MİORO Küresel Oyuncu Olmanın Gereklerini IFS ERP ile Yerine Getiriyor 

MİORO Küresel Oyuncu Olmanın Gereklerini IFS ERP ile Yerine Getiriyor

linkedin-follow-erphaber

ERP HABER – MİORO Küresel Oyuncu Olmanın Gereklerini IFS ERP ile Yerine Getiriyor.

Türkiye’nin en büyük içi boş altın zincir ve takı üreticilerinden biri olan Mioro Kuyumculuk, elle yürütülen üretim ve takip sürecinin ticaret hacminin gelişmesi nedeniyle yetersiz kalması üzerine ERP çözümü arayışına girdi. 2005 yılında IFS’in ERP uygulamalarında karar kılan Mioro Kuyumculuk bu sayede üretim süreçlerini kontrol altına aldı; verimliliğini ve kârlılığını artırdı. Sadece fire sürecinde elde ettiği iyileştirmelerle yıllık 300 bin USD tasarruf sağlayan Mioro, stok hareketlerini kontrol altına alarak da hammadde maliyetlerini yıllık 1,5 milyon USD azalttı.

Her yıl ortalama yüzde 20 büyüyen ve 2007 yılında beş ton saf altın işleyen Mioro, gelecek 3 yılda bu rakamı 10 tona çıkarmayı hedefliyor. Üretimlerinin yüzde 75’ini Rusya, Avrupa ülkeleri ve Amerika’ya ihraç eden Mioro Kuyumculuk ürünlerini ihraç ettiği ülkelerde, siparişlerini planlanan zamanda ve eksiksiz teslim eden, saygın bir kuruluş olarak talep görüyor.

Mioro Kuyumculuk IFS ERP Başarı Hikayesi

IFS ERP ‘den önceki durum

Mioro Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Gençoğlu, ERP öncesindeki durumu ve IFS’e geçiş süreçlerini şöyle anlatıyor:

“Genel olarak kuyumculuk sektöründe olduğu gibi üretimi, ustalarının elle doldurdukları listeler üzerinde takip etmeye çalışıyorduk. Ancak, ticaret hacmi büyüyünce, doğal olarak manuel olarak yürütülen bu takip sistemi işe yaramaz hale geldi. Altın doğası gereği takibi çok zor bir ürün. Mioro Kuyumculuk olarak çok fazla çeşit üretiyoruz ve kalıcı ürünlerimizi, neredeyse her gün değişen modaya göre de zenginleştiriyoruz. Ürünlerimiz, renk, kilit ve ayar ile ilgili farklılıklar da gösteriyor. Envanter kartlarımızda 5 bin ürün bulunuyor fakat  renk, ayar gibi farklılıklar bu rakamı daha da yükseltiyor. Müşteri sayısına bağlı olarak ürün çeşitliliğimiz de artınca, güçlü bir kurumsal planlama ve takip sistemine geçme zorunluluğu doğdu. Ayrıca ihracat yapan, küresel bir oyuncu haline gelen kuruluşumuzun en üst düzeyde kurumsallaşması ve bunun gereklerini en iyi şekilde yerine getirmesi gerekiyordu. Ürünü eksiksiz ve zamanında teslim etmek hayati hale gelmişti. Böylece, bir ERP çözümünü hayata geçirmemiz ve teknoloji alt yapımıza yatırım yapmamız gerektiğine karar verdik. Beş-altı aylık bir çalışmanın ardından, IFS’in global ve kurumsal iddiamıza en uygun ürünü sunduğunu gördük. IFS, açık, geliştirilebilir ve modüler bir altyapı üzerine oturduğu için, bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak esneklikte bir çözümdü.”

IFS ERP Mioro Kuyumculuk

Mioro Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Gençoğlu

IFS ERP Uygulamaları Mioro Kuyumculuk’a Ne Faydalar Sağladı?

  • Stok kontrolü sayesinde daha az hammadde ile daha çok üretim yapılması sağlandı.
  • Maliyetler ve kârlılık kontrol altına alındı.
  • Fire oranları azaltıldı ve bu sayede yılda 300 bin USD tasarruf sağlandı.
  • Kalite kontrol departmanının geri bildirimlerinden yola çıkılarak, üretim bandındaki sorunlar kolayca tespit edilebilir ve düzeltilebilir hale geldi.
  • Tüm üretim süreçleri iyileştirildi ve yüksek düzeyde verimliliğe ulaşıldı.
  • Çapraz raporlama sistemleriyle satış ve üretim arasındaki korelasyon tespit edilerek üretim süreçlerinde sürekli bir iyileştirme ortamı elde edildi.
  • İş süreçlerinin bilgisayar ortamında tanımlandığı gibi işlemesi sağlandığı için, kişilere bağlı hatalar minimize edildi.
  • IFS’in modüler yapısı sayesinde şirket ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilen, departmanlar arasında tam entegrasyon sağlayan bir ERP platformu elde edildi.

Mioro Kuyumculuk’un Kullandığı IFS Yazılımları

Mioro Kuyumculuk tarafından kullanılan IFS modülleri, IFS Planlama, IFS Üretim Yönetimi, IFS Finans & Muhasebe, IFS Satın alma, IFS Depo Yönetimi, IFS Satış Yönetimi, IFS EDI, IFS Doküman Yönetimi, IFS Proje Yönetimi, IFS Müşteri çizelgeleme, IFS Tedarikçi Çizelgeleme, IFS Bakım Yönetimi, IFS İK Yönetimi, IFS Bütçe Yönetimi, IFS Kalite Yönetimi, IFS Servis Yönetimi, IFS Web Portal’dan oluşuyor.

“IFS ERP ile stok miktarımız ve maliyetlerimiz düştü”

Eskiden üretimine başlanan ürünün ne zaman tam olarak sevkıyata hazır olacağını kestiremediklerini söyleyen İlyas Gençoğlu artık hem stoklarını hem de üretim aşamalarını çok şeffaf bir şekilde görebildiklerini, takip edebildiklerini belirtiyor:

“Dolayısıyla üretim planlamamızı, altın stokunu en azda tutmak ve üretimi mümkün olduğunca artırmak üzerine kurgulamamız gerekiyor. Tabi üretim planlarımızı da buna göre yapmamız ve stoklarımızı anlık olarak takip edebilmemiz büyük önem taşıyor. Üstelik altının fiyatı her an değiştiğinden stoklarımızı birkaç farklı para birimi veya değerde tutabilmemiz şart. IFS’in bize sağladığı en büyük avantaj, stok miktarını düşürmemizi ve stok maliyetlerini en aza indirmemizi sağlamasıdır. Ne kadar stok tutmamız gerektiğini eskiden bu kadar net belirleyemiyorduk. Şimdi satışlara bakarak ihtiyaç planlaması yapabiliyoruz.”

“IFS ERP stok kontrolü sayesinde daha ilk yıl kendi maliyetini çıkardı”

Mioro Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Gençoğlu, ERP yazılımı için ayrılan bütçenin IFS ile gerçekleşen tasarruflar yanında çok küçük bir rakam olarak kaldığını belirtiyor. Yaklaşık 2,5 yıldır kullandıkları IFS’in sadece stok modülü sayesinde gerçekleştirdikleri tasarrufları şöyle özetliyor:

“Firelerle ilgili IFS raporlarının şirketimize kazandırdığı güç çok önemli. IFS’ten önce bizim yıllık firemiz yüzde 1 iken şu an binde 8’e düşmüş durumda. Altının 1 kilogramının 30 bin USD, 1 gram fiyatının da 30 USD olduğu düşünülürse fireleri izlemenin önemi daha kolay anlaşılacaktır. Bu en azından yılda 10 kilogram altına tekabül ediyor. Yani ekonomik anlamda bu miktar, yıllık 300 bin dolarlık bir tasarruf anlamına geliyor. Öte yandan IFS’ten önce 500-600 kilogramlık bir stokla çalışırken şimdi bunu yüzde 10 oranında azalttık. Bunun da getirisi aşağı yukarı 1,5 milyon USD ediyor ki bunu döner sermayenin azaltılması adına büyük bir kazanç olarak değerlendirmek gerekir. Bunlar IFS’in bize sağladığı  somut kazançlardır ve yatırımımızın karşılığı katlarca alınmıştır.”

“Üretimimizi kontrol altına aldık, disipline ettik”

IFS ile hangi ürünün satışının, üretiminin ne kadar olduğunu ve iade oranlarını çok daha kolay takip edebildiklerini söyleyen İlyas Gençoğlu üretim süreci hakkında şunları belirtiyor:

“IFS ile ürünün kalite kontrol aşamasını da görüyoruz. Üretilen ürünün ne kadar kısmının hangi nedenle kalite kontrolden geçmediğini anlayabiliyoruz. Buradaki kalite tanımı ürünün görüntüsü, parlaklığı, fiziksel açıdan sağlamlığını kapsıyor. Kalite kontrol departmanının bu konuda aldığı notlar bizim üretim sürecini disipline etmemizi de sağladı.”

“Sipariş teslimat tarihlerimize uyabiliyoruz”

İlyas Gençoğlu, teslimat tarihlerine uymanın kendileri gibi ihracat yapan kuruluşlar için hayati önem taşıdığını belirtiyor:

“IFS’in şirketimize kazandırdığı önemli bir fayda, siparişlerin teslim zamanlarına uyabilme kabiliyetini kazanmış olmamızdır. Eskiden, ürünleri zamanında teslim etmek adına bazı sıkıntılarımız vardı. Ürettiğimiz ürünlerin takibini sağlıklı bir şekilde yapamayınca, bu sıkıntıları gideremiyorduk. IFS bu konuda çok başarılı olduğu için, artık bu sıkıntılarımız geride kaldı.”

“Biz diliyoruz, IFS gerçekleştiriyor”

Bu yıl içinde insan kaynakları, bakım yönetimi ve CRM modüllerinin de kullanılmaya başlayacağını söyleyen Mioro Kuyumculuk Bilgi Yönetim Sistemleri Koordinatörü Burhan Erdoğan, bu modüler yapıdan memnun olduklarını dile getiriyor:

“IFS’in modüler yapısı, bize büyük bir esneklik kazandırıyor. Böylece ihtiyaç duyduğumuz modülleri, zamanı geldiğinde devreye alabiliyoruz. Ayrıca IFS, açık kaynaklı bir yapıya sahip olması sebebiyle sanki bize “dile benden ne dilersen” diyor. Siz ne kadarını dilerseniz IFS de o kadarını, istediğiniz zaman karşılıyor. IFS’in teknolojisine ve geliştirme olanaklarına güvenimiz tam.”

Mioro Kuyumculuk Hakkında
Kurucularının 30 yılı aşkın deneyimiyle Türk mücevherat sektörünün en büyük içi boş altın zincir ve takı üreticilerinden biri olan Mioro, yıllık üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini ihraç eden bir kuruluş. Dünya modasını ve trendleri yakından takip ederek yılda 1000 yeni model tasarlayan şirket, 12 bin metrekarelik üretim alanında, 350 çalışanıyla her yıl yüzde 20 civarında büyüyor.

Filed in: Başarı Hikayeleri, Perakende, Tüketici Ürünleri Tags: ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

IFS’in Araştırmasına Göre Endüstriyel IoT’nin Kullanım Alanları Bir Yılda Çift Haneli Büyüme Gösterdi IFS’in Araştırmasına Göre Endüstriyel IoT’nin Kullanım Alanları Bir Yılda Çift Haneli Büyüme Gösterdi
Lockheed Martin, ABD Ordusuyla İmzalanan 3,5 Milyar Dolarlık Sözleşmede Servis Yönetimi İçin IFS Applications’ı Tercih Etti Lockheed Martin, ABD Ordusuyla İmzalanan 3,5 Milyar Dolarlık Sözleşmede Servis Yönetimi İçin IFS Applications’ı Tercih Etti
IFS, Construction Computing Ödüllerinde Üst Üste Dördüncü Kez En İyi PLM Yazılımı Seçildi IFS, Construction Computing Ödüllerinde Üst Üste Dördüncü Kez En İyi PLM Yazılımı Seçildi
ARC Advisory Group, IFS’i Havacılık ve Savunma EAM Yazılımlarında Onuncu Kez Pazar Lideri Seçti ARC Advisory Group, IFS’i Havacılık ve Savunma EAM Yazılımlarında Onuncu Kez Pazar Lideri Seçti

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın