Personel ve Özlük İşleri mi? İnsan Kaynaları Mı? 

Personel ve Özlük İşleri Mi? / İnsan Kaynakları Mı?

linkedin-follow-erphaber

ERP HABER – Büyük ölçekli şirketlerden KOBİ’lere kadar uzanan birçok kurum ve kuruluş insan kaynağını doğru yönetemiyor. İş süreçlerinin verimliliği ve doğru sonuçlar almak adına doğru tespitlerin yapılabilmesi için teknolojiden yararlanmak, en önemli kaynak olan “İnsan”ı doğru yönetmeyi sağlıyor.

Personel ve Özlük İşleri

Kurumların “Personel ve Özlük İşleri” yönetiminden anladıkları ile “İnsan Kaynağı” yönetiminden anladıkları birbirinden tamamen farklı olmalıdır. Ne yazık ki, birçok kurum bu ayrımın farkına varmıyor ve bunu sadece “modaya uygun” bir isim değişimi olarak uyguluyorlar.

Oysa bir uzmanın söylediği gibi, “İnsan kaynağı, doğal kaynaklar gibi çok derinlere gizlenmiş olabilir ve çıkartmak için çaba gerekir”. Bir yöneticinin herhangi bir konuda fikir ve karar sahibi olması için, önce veri/bilgi sahibi olması gerekir. Özlük dosyaları içinde ve bordrolarda yönetilen bir insan kaynağında bu yaklaşımın bulunduğunu söylemek zor olacaktır.

Operasyonel alanlarda teknolojinin kullanımı çok uzun zaman önce gereken yerini buldu ve firmalar verimliliklerini arttırmak için iyi bir yazılıma, iyi bir altyapıya ve doğru sistemsel yaklaşıma ihtiyaç duyduklarını fark ettiler. Bugün, herhangi bir kurumun finans/muhasebe sisteminin evraklar üzerinde takip edildiğini hayal etmek mümkün değildir. Oysa birçok firma insan kaynağını el yordamı ile yönetiyor.

İş süreçlerini göz ardı ederek başarı sağlamak mümkün değil

Daha önce yüzeysel yaklaştığımız İnsan Kaynakları Yönetimi’nde bugün performans yönetimi, eğitim yönetimi, özlük haklarının yönetimi, işe giriş süreçleri, kariyer planlaması gibi konular son derece önemli ve bunları göz ardı ederek başarı sağlamak mümkün olmamaktadır.

Oysa bu konuların yönetilmesi için gerekli olan bilgi birikimi/know how ve gerekli süreçlerin her kurum için baştan tasarlanması verimsiz, gereksiz ve maliyetli bir süreç. İyi bir insan kaynakları yönetimi yazılımı, KOBİ ölçeğinden büyük kurumlara kadar firmaların genel stratejileri çerçevesinde, uluslararası standartlara uygun ve belgelendirme süreçlerini hızlandıracak şekilde yönetim imkânı sağlayacaktır.

Personelin işe alımından, işten ayrılmasını takip eden süreçlere kadar, gerek özlük işlemleri, bordrolama gibi konuları içerecek, gerekse kaynağın doğru planlanmasını ve yönetilmesini sağlayacak performans, kariyer ve eğitim gibi departman ile daha fazla işlem yapılmasını sağlar; hem de kurumun stratejik derinliğinin operasyonel alanlardan yönetsel birimlere inmesine imkan verir.

Performans yönetimini atlamayın!

Performans yönetimi, bu konular içinde en önemlilerinden biridir. Birçok kurumda, sene bitiminden başarı ve başarısızlıklar ile bunlara bağlı kazanımlar yöneticilerin göreceli, taraflı ve genellikle son günlerde elde edilen sonuçlara bağlı görüşleri çerçevesinde oluşur. Oysa performans yönetimi, kurum için önemli olan belli bir grup unsurun sürekli takip edilmesinde ve dönem içinde de sonuçların değerlendirilmesinden oluşmalıdır. Testi kırıldıktan sonra alınacak önlemlerin kimseye faydası olmayacaktır. Bir çalışanın, bir departmanın ya da bölümün eksik yönlerinin tespiti, kurumun iç sistemini düzeltmesi, gerekli eğitimlerin alınması ya da gelişmeye açık alanlarda başarı sağlanması gibi birçok aksiyona imkân tanır.

Bunlar olmadan şirketler kıymetli bir madeni boşa harcamaktadır. Rekabet için şirketlerin en çok ihtiyaç duydukları unsur verimlilik ve çevikliktir. Bu iki unsurun kaynağı, şirketin itici gücü olan “İnsan”dır. Bu unsuru kullanmak için teknoloji desteğini almak şarttır.

Yazar : Halil Vurucu

Filed in: ERP, İK Yönetimi, Makaleler Tags: ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın