İmalatçıların Dünden Hazırlıklı Olmaları Gereken 3 Siber Tehdit 

İmalatçıların Dünden Hazırlıklı Olmaları Gereken 3 Siber Tehdit

linkedin-follow-erphaber

Siber güvenliğe karşı olan tehditler sürekli olarak evrimleşiyor. Peki, sanayi sektörü bu meydan okumaya cevap verebiliyor mu?

Birden çok sektördeki kıdemli finansal yöneticilerin yakın tarihli bir FM Global araştırmasına göre, siber saldırılar ve veri ihlalleri, donanım aksaklıkları ve doğal felaketler içeren olaylardan daha sık olmasa da, sıklıkla gerçekleşmektedir. Bununla birlikte, işletmelerin üçte biri makine arızalarına ve şiddetli fırtınalara karşı kendilerini sağlam stratejiler ile koruyorken, dörtte birinden daha azı siber tehditler için aynısını yapmaktadır.

Bağlı teknolojinin hızla ilerlediği özel üretim ve endüstriyel makine imalatı gibi endüstrilerde, benzer dikkatsizliklerin işletmeler için mali açıdan yıkıcı olduğu zaten kanıtlanmış durumdadır. Deloitte ve Verimlilik&Yenilik için İmalatçılar İttifakı (MAPI) tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma, 2016 yılında 10 imalat şirketinin 4’ünde siber ihlaller yaşadığını tespit etmiştir. Bu olayların %38’i ise her biri 1 milyon doların üzerinde kayıplarla sonuçlanmıştır.

Sanayi sektörü hangi tür siber saldırılar için hazırlanmaya başlamalı?

1. Üretim ekipmanlarının siber saldırıya uğraması

Robotik ve diğer teknolojilerdeki otomasyon, üreticileri endüstriyel bir rönesansa sürükledi, fakat bununla birlikte güvenli olmayan programlanabilir ekipmanlar da şirketleri birçok açıdan yüksek risk altına sokmaktadır.
Evet, üretim hattındaki akıllı teknoloji, entelektüel mülkiyet veya değerli mülkiyet verileri içerebilmektedir. Ve daha da kötüsü, siber saldırı ile ele geçirilen bir makine, bu saldırıyı yapanlarla bağlantısı kesilmeden önce işçilere zarar verebilir, üretim varlıklarını yok edebilir ve binlerce dolarlık malzemeyi çiğneyebilmektedir. Bunları tecrübe edecek kadar şanssız olan bir şirket için, bu olaylardan sadece biri bile felaket anlamına gelmektedir.
Ancak işlerin bundan daha da kötüye gidebilme ihtimali bulunmaktadır.

Trend Micro ve Politechnico di Milano (Milano Politeknik Üniversitesi) tarafından yapılan son analizler, bilgisayar korsanlarının güvenli olmayan sunucuları bulmak, endüstriyel robotlara bağlanmak ve bu cihazları programcılar tarafından kurulan standart işletimden sapmaya zorlayan komut protokollerini yüklemek için serbestçe ulaşılabilir internet tarama araçlarını kullanabileceğini tespit etmiştir.

Wired’da yer alan bir makalede de tanımlandığı gibi, bilgisayar korsanları sinsice üretim ekipmanlarının çalışma şekillerini değiştirebilir ve buna bağlı olarak da kalitesiz ürün üretimi, mağdur olan şirket itibarını kaybedinceye kadar kolayca gözden kaçabilmektedir.

Trend Micro ve Politechnico di Milano, geçtiğimiz Mayıs ayının sonlarında Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü Güvenlik ve Gizlilik Sempozyumunda bulgularını daha ayrıntılı bir şekilde açıklamıştır. Bu sempozyumda aktarılanlar doğrultusunda endüstriyel ekipman kullanıcıları, makine özellikleri üzerindeki veri kalitesi kontrollerini atamak için, işletmelerinin değerli çalışma zamanından çalmayacak beyin fırtınası yöntemlerine başlamalıdır.

2. Tedarikçilerle güvenli olmayan entegrasyon

Birçok sanayi sektörü kuruluşunun, tesislerinin dışında siber saldırılar başladığında, bu tehditlere karşı kendisini içeriden korumak için yapabileceği pek çok şey vardır. SANS Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre, her 10 güvenlik ihlalinden yaklaşık 8’i tedarik zincirinin herhangi bir yerinde başlamaktadır. Bu da imalatçıların, en zayıf tedarik zinciri ortağı kadar güvende olduklarına işaret etmektedir.

Neyse ki pek çok işletme, tedarik zinciri ortakları arasında yenilenen şeffaflık taahhüdü ile birlikte, bu konularla olan mücadelede zaten başarılı olduklarını görmüştür. Eğer ki müzakere masasında, hem tedarikçi hem de üretici, işler ters yöne gittiğinde acil güncellemeleri içeren işlemler için yönergeler belirlediyse, her ikisi de güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için ortaklaşa çalışabilmekteler.

Bununla birlikte, tam şeffaflık ve işbirliği, malzemelere erişmeye çalışan yetkisiz kişiler veya şirket web sitesine yayılan geçici hizmet reddi saldırıları gibi, izole görünebilecek durumları tartışmayı içermektedir. Bu olayların her ikisi de üreticiler ve son kullanıcılar için ciddi etkilere neden olabilir, ancak hem tedarikçi hem de üretici, bu tür bilgilerle ilişki kurabilmek için etkili yöntemler bulmalıdır. Aksi takdirde, gerçekten çözüm üretmek yerine, detaylarla boğuşarak daha fazla zaman harcayabilmektedirler.

3. Kötü yönetilen mobil cihazlar ve nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi

Her akıllı telefon, tablet, sensör veya internete bağlı makine, üreticilerine operasyonlarından toplanan verileri deneyimlemeleri ve kullanmaları için yeni yollar sunmaktadır. Fakat bir organizasyon içerisinde dağıtılmış bilgi ağı büyüdükçe, riskler de aynı oranda büyümektedir. Symantec araştırması, 2016’dan sonra mobil cihaz kullanıcılarının baş etmesi gereken 600’den fazla güvenlik açığının ve kötü amaçlı mobil yazılımlar üzerinde geçmiş yıllardan gelen 3.600 civarında varyantın bulunduğunu ortaya koymuştur.

İyi haber: Çalışma aynı zamanda, 2016 yılında endüstriyel kontrol sistemlerine yönelik güvenlik açıklarının önceki iki yıla oranla daha düşük olduğunu tespit etmiştir. Özel ve endüstriyel makine imalatçıları mobil operasyonlara geçtikçe, kritik bağlantılı ICS teknolojisini de koruyan kurumsal mobil yönetimi ile ilgili güçlü emsalleri sürdürmeye devam etmelidirler.

Her iyi EMM (Kurumsal Mobilite Yönetimi) stratejisi genel olarak iki geniş güvenlik alanını kapsar: teknik ve davranışsal. Sanayi kuruluşlarının hareket etme kabiliyetlerini denetlemekle görevli olan kişiler, teknik ve uygulama tedarikçilerinin ürünlerini en güncel tehditlere karşı yamalayarak üstlerine düşen görevi yerine getirdiklerinden emin olmalıdır. Bu siber güvenlik yöneticileri aynı zamanda operatörleri, teknisyenleri ve her türden kullanıcıyı doğru kullanım ve cihazların ele geçirildiği durumlarda yapılması gerekenler konusunda eğitmelidir.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, Ana Başlıklar, ERP, Üretim Yönetimi Tags: , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

abas Otomotiv’de Tedarik Zinciri & Lojistik Optimizasyonu Konferansı’ndaydı abas Otomotiv’de Tedarik Zinciri & Lojistik Optimizasyonu Konferansı’ndaydı
e-Kitap: abas İş Süreçleri Yönetimi (BPM) e-Kitap: abas İş Süreçleri Yönetimi (BPM)
abas ERP 3 Mayıs’ta 1. İSTANBUL KOBİLER ve BİLİŞİM KONGRESİ’nde abas ERP 3 Mayıs’ta 1. İSTANBUL KOBİLER ve BİLİŞİM KONGRESİ’nde
Otomotiv Yan Sanayi Alanında Faaliyet Gösteren M-Tec Tüm Tedarik Zincirini abas ERP ile yönetecek Otomotiv Yan Sanayi Alanında Faaliyet Gösteren M-Tec Tüm Tedarik Zincirini abas ERP ile yönetecek

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı yayında! Her bir sayımızda gelişen teknoloji ile birlikte bizler de değişen ve dönüşen bir yapı kazanıyoruz. Siz değerli okuyucularımızı sektörün son trendleri ve en… Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın