Kesin Hesap ve ERP 

Kesin Hesap ve ERP

linkedin-follow-erphaber

Müteahhitler için en kritik konulardan biri de “Kesin Hesap” sürecidir. Paranın gerçek anlamda kazanıldığının hesabının yapıldığı süreç, kesin hesap aşamasıdır. Dolayısı ile sözleşmeye ne kadar hakimseniz parayı da o derece kontrol altında tutabilirsiniz. İnşaat sektöründe paranın kazanıldığı nokta yapım değil aslında sözleşme sürecidir. Başarılı bir müteahhit, yapacağı/yaptığı sözleşmedeki esneklikleri olabildiğince iyi yönetebilen bir müteahhittir. Sözleşmenin kontrol edilip edilemediğinin göstergesi de “Kesin Hesap” aşamasıdır.

Kesin hesap önemli bir süreç olduğu için yapım sektöründeki işveren, yüklenici ve altyükleniciler, her hakedişin bir kesin hesap mantığında olması gerektiğini ve bu şekilde düzenleyeceklerini taahhüt eder. Ancak, işin sonuna gelindiğinde bakılır ki aslında süreç hiç de böyle gerçekleşmemiştir. Hakedişler ara ödemelerdir denilerek birçok bilinmez konu ucu açık bir şekilde son hakedişe, “Kesin Hakedişe” bırakılmıştır. Dolayısı ile bütün sorumluluk da, uzun süren yapım sürecinde işin içinde fazla bulunmayan kesin hesap ekibine kalır ve zeki bir müteahhit, kaybettiği tüm parayı bu aşamada kazanır. Çünkü, tüm dokümanlar eksiktir, onaylı ataşmanlar, proje değişiklikleri net değildir, sahada çalışan personel işten ayrıldığı için işin hikayesini bilen kalmamıştır gibi bir çok nedenden dolayı işveren maddi kayıplara uğramaktadır. Proje müdürü tek başına hem yapımı hem de sahadaki adıyla bu kağıt kürek işini takip edemeyeceğinden kendisi de bu süreçten olumsuz etkilenir.

kesin hesap erp

Eğer doğru kurgulanmış bir ERP yazılımınız var ise ve tüm işin hikayesini olması gerektiği gibi sisteme entegre etmeyi başarırsanız kesin hesap sürecinde kim olursa olsun işverenin hakları korunur ve “Kesin Hesap” süreci hem çok kısa ve hem de zahmetsizce tamamlanır.

ERP sistemini kurgularken yanınızda destek aldığınız danışman eğer bunları yaşamamışsa bu süreçleri tekrar tekrar yaşarsınız. Dolayısı ile konularında uzman olan doğru danışmanlara ihtiyacınız bulunmaktadır.  ERP’nin inşaat sektöründeki en önemli başarısızlık faktörlerinin başı da budur, “Yanlış danışman seçimi”.

Uyumsoft olarak, yapım sektöründeki uygulama zorluklarını en az seviyeye indirmiş, sahadaki teknik personelin zaten yaptığı çalışmaların dışında herhangi bir ilave yük getirmediğimiz gibi sözleşme revizyonlarının merkez yönetim tarafından da kolayca takip edilebilirliğini sağlamaktayız. Revizyonların güncel olması da hakediş uyumu sağlanarak her hakedişin “Kesin Hesap”a yakın doğrulukta düzenlenmesini sağlamaktadır. Dolayısı ile “Kesin Hesap” bir sıkıntı olmamakta, tamamlanma süresi de minimum seviyede olmaktadır.

Yazar: N. Erim İnanç – Uyumsoft İnşaat Sektörü Yöneticisi

Filed in: Makaleler, Mühendislik ve İnşaat, Uyumsoft Tags: 

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Yeni ve Gelişmiş abas ERP Mobil Uygulamalarının Önizlemesi Yeni ve Gelişmiş abas ERP Mobil Uygulamalarının Önizlemesi
İstanbul Üniversitesi’nde 14. EN-ERP Etkinliği Gerçekleşti İstanbul Üniversitesi’nde 14. EN-ERP Etkinliği Gerçekleşti
Uyumsoft, İnovaLİG 2017’nin Şampiyonları Arasına Girdi Uyumsoft, İnovaLİG 2017’nin Şampiyonları Arasına Girdi
Kotan Bau Yapı Dijital Dönüşümü abas ERP ile Gerçekleştirecek Kotan Bau Yapı Dijital Dönüşümü abas ERP ile Gerçekleştirecek

ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Uyumsoft İş Sistemleri

ERP Seçimi Dosyası – Uyumsoft İş Sistemleri

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Uyumsoft İş Sistemleri oldu. ERP Seçen bir firmanın Uyumsoft İş Sistemleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Uyumsoft… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 1490 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın