullanma zorunluluğunun bulunduğunu da hatırlattı.

Türkiye’de şu anda cirosu 10 milyon liranın üzerinde olan 52 bin şirket bulunduğunu belirten Dönmez, “Fakat elektronik fatura kullanan 62 bin şirket var. Demek ki Türkiye Cumhuriyeti’nde 10 bin şirket gönüllü mükellef haline gelmiş. Bunun temel sebebi şu, ana firmalar artık tedarikçilerini zorluyorlar. Diyorlar ki ben elektronik faturaya geçtim, cirom 10 milyonun üzerindeydi. Ben artık tüm sistemlerimi değiştirdim. Artık kâğıt kullanmak istemiyorum. Eğer benimle çalışmak istiyorsan sen de elektronik faturaya geç.” diye konuştu.

Fatura-efinans

Elektronik faturanın cirosal anlamda da etkisinin bulunduğunu ifade eden Dönmez, şöyle devam etti:

“Şunu söyleyebiliriz; 62 bin şirket Türkiye Cumhuriyeti gayri safi milli hâsılasının yüzde 78’ini yapıyor. Şu an, Türkiye’nin gayri safi milli hâsılasının yüzde 78’i elektronik fatura üzerinden dönüyor. Başka bir açıdan şöyle söyleyebiliriz; e-kredi veren QNB Finansbank için QNB Finansbank’ın buradaki payı, şu an eFinans olarak konuşuyorum, yüzde 14. Yani şu an QNB Finansbank istese Türkiye’nin gayri safi milli hâsılasının yüzde 14’ünü, yaklaşık 285 milyar liraya denk geliyor, kredilendirebilir. Böyle bir potansiyeli var. Dünya buraya gidiyor. Kuvvetle muhtemel yakın vadede bu gayri safi milli hâsıla ile eşitlenecek.”

Okan Murat Dönmez, 1 Temmuz itibarıyla ihracat faturalarının da elektronik faturaya dönüşeceğini hatırlatarak, “Şöyle bir bilgi var; Türkiye’nin en büyük 54 bin firması Türkiye ihracatının yüzde 85’ini gerçekleştiriyor. Şu an en büyük 62 bin şirket e-faturada, yani 1 Temmuz itibarıyla Türkiye ihracatının yüzde 85’i elektronik fatura üzerinden dönecek.” dedi.

QNB Finansbank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Direktörü, eFinans Yönetim Kurulu Üyesi Okay Yıldırım, programın devamında eFinans ve e-fatura çalışmaları hakkında bilgi verdi.

QNB Finansbank Nakit Yönetimi Satış ve Ürün Yönetimi Bölüm Müdürü Işıl Zeynep Atamdede de QNB Finansbank’ın e-fatura teminatlı kredi, Dış Ticaret İnternet Şube Menüsü, SMS ile gümrük vergisi ödemesi gibi ihracatçılara özel çözümlerini anlattı.

Filed in: e-Fatura, eFinans, ERP, Haberler Tags: , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

QNB Finansbank ve eFinans İş Birliğiyle ‘e-Defter ile Mali Analiz’ Dönemi Başladı QNB Finansbank ve eFinans İş Birliğiyle ‘e-Defter ile Mali Analiz’ Dönemi Başladı
eFinans ve QNB Finansbank İş Birliğiyle “e-Defter ile Mali Analiz” Dönemi Başlıyor eFinans ve QNB Finansbank İş Birliğiyle “e-Defter ile Mali Analiz” Dönemi Başlıyor
eFinans’ta Yeni Dönem Başlıyor! eFinans’ın Yeni Genel Müdürü Okay YILDIRIM Oldu eFinans’ta Yeni Dönem Başlıyor! eFinans’ın Yeni Genel Müdürü Okay YILDIRIM Oldu
eFinans, çözüm ortaklarını bir araya getirdi eFinans, çözüm ortaklarını bir araya getirdi

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın