Mobilde 4.0 Nesnelerin interneti ile Başlayacak 

Mobilde 4.0 Nesnelerin interneti ile Başlayacak

linkedin-follow-erphaber

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren devreye giren 4.5G’yi kullanan abone sayısı 51.7 milyona, yüksek hızlı interneti aktif olarak kullanan abone sayısı ise 19.2 milyon kişiye ulaştı. Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun 2016 Yılı 4’üncü çeyrek Türkiye Telekomünikasyon Pazarı verilerini değerlendiren KPMG Türkiye sektöre özel rapor hazırladı. KPMG Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Sektör Lideri ve Şirket Ortağı Serkan Ercin, dünyanın mobil 4.0 döneminin eşiğinde olduğunu, 2020’de 25 milyar nesnenin birbiriyle konuşmaya başlayacağını söyledi. 

interneti_Serkan_Ercin-600

KPMG Telekomünikasyon Sektör Raporu’nda yeni mobil altyapı yatırımları ile kapasite ve hız artışının devam edeceği, aktif kullanıcı sayısının artacağı belirtildi. Raporu değerlendiren KPMG Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Sektör Lideri ve Şirket Ortağı Serkan Ercin, “Geniş bant tarafında yaklaşık 10.5 milyonu sabit, 51.7 milyonu mobil geniş bant abone sayısına ulaşıldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre mobilde yüzde 28 artış gözlenirken, Eve Kadar Fiberde (FTTH) ise yüzde 18 artış gözlenmiştir. Bunun nedeni artan fiber altyapı yatırımlarından kaynaklanmaktadır. 2016 yılında fiber altyapı uzunluğu 290.974 km’ye ulaşmıştır ve bir yıl öncesine göre yüzde 9’a ulaşan bir artış gerçekleşti. Bunların yanı sıra, 2008 yılında uygulanmaya başlanan numara taşınabilirliği uygulamasıyla, taşınan numara sayısı Ocak 2017’de 100 milyonu geçti” dedi.

Mobilde 4.0, nesnelerin internetiyle geliyor

4.5G ve fiber internetin yaygınlaşmasıyla birlikte “Nesnelerin Interneti” (IOT) kavramının hayatımıza girdiğine dikkat çeken Ercin, “Tablet, akıllı telefonlar ve giyilebilir mobil cihazlar sayesinde akıllı bağlantıların üretilmesi hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun yanı sıra akıllı binalar, akıllı şehirler gibi alanlarda daha fazla nesne birbirine bağlı olacak” dedi.

Birbiriyle konuşan nesneler dönemi

Ercin şöyle devam etti: “2020 yılında yaklaşık 25 milyar bağlı nesnenin kullanımda olması beklenmektedir. Son 10 yılda sabit abone sayısındaki ciddi düşüşe rağmen, mobildeki abone sayısındaki artış devam etmektedir. Mobildeki penetrasyon oranı 2016 sonu itibarıyla %96 olarak gözlenmiştir. Geniş bantta ise penetrasyon oranı sabitte yüzde 13’e çıkarken, mobil geniş bant penetrasyonu ise akıllı telefonlar ile giyilebilir mobil cihazların gelişmesi ve makineler arası iletişim (“M2M”) (aygıttan aygıta iletişim) cihazların artışı nedeniyle yüzde 64 olarak gözlendi. Aralık 2016 sonu itibarı ile M2M abone sayısı önceki yıla göre yüzde 25 artarak 4 milyona ulaştı.”

Büyük Veri yatırımları yapılıyor

Son yıllarda sektörde özellikle suiistimal önleme, trafik yönetimi ve enerji tasarrufu amacıyla büyük verinin kullanımı ve analiz edilmesi konusunda ciddi yatırımlar yapıldığını belirten Ercin,  “Büyük veri, doğru analiz metotları ile yorumlandığında şirketlerin stratejik kararlarını doğru bir biçimde almalarına, risklerini daha iyi yönetmelerine ve inovasyon yapmalarına imkan sağlayabiliyor. Örneğin, kullanılmaya başlanan akıllı sayaçlar ile yüzde 30’a varan tasarruflar sağlanıyor” dedi.

Aygıttan aygıta iletişim başladı

Telekom operatörlerinin, büyük veri analizlerini kullanarak müşteri paketlerini yükselttiklerine dikkat çeken Ercin, M2M (aygıttan aygıta iletişim) teknoloji sayesinde müşteriye farklı ürünler sunulabildiğini belirtti. Ercin;  “Farklı ürünler dünyasında büyük veri analiziyle müşterisine katma değerli hizmetler sunabilmelerine ve büyük verinin müşteri gözünde en önemli konularından biri olan veri güvenliğinin sağlanmasına bağlıdır. Omni-channel (çoklu-kanal) yaklaşımının benimsenmesiyle müşteriye ulaşılan kanalların sayısının artmasıyla yeni nesil müşteri deneyimi ve sadakati artırmak için büyük verinin işlenmesinde kullanılacak iş zekası çözümleri büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Dijital dönüşüm aralıksız sürüyor

Dijital dönüşümün yeni nesil müşteri deneyimi sağlamak amacıyla her an devam ettiğini belirten Ercin, şunları ekledi: “Dijital dönüşüm Telekom şirketlerini birer emtia üreticisi durumuna düşürmek tehlikesini de içinde barındırıyor. Bu nedenle telekom şirketleri dijital dönüşümde zaman keybetmeden altyapılarını, BT sistemlerini ve kullanıcı arayüzlerini iyileştirmeliler. Entegre, gelişmiş ve tüm yönleriyle gerçek bir müşteri deneyimi için operatörlerin dijital dönüşümü hızlı bir şekilde uyarlamaları gerekir. Global teknoloji devlerinin telekomünikasyon şirketlerine karşı oluşturduğu rekabetin hızla arttığı bir ortamda, telekomünikasyon şirketlerinin veri analitiğinin de yardımıyla dijital dönüşümlerini etkin şekilde kullanmaları gelecek için çok önemli bir silah olacak.”

Güvenli veri merkezleri olacak

Telekom şirketlerinin dijital modellere ve bulut teknolojisine geçerken veri güvenliği tekniklerine yatırım yapmaya ihtiyaç duyduklarını aktaran Ercin, “Siber güvenlik ile mücadele ve veri güvenliği ihlallerinden kaynaklı gelir açığını korumak maliyet yaratıyor.  Sosyal paylaşım siteleri ile lokasyon bazlı ve reklam amaçlı kullanıcı verilerini toplayan uygulamaların yaygınlaşması nedeniyle Telekom operatörlerinin siber tehditler konusunda bilinçli olmaları gerekiyor. Bu da çoklu kanallara yönelen operatörler için siber saldırılar gibi güvenlik risklerine maruz bırakarak yeni riskler oluşturuyor. Dünya’da ve Türkiye’deki Telekom şirketleri güvenli veri merkezleri kurarak veri güvenliği konusunda ciddi yatırımlar yapmakta veya bilgi güvenliği konusunda uzmanlaşmış şirketler ile ortaklık yapıyor.”

Filed in: Cloud Computing, Data Mining, e-Dönüşüm, ERP, IoT - Internet of Things, Makaleler, Mobilite Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

CFO’ların Cloud ERP Seçerken Sorması Gereken 6 Soru CFO’ların Cloud ERP Seçerken Sorması Gereken 6 Soru
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
IFS’in Araştırmasına Göre Endüstriyel IoT’nin Kullanım Alanları Bir Yılda Çift Haneli Büyüme Gösterdi IFS’in Araştırmasına Göre Endüstriyel IoT’nin Kullanım Alanları Bir Yılda Çift Haneli Büyüme Gösterdi
ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir ERP’de Esneklik Önemlidir, Ancak Basit Değildir

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın