İmalatı Dönüşüme Uğratan 6 Trend: Bölüm 2 

İmalatı Dönüşüme Uğratan 6 Trend: Bölüm 2

linkedin-follow-erphaber

Bu yazı dizisinin birinci bölümünde, imalatı dönüşüme uğratan altı büyük trendin dünya genelinde üretimi dijital teknolojilerle nasıl etkilediğine ve bulut ERP’nin de hala sürmekte olan bu dönüşüme katkı sağladığına değinmiştik. 2. bölümde, globalleşmenin imalatın bugününü ve geleceğini şekillendirmek için teknolojiyle nasıl birleştiğini inceleyeceğiz ve bir kez daha, abas ERP’nin başarılı global bir üretici olmanız için size gereken çevikliği kazanmanızda nasıl yardımcı olacağını açıklayacağız.

İmalat Trendi #4: Globalleşmiş İmalat

Gelişmiş teknoloji ve modern lojistik/tedarik zincirleri, dünya genelinde imalatı coğrafi sınırlardan bağımsız kılıyor. Eğer Kocaeli’de müşteri veya tedarikçiler bulabiliyorsanız, Hindistan’da veya dünyanın başka yerlerinde de müşteri veya tedarikçiler bulamamanız için hiçbir sebep yok. Bilgiyi ve ürünleri bir yerden başka bir yere taşımak hiç bu kadar kolay, hızlı ve ucuz olmamıştı.
Uluslararası lojistik ağlarının ortaya çıkması, imalatçıların hammadde ve bitmiş ürünleri dünyadaki her yere verimli bir şekilde ulaştırabilmeleri ya da kaynaklarını dünyanın her yerinden tedarik edebilmeleri anlamına gelmektedir. Bu trend, üreticilerin (ve uluslararası rakiplerinin) global erişimini ve ekonomik fırsatları büyük ölçüde artırmıştır. Eğer rekabet avantajına sahipseniz, müşterilerin sizi bulması ve sizinle çalışması daha kolay olur.

Bu unsurların yanı sıra global lojistik, üreticilerin tekstil gibi yoğun emek harcanan endüstrilerdeki üretim tesislerinin çoğunu yurtdışına çıkarabilmesine olanak tanır. Fabrikalar diğer ülkelere veya pazarlara yakın olma kaygısından ziyade, sıklıkla vergi, işçilik maliyetleri, hammadde maliyetleri veya siyasi nedenlerden dolayı konumlandırılır. Dijital teknoloji ve global lojistik çağında coğrafya, üretim için artık bir sınırlama değildir.

Peki, ERP bu noktada nasıl bir katkıda bulunuyor? Global erişimi olan üreticilerin – yurtdışında üretim, satış veya yurtdışından tedarik fark etmeksizin – tıpkı abas ERP’nin sunduğu gibi çoklu lokasyon işlevselliğini kolayca yönetebilen gelişmiş bir ERP sistemine ihtiyaçları vardır. Bulut veya hibrit ERP, veri senkronizasyonlarını kolaylaştırması sebebiyle global şirketler için büyük bir avantajdır. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere, Bulut veya hibrit ERP çözümleri, dağınık bir ağ üzerinden gerçek zamanlı veri erişilebilirliği sağlar. Kaç konuma sahip olursanız olun, kullanıcılar bulutta çalışan aynı sisteme web tarayıcısından veya mobil cihazlar üzerinden erişebilir. Ayrıca Bulut veya hibrit ERP ile çoklu lokasyon uygulamasını hayata geçirmek daha kolaydır. Uygulamanızı sadece birkaç tıklama ile dünyanın çeşitli bölgelerinde kullanabilirsiniz.

İmalat Trendi #5: Daha Stratejik Global İş Ortaklıkları

İmalat, hammadde ve parça tedariğinden üretime, üretimden dağıtıma ve çok daha fazlasına kadar karmaşık bir süreci kapsar. Üreticiler global ölçekte optimum düzeyde etkili olabilmek için uluslararası alanda giderek daha fazla ortak ve müttefik aramaya başlamıştır. Bazı durumlarda global iş ortakları, üreticinin üretim süreci için bileşenler üretir. Diğer durumlarda ise, lokal bir iş ortağı dağıtım, tasarım ve diğer önemli işlevleri yönetirken, uluslararası bir iş ortağı ise ürünü üretebilir. Hatta bu noktada bazı global iş ortakları dağıtımı bile üstlenebilir. Teknoloji ve lojistik sayesinde, global ölçekte yeni iş ilişkileri geliştirme imkanı oldukça fazladır.

Üreticiler ve tedarikçileri arasındaki ilişkiler, bilgi sistemleri ve düzenli üretim danışmanlıklarının güçlü bir şekilde entegrasyonunu gerektirebilecek ittifaklar formunu da alabilir. Büyük üreticilerin birçoğu stratejik yatırımları yeni ürün veya pazarlar geliştiren (bazıları yurtdışında olmak üzere) küçük ölçekli şirketlerde tutuyorlar; bu da üreticilerin Ar-Ge çalışmalarını temelde başkalarının sorumluluğuna bırakmalarına olanak tanıyor. Bu global stratejik iş ortaklıkların formu ve odağı ne olursa olsun (ki oldukça karmaşık olabilir), imalat firmaları bu ilişkileri, global erişim alanlarını ve gelirlerini genişletirken, işlerini de daha iyi yapmak için kullanıyorlar.

Peki, abas ERP bu noktada üreticilere nasıl yardımcı oluyor? İyi bir ERP sistemi anahtar iş süreçlerinizin, nerede ve kiminle iş yaptığınızdan bağımsız olarak, daha verimli operasyonlar ve daha iyi bir yönetim için tek bir sisteme entegre edilmesini sağlar. Global erişime ve ilişkilere sahip bir üretici, iyi bir ERP sistemine sahip olmadan operasyonlarını birden fazla global lokasyonda verimli bir şekilde yönetemez ve koordine edemez. Söylemeye dahi gerek yok ancak, her bir coğrafi bölge uygunluk için farklı gerekliliklere, yerel ihtiyaçlara gereksinim duyar ve aynı zamanda farklı birçok stratejik kaygıyı da beraberinde getirir. abas ERP, bu karmaşıklığı global losyonlara sahip üreticileri yalnızca kendi bünyelerinde değil, aynı zamanda global tedarik ağlarındaki stratejik iş ortakları ile aralarında güçlü bir bağlantı kurarak destekleyebilir. Verilerinizin dahili olarak ve stratejik iş ortaklarınızla/müttefiklerinizle entegrasyonu için çevikliğe ve kapasiteye sahip olmak, global alanda daha iyi ilerleyebilmeniz açısından en önemli unsurların başındadır.

İmalat Trendi #6: İmalat Süreçlerinin Ülke İçine Taşınması

Bir zamanlar bazı ülkelerde yurtdışına yönlenen işlerin birçoğu bugün yavaş yavaş geri dönmeye başladı. Gelişmekte olan ülkelerdeki maaşların/ücretlerin yükselmesi ve global tedarik zincirlerinin uygunluk ile ilgili komplikasyonları, üreticilerin daha önce dışarıdan tedarik edilen işleri geri getirmeyi düşünmelerine neden oldu. Bu durum için en belirgin ve çarpıcı örneği imalat stratejileri ile dünya gündeminde sıkça kendinden söz ettiren ABD üzerinden verebiliriz. Reshoring Initiative’e göre 2016’da ABD’de, yeniden yapılandırma ve doğrudan yabancı yatırım ile oluşturulan imalat işleri, sınır ötesine verilen iş sayısını aştı ve gelen iş sayısı, dışarı gönderilen iş sayısından çok daha fazlalaştı.

Elbette ki, 1990’lı yıllarda ülkelerini terk eden imalat işleri ile bugün ülke içine taşınan imalat işleri aynı değildir. Bu iki bölümlük imalat trendi yazı dizisinin birinci bölümünde de açıkça görüldüğü gibi, üreticiler bugün çok daha dijital, özel, modern ve global ekonomiye de her zamankinden daha fazla bağlı.

Dünya genelinde üreticiler, değişim ve belirsizlik içeren bir ticaret ortamında faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu nedenle, günümüz üreticileri, başarılı olmak için ihtiyaç duydukları işletme çevikliğini sağlayabilecek modern bir ERP sistemine ihtiyaç duyuyorlar. Modern bir ERP sistemi, IoT, robotik, mobil uygulamalar, iş süreç yönetimi, global lojistik ve uluslararası stratejik iş ortaklarıyla verimli bir şekilde çalışır ve bütünleşir. Bunların hepsi abas ERP tarafından sağlanmaktadır.

Ele aldığımız 6 üretim trendinden yola çıkıldığında üreticilerin çevikliği destekleyen dijital bir platforma sahip olmadan başarılı olamayacağı anlaşılıyor. İster globalleşme, ister teknoloji olsun, üreticiler bugün ve yarın ortaya çıkacak trendlerden avantaj sağlayabilmek için hazırlıklı olmalılar. Bugün imalatta başarılı olmak demek, reaktif olmak yerine proaktif olmak demektir. Yalnızca bulut veya hibrit ERP bu tür bir çevikliği sağlayabilir.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, IoT - Internet of Things Tags: , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Teknodor’un abas ERP ile Birlikte Günümüze Kadar Olan Yolculuğu Teknodor’un abas ERP ile Birlikte Günümüze Kadar Olan Yolculuğu
Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın