Özel Üretim Endüstrisinde Devrim Yapan 6 Teknoloji Akımı



 

Özel Üretim Endüstrisinde Devrim Yapan 6 Teknoloji Akımı

linkedin-follow-erphaber

Günümüzde özel üretim endüstrisi kısa bir süre önce olduğundan daha rekabetçi ve hareketlidir. Bu noktada iş dünyası son teknoloji akımlarını anlamalı ve kendilerinin belli başlı noktalarını çabukça geliştirebilecek aşağıda yazılı 4 farklı anahtar ölçütten birisini kullanmalıdır:

 • Düşürülmüş Dönüşüm Zamanı: Özelleştirme talebi arttıkça, rekabette yol almak için şirketlerin döngü hızlarını arttırmada göğüsledikleri baskı. Üreticiler yeni çıkan teknolojileri kullanarak ürünleri piyasaya sürebilir, tedarik zincirleri operasyonlarını hızlandırabilir ve özel siparişleri mümkün olduğunca çabuk sağlayabilirler.
 • Sürekli Geliştiren Kalite: Üreticilerin ürünlerini, aşırı masraf yapmaksızın ya da ileri düzeyde teslimat hızlarını düşürmeksizin geliştirirken, tepeye oynayan bir kalite yarışı yaratılması.
 • Çeviklik / Esneklik: Yüksek seviyeli özelleştirmelerin, üreticileri değişen piyasa gerekleri ile aynı hizaya getirmesi ve böylelikle öne geçme ve hatta süreçlerde ve imkanlarda gerekli seviyeye ulaşma.
 • Geliştirilmiş Verimlilik: Operasyon optimizasyonu ile daha çok verime ulaşmanın rakipler noktasında liderliği ele almada önem arz etmesi.

iş dünyası (süreçlerindeki, teknolojilerindeki ve iş modellerindeki) inovasyonlar ile bu hedefleri gerçekleştirebilirler.

İş dünyası inovasyon ile (süreçlerinde, teknolojilerinde, iş modellerindeki gelişmeler) bu dört hedefi gerçekleştirebilir. Bugünkü yazımızın odak noktası ise, 6 yeni akım özelinde teknolojik gelişmeler ile rekabetçi durumu sürdürmektir: Nesnelerin İnterneti, Gelişmiş Mantıksal Analiz, Robotlar, 3 Boyutlu Baskı, Artırılmış Gerçeklik ve Drone Teslimatı.

ozel uretim

Trend 1. Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti aynı zamanda Endüstri 4.0 olarak da bilinir ki üreticileri operasyonları üzerinde daha yüksek seviye şeffaflık kazanmaları için destekler. Sensörler sadece tüm fabrikaya dağıtılmakla kalmaz, daha uzak mesafelerde çalışan makinelere de verilir ve böylelikle envanter seviyeleri, operasyon şartları ve cihaz performansları gibi benzer detaylar hakkında raporlama yaparak şirketlerin gerekli aksiyonu almaları sağlanır.

Mesela, otomat makineleri üreten ve bakımlarını yapan bir şirket Nesnelerin İnterneti ile birçok parametreyi takip edebilir. Küçük bir örnek ise kullanımın gerçek zamanlı olarak takibi ve akabinde tam gerekli miktar kadar envanter takviyesinin yapılması ve hatta makine durumlarının takip edilip her bir cihazda geçirilen vaktin daha verimli kullanılmasıdır.

ozel uretim

Trend 2. Gelişmiş Mantıksal Analiz

Nesnelerin İnterneti ile cihazlarından toplanan tüm veriler gerçek zamanlı veri analizinde kullanılabilir, stratejik ve operasyonel karar verme süreçleri bilgilendirilebilir. Mesela, analizler, şirketleri daha keskin koruma bakımları ve kayıp-tahmin analizleri gerçekleştirmeleri için güçlendirir.  Kurumsal otomat üreticisi vakasında olduğu gibi, bir analiz programı makinelerden aldığı performans verilerini toplar ve kullanıcıların gerekli aksiyonu almaları için destek olur. Toplanabilecek bir kısım verilere örnek vermek gerekirse:

 • Bakım işçilerinin soğutma seviyelerini ayarlamaları ya da fireyi önlemek için bir parça değişimi yapmaları noktasında bilgilendiren performans verisi.
 • Kayıp noktasına gelmeden sıcaklık bilgisinin problemi belirtmesi ve personelin cihazı kontrolü için uyarı vermesi.
 • Kullanım verisinin bakım çalışanlarına, müşterilerin olumsuz etkilenmesini engellemek için en iyi tamirat ve benzer işleri yapma zamanını saptamak için yardımcı olması.
 • Bu geri bildirim bilgisi aynı zamanda ürün tasarımı ve üretimde de kullanılabilecektir.

Bunlar sadece Nesnelerin İnterneti tarafından desteklenen bir analiz programının operasyonları nasıl değiştirebileceğine dair birkaç fikirdir. Tüm bunlara azaltılmış dönüşüm zamanları, daha iyi talep tahminleri, azaltılmış aksaklık süresi ve daha fazla kazanç sağlama da eklenebilir.

ozel uretim

Trend 3. Robotlar

Robotlar basit baskı ve delme cihazları gibi makinelerle farklı aşamalar dahilinde, on yıllar öncesinden fabrikaları değiştirmeye başlamışlardı. Bugün robotlar şunları yapabilmektedir:

 • Sensörler kullanarak farklı materyallerin birbirlerine nasıl uyduklarını saptamak ve kaynaklama gibi özel işlemlerle alakadar olmak.
 • Hata yapabilen insan unsuru ile robotların yerlerini değiştirerek kalite kontrol ve verimi geliştirmek.
 • Geçmiş yıllarda arka planda kalan değer yaratma ve üzerine kafa yorulması gereken görevlere odaklanma noktasında insan işçiliğinin güçlendirilmesi.
 • İnsanların yapabileceğinden daha kolayca ve esnekçe operasyon gerçekleştirme: Materyal tipi, boyalarda ya da projelerde geçişler yapmak.

Tüm bunların bizi getirdiği ise üreticilerin stok modeli bir yapıdan talep metodolojisine geçmesini güçlendiren daha verimli ve esnek bir üretim ortamıdır. Bu özellikle özel üretimde etkilidir ki şirketler operasyonlarının stok yaratma ve onu yönetme eksenli olduklarında daha duyarlı ve uyumlu hale gelirler.

ozel uretim

Trend 4. 3 Boyutlu Baskı

Robotlar gibi 3 boyutlu yazıcılar da geçtiğimiz yıllarda bir hayli yol aldılar. Robotlar gibi, teknoloji noktasında da bir hayli yeni olup üretimdeki operasyonları da yeni yeni değiştirmeye başladılar. En basit şekliyle, 3 boyutlu yazıcılar farklı materyalleri kullanarak şemalar düzleminde gerçek dünya objeleri ortaya çıkarmaktadırlar. Bunun bugün popüler kullanımı CAD çizimlerinin farklı plastikler ile hayata geçirilmesidir. Ama diğer yandan, 3 boyutlu yazıcıların birçok farklı materyalle çalışacağına dair gelişmeler vardır ki karbon fiber gibi daha güçlü bir materyal buna örnek verilebilir. Bir de bu yazıcıların çok farklı boyutlarda olduğunu görmekteyiz. Küçük, narin cihazlardan büyük objeler üretebilecek ev büyüklüğünde olan cihazlara kadar çeşitleri vardır.

3 boyutlu yazıcıların kullanılmasının prototiplendirme ve envanter yönetimini de içeren çeşitli operasyonlarda dönüştürücü bir etkisi vardır. En nihayetinde, bu yazıcılar şirketlerin katık üretim imkânlarını geliştirmektedir ki bu hammaddelerin alınıp bir araya getirilip yeni bir ürün yaratmak ve atıklardan kurtulmaktır.

ozel uretim

Trend 5. Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik özel üretim bir ürünün gerçek hayatta nasıl işleyeceği hakkında size daha net bir fikir verebilirken operasyonel verim ve müşteri ürün münasebetleri için de yeni fırsatlar yaratır.

Mesela, müşteriniz evinin arka bahçesi için bir özel yapım yer üstü yüzme havuzu düşünmekte. Ona çizimleri göstermektense, yanınıza bir tablet alıp şahsın evine gidip asıl havuzun konulacağı yerde ona hazırlanmış ürünün son halini sanal resim ile o gerçekten oradaymış gibi gösterilebilirsiniz. Farklı aletler ile de ürüne dair konfigürasyon bilgilerinde değişiklikler yapıp, havuzun boyutunu ve konumlamasını çeşit yaratarak ürünü görselleştirip en nihayetinde satış noktasındaki artılarınızı çoğaltabilirsiniz.

ozel uretim

Trend 6. Drone Teslimatı

Kargolama ve lojistik seçenekleri droneların sağladı akışkan ve pürüzsüz ürün teslimatı sayesinde büyük bir değişikliğe tabi olmaktadır. 3 boyutlu baskı gibi çözümlerle birleştirildiğinde ise dronelar ile iş akış planınız şuna benzeyebilir:

 • Bir müşteri saat sabah onda bir özel yapın siparişi geçer.
 • İsteğin işlenmesi ile saat 11 gibi üç boyutlu yazıcıya üretim emri yollanır.
 • Öğle gibi yazıcı işlemini bitirir ve ürün drone ile müşteriye yollanır.
 • Özel üretim ürün müşteriye öğleden sonra ulaşır ki bu sadece sipariş alınmasından birkaç saat sonrasıdır.

Dronelar küçük dokunuşlar gibi gözükse de başka unsurlarla birleştirildiklerinde özel üretim yapan işletmeleri bambaşka iş modellerine taşımaktadırlar.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, Haberler, Industry 4.0, IoT - Internet of Things Tags: , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın