Otomasyon Akıllı Üretimi Yeniden Şekillendiriyor 

Otomasyon Akıllı Üretimi Yeniden Şekillendiriyor

linkedin-follow-erphaber

Gelişmiş üretim, akıllı üretim ya da endüstri 4.0, nasıl adlandırdığınızın önemi olmayan bu değişimi kısaca özetleyecek olursak; üreticiler artık iş yapış şekilleri ile birlikte iş süreçlerini otomasyon, veri analizi ve çeşitli BT teknolojileriyle entegre sistemlerle yürütmeye başlıyor. Üretim endüstrisini yeniden şekillendiren bu teknolojiler, liderliği ve büyüme hızını korumak isteyen işletmelerin iş yapış şekillerini değiştirmelerini gerektiriyor.
otomasyon
Üretim otomasyonu ve üretim süreçlerinde elde edilen önemli veriler söz konusu olduğunda, şirket üst düzey yöneticilerinden fabrika çalışanlarına kadar, akıllı üretimde çalışan herkesin, bu alandaki gelişmeleri takip ediyor olması gerekiyor.

Üretim süreçleri sırasında elde edilen işlenmemiş veri, daha sonra yetkili kişiler ve üst düzey yöneticiler tarafından karar alma süreçlerinde kullanılacak olan iş zekâsıdır.  Burada önemli olan verileri toplamak ve raporlar oluşturmak değil, bu bilgiyi karar verme süreçlerinde kullanılabilecek iş zekâsına dönüştürmektir.  Bunu başarmak, insan zekâsı ve çevikliğin yanı sıra doğru bir ERP sistemine sahip olmakla mümkündür. Bu da ancak, şirketlerin teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği değişimlere hızlı şekilde adapte olması ile gerçekleştirilebilir.

Akıllı robotlar ile üretim ve işgücü anlayışı sonsuza dek değişiyor

Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren, yüksek verimliliğe sahip modern bir fabrikayı ziyaret ettiğinizde, iş akışının veriler üzerinden yürütüldüğü otomatik bir işleyiş sistemi ile teknik bilgi ve donanıma sahip çalışanlar görürsünüz. Tesisin uçak motorları mı yoksa güneş panelleri mi ürettiği fark etmez. Fabrikalar parçaları, insanları, verileri ve daha fazlasını birleştirir. Teknoloji açısından bakıldığında, ihtiyaç duyulan tek şey hepsinin entegre çalışmasını sağlayacak doğru bir ERP sistemidir.

Tüm bileşenlerin nasıl etkileştiğini (ekipman, yazılım, ERP sistemleri vb.) anlamak akıllı üretimde çalışan herkes için son derece önemlidir.  Örneğin, bir üreticinin lider konuma gelebilmesi için, kararlarını hızlı alabilmesine olanak sağlayacak veri ve farklı bileşenlerin birbiriyle olan etkileşimleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu imalat liderlerinin, ekipman, otomasyon, veri ve fiziki üretimin incelikleri hakkında temel düzeyde teknik bilgiye ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Bu gereksinimler, personel alımı ve alınan personelin geliştirilmesi açısından karmaşık ve önemli bir konudur. Hızlı teknolojik değişimlerin beraberinde getirdiği bir diğer unsur ise; tüm akıllı üretim çalışanlarının hızlı öğrenme yeteneğine sahip, gelişmeleri takip eden, teknolojiye meraklı kişiler olması gerektiğidir.

Çalışanların bugün sahip olduğu bilgi ve beceriler birkaç yıl içinde geçerliliğini yitirebilir. O nedenle, gelecekteki üretimi desteklemek için ihtiyaç duyulacak yeni becerilere sahip olmaları ve kendilerini geliştirmeleri çok önemlidir. Rekabet gücü artan üreticilerin kalifiye işgücüne olan ihtiyaçları, büyüme ve başarı hızlarına paralel olarak artmaktadır.

otomasyon

Verilerle işletilen fabrikalar: Üretimi takip eden çalışanlar

Hemen hemen her üretim ekipmanına bir sensör eklemenin kolaylığı, o ekipmanı verileri gerçek zamanlı olarak gönderebilen ve alabilen “akıllı” bir makine haline getiriyor. Bu verilerin tümü, ekibinizin kısa ve uzun vadeli süreç iyileştirmeleri yapmasını sağlıyor. Ancak bu, büyük bir analitik zorluğu da ortaya çıkarıyor: Şirket çalışanları, göz ardı edilmesi gereken gereksiz veriler ile, tanımlanması ve kullanılması istenilen önemli verileri nasıl ayırt edebilir?

Akıllı üretim, yönetici ve çalışanların gelişmiş becerilere sahip olmalarına ve gelecek odaklı düşünebilmelerine ihtiyaç duyar. Toplanacak, paylaşılacak, analiz edilecek ve kararların temelini oluşturacak verilerin seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörler nelerdir?

Yöneticilerin, operasyonları açısından önem taşıyan verilerin (KPI’lar) hangileri olduğunu belirlemiş olmaları önemlidir. IoT’yi ERP’ye entegre eden abas ERP, bu sebeple sizin için doğru bir seçimdir. Ancak, tüm bu verileri analiz etmenize ve doğru kararlara dönüştürmenize yardımcı olacak, akıllı insanlara da ihtiyaç duyacaksınız. Akıllı teknolojilerle (otomasyon, IoT, vb.) akıllı insanları harmanlayan bu değişim, üreticiler için daha fazla verimlilik, çeviklik ve daha fazla kârlılık demektir.

Şirketler, kalifiye personel bulmak konusunda her geçen gün biraz daha zorlanıyor

Üreticiler teknolojik bilgi, veri analizi ve imalat konularında ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanımda personel alımı yapmakta zorlanıyor. Bunun en büyük sebebi ise; piyasada yeterli sayıda profesyonelin mevcut olmaması. Akıllı üretim, yönetici ve diğer birçok iş pozisyonu için, teknoloji meraklısı, yetenekli profesyonellere ihtiyaç duyan, yüksek teknoloji endüstrisidir. Üretim, modern teknolojinin önde gelen bir kullanıcısı haline gelmiştir ve bugün günümüz üreticilerinin piyasaya sunduğu ürünler hayatımızda pek çok şeyi değiştiren, modern cihazlardır.

Artık üretim denildiğinde insanların aklına gelen, üretim ile gelişmiş yüksek teknolojinin yakalanmasıdır. Monster.com verilerine göre, dünyada pek çok ülkede en yüksek ücretli ve en hızlı yükselen iş, ortalama olarak yılda 80.000 $ ‘dan fazla maaşı olan “BT Yöneticisi”dir. Akıllı üretim alanında profesyonellik gerektiren pozisyonların maaşları ise daha fazladır ve bu pozisyonlar daha fazla teknik bilgi ve beceri gerektirir.

İleri imalat için işgücü nasıl geliştirilir?

Dünya genelinde üretim alanında ihtiyaç duyulan profesyonel açığına getirilebilecek kolay bir çözüm maalesef yok. Bu boşluğu kapatabilmek için üreticiler, akademik kurumlar ve devlet kurumları arasında ortak çalışmaların yürütülmesi gerekmektedir. Üreticilerin ihtiyaç duyduğu beceriler konusunda eğitim kurumları ve yerel yönetimlerle yürütülebilecek projeler bu açığın kapatılması açısından oldukça önemlidir. Örneğin, öğrencilerin bu becerileri kazanmalarına ve işe alınmalarına yardımcı olmak için eğitim kurumları ve yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yürütülebilir.

Değişimin gelmesi beklenmiyor, değişim çoktan gelip kapıya dayandı bile. Bu değişimin ön safında da teknoloji yer alıyor ancak, imalat uzmanlarının yeni üretim metotları geliştirebilmeleri için, mevcut yeteneklerine yenilerini eklemeleri ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmaları gerekmekte.

Endüstri 4.0 ve Üretimde Otomasyon konuları hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz “İmalatçıları Yakından İlgilendiren Pazar Geliştirmeleri ve Sektörel Trendler” dokümanımızı indirmek için lütfen tıklayın.

Filed in: abas, ERP, Makaleler, Otomasyon Tags: , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Teknodor’un abas ERP ile Birlikte Günümüze Kadar Olan Yolculuğu Teknodor’un abas ERP ile Birlikte Günümüze Kadar Olan Yolculuğu
Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın