IK Süreçlerini Otomatize etmek için 5 Neden 

IK Süreçlerini Otomatize etmek için 5 Neden

linkedin-follow-erphaber

Her başarılı işletmenin arkasında etkili bir İnsan Kaynakları departmanı bulunuyor. IK departmanı şirketinizin en önemli varlıklarını yani insanları bir araya getirerek hedeflere ulaşmayı sağlıyor.
IK

IK nın sorumluluğu doğru adayı işe almak, çalışanların zamanını yönetmek ve izlemek, çalışanlar için fayda sağlayacak eğitimleri organize etmek, performanslarını ölçmektir. Eğer küçük ya da orta ölçekli bir işletmeniz varsa, bu faaliyetler için bir IK yazılımı kullanımı pahalı görünebilir. Aslında öyle değil.

IK yı otomatize etmek bir sürü zaman ve paradan tasarruf etmek konusunda yardımcı olabilir:

1. İşe alım ve başlatma sürecinde otomasyon

Son zamanlarda yapılan araştırma sonuçlarına göre bir çalışan yeni işleyerinde kalıp kalmayacağına ilk 90 gün içinde karar veriyor. Fortune 500 şirketlerinde ise işe yeni başlayan kişilerin %50’si iki yıldan daha az bir süre içinde firma değiştirdiği tahmin ediliyor.
İşe alım ve işe başlatma çok fazla emek istemez. Ancak, sayısız form, oryantasyon programı, maaş sözleşmeleri, bilişim sistemi eğitimleri ve yeni süreç eğitimlerini kapsamaktadır. Otomasyon ile birden fazla eylem, iş akışlarını yapılandırarak tetiklenebilir. Örneğin, otomatik bilgi teknolojileri ekipmanı talep formu, kimlik kartları için istek formu göndermek ve çalışanların kendi kişisel bilgilerini değiştirip düzenleyebilecekleri kurumsal iş uygulamalarına giriş verilmesi. Bu işe alım ve başlatma sürecindeki düzenlemeler yeni işe başlayanbir çalışan için ayrılan iş gücü ve süresini azaltır.

2. Çalışanların mesailerinin hızlı takibi ve hesaplanabilmesi

Bir IK Müdürü, günlük mesai tablolarına, dosyalara ve emaillere bakarak zamanını harcıyorsa o zaman başka şeyleri yapmak için zamanının kalmaması normal karşılanabilir. Bir İK yöneticisi haftada ortalama 3 saatini zaman çizelgelerini kontrol etmek için harcamaktadır. Otomasyon uygulamaları ile çalışanların mesaileri izlenebilir ve hesaplanabilir hatta onay mekanizmaları ile maaş ödemeleri için finansa gönderilebilir. Bu takip ve kontrol işlemi gerçek-zamanlı bir uygulama ile onay süreçleri için iş akışları kurgulanarak yapılabilir. Otomasyon araçları izleme ve çalışanların zamanını hesaplayarak, onayları ile çalışan ve maaş veya fatura göndermeden yardımcı olur. Bu, aynı zamanda, gerçek zamanlı olarak ve çok seviyeli onayları yapılandırarak yapılabilir. Bu şekilde zamandan hem tasarruf sağlanır hem de zaman verimli bir şekilde kullanılır.

3. İzin taleplerinin hızlı ve kolay yönetimi

Bazı işletmeler, çalışanlarının işten ayrılma sürecini hala geleneksel araçlarla yönetiyorlar; eposta, sözlü veya post-it ile. Peki, yönetsel hiyerarşi çoklu seviyelerde onay talep etseydi ne olacaktı? Ya İK departmanı istifa ve istifa onay maillerinde dışarıda bırakılırsa? Tüm süreç IK için izlenebilir olmaktan çıkar ve onay süreçleri aşırı zaman alıcı bir hal alır.

Globale baktığımızda IK personeli otomasyona bağlanmış gerçek zamanlı güncellenebilen izin ve istifa süreçlerini tercih etmekte. Hatta mobil ve bulut tabalı onay süreçleri bu işlemleri daha bile hızlandırarak yönetilebilir.

4. Çalışanları yetkilendirme

Her çalışanın farklı gereksinimleri vardır. Bazıları sık sık seyahat eder ve seyahatleri için form doldurmak ve harcama raporları göndermek zorundadır. Bazıları kişisel ve mesleki bilgilerini güncellemek için sürekli IK ile temasa geçer. Bir işletme büyüdükçe IK nın yardımına ihtiyaç duyan çalışan sayısı sürekli artacaktır. Çalışanların bilgilerini ve sürekli değişen isteklerini manuel olarak yönetmek zordur.

Günümüzde, IK sistemleri çalışanların tüm bu faaliyetlerini bizzat kendisinin yönetmesine olanak sağlıyor. Örneğin, çalışanlar IK sistemine doğrudan giriş yaparak şirket içi yapılacak bir eğitime başvurup kayıt yaptırabilirler. IK ise çalışan eğitimi tamamladıktan sonra otomatik bir onay sistemi ile çalışanın kişisel bilgilerine tamamlamış olduğu eğitimi ve eğitim detaylarını kaydedebilir. Bu şekilde çalışana kendisi ile ilgili süreçlerin kaydını yapmak için yetki verilir ve IK nın üzerindeki yük hafifletilir.

5. Üçüncü parti sistemlerle entegrasyon

Üçüncü parti uygulamalarda otomasyon kritik bir önem taşımaktadır. API’lerin yardımıyla (Application Programming Interface – Uygulama Programlama Arayüzü) ve Webhooks ile bilgi kolayca değiştirilebilir ve herhangi bir üçüncü parti uygulamaya iletilebilir. Örneğin, bir seyahat gideri kaydı onaylandığında anlık bir bildirim geri ödeme için muhasebe yazılımına işlem görmesi için gönderilecektir. Ayrıca işletmelerin kendi IK faaliyetlerini yönetmek için birden fazla system kullanamaları durumunda faydalı olacaktır.

IK departmanını otomatize etmek, IK personeli üzerindeki yükü azaltmak, verimliliği artırmak ve çalışanların katılımını artırmak için yardımcı olur. Tüm dünyada şirketler çalışanlarını sürece dahil etmek ve IK üzerindeki iş yükünü minimalize etmek için IK otomasyon araçlarını benimsemektedir.

Sponsorored content:

Cloudyflex, esnek, güçlü ve ekonomik iş uygulamalarını Türkiye pazarı ile tanıştırmak amacıyla bulut teknolojisini ve felsefesini tam olarak destekleyen ve firmalara en yüksek değer ve verimliliği en uygun maliyetler ile sunan iş uygulamalarını müşterilerine sunmaktır. Cloudyflex, Online İş Uygulamaları konusunda dünya liderlerinden olan Zoho’nun Türkiye yetkili satıcısıdır. Zoho Recruit, seçme ve yerleştirme otomasyonu uygulaması konusunda Cloudyflex ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Filed in: Haberler, İnsan Kaynakları, Makaleler Tags: , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Zoho’nun Büyüme Planı Zoho’nun Büyüme Planı
Cloudyflex Ekibi Büyümeye Devam Etti Cloudyflex Ekibi Büyümeye Devam Etti
Zoho Sales IQ Nedir? Zoho Sales IQ Nedir?
3’ü 1 Arada IK Yönetimi: Vardiya-PDKS, İzin ve Bordro 3’ü 1 Arada IK Yönetimi: Vardiya-PDKS, İzin ve Bordro

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın