Rekabetin Gizli Kazançları 

Rekabetin Gizli Kazançları

linkedin-follow-erphaber

Rekabetin Gizli Kazançları: Birçok girişimci ilk girişimlerine başladıklarında, sahip oldukları fikrin aslında düşündükleri kadar eşsiz olmadığını anlarlar. Başka firmaların benzer fikirler üzerinde ürünler veya servisler sunduklarını öğrenirler. Bu maalesef girişimcinin kendine ve fikrine güvenini sarsıp, bir girişimci için en tehlikeli soruyu akıllara getirir: “Birileri bu işe başlamışken, ben bu işe neden başlayayım?”.

rekabetin-gizli-kazanclari

rekabetin-gizli-kazanclari‘Rekabet etmek’ başta korkutucu gibi görünse de, aslında bizlere sunduğu gizli kazançları vardır.

Bu kazançlardan birtanesi ‘pazar araştırma’ konusudur. Başka firmaların var olduğu bir pazara girmeyi düşündüğünüzde detaylı bir pazar araştırması yapmanıza veya yaptırmanıza gerek kalmaz. Mevcut firmalar varlığını sürdürebildiklerine göre bu pazarda arz/talep dengesi mevcuttur ve pazarda başarılı bir iş kurma olasılığı vardır. Bu noktadan yola çıkarak pazardaki rakiplerinizden daha değerli bir ürün veya servis sunduğunuz takdirde, kazanç elde edeceğiniz yüksek olasılıklıtır.

Pazar mevcut olduğundan dolayı, siz artık zamanınızın ve kaynaklarınızın büyük kısmını fikrinizin rakiplerinizden daha değerli bir ürün veya servisini oluşturmak için ayırabilirsiniz.

Bir başka kazanç ise ‘rakiplerinizden öğrenme’ olanağıdır. Bir bilge derki: “Dostlarımı kendime yakın tutarım, düşmanlarımı ise daha yakın”. Bu rekabet ortamında da geçerlidir. Rakibinizden birçok şey öğrenebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi, rakibinizin müşterilerinin neden onu tercih ettikleridir. Bunu daha iyi anlamak için bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan bir tanesini örnek verirsek; Siz, müşteri gibi rakibinizin yarattığı değeri rahatlıkla tüm detaylarıyla inceleyebilirsiniz. Bu ise size gireceğiniz pazar hakkında birçok fikir verecektir. Bu fikirlerden bazıları; değerlerin nasıl ve ne kadara sunulduğu, pazarda insanların dikkatini nasıl çektikleri, müşterilerini nasıl memnun ettikleri, oluşan sorunlarla nasıl başa çıktıkları ve eksik yönlerinin ne olduğudur. Bu şekilde daha pazara girmeden ve stratejinizi belirlemeden önce birçok alanda fikir sahibi olmuş ve rakibinizden daha başarılı bir strateji belirleme şansını elde etmiş olacaksınız.

Verdiğim örnekler rekabetin size getirdiği en önemli avantajlardan. Bunların dışında eminim başka önemli avantajlarda mevcuttur. Fakat sonunda kazanan taraf, fikri en iyi biçimde hayata geçiren taraf olacaktır. Çünkü fikrin kendisi maalesef hiç bir şey kazandırmıyor. Kazanmak için, fikri ve tüm bu söylediklerimi uygulamak gerekir.

Rekabetten korkmayın. Dezavantajları avantajlarınıza dönüştürmeyi bildiğiniz sürece karşınıza çıkan tüm engelleri aşabilirsiniz.

“Kriz = Fırsat”

Yazar: Arman Eker / FIT Solutions Product Manager
Kaynak: SAP HABER – http://saphaber.net/sap-erp/rekabetin-gizli-kazanclari/
Filed in: FIT Solutions, Genel, Haberler, SAP, Sponsorlar Tags: , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Borusan Holding 1,5 milyon A4 tasarrufu sağladı Borusan Holding 1,5 milyon A4 tasarrufu sağladı
FIT Solutions Türkiye’nin ilk ve tek e-Bilet özel entegratörü oldu FIT Solutions Türkiye’nin ilk ve tek e-Bilet özel entegratörü oldu
FIT Solutions e-Dönüşüm’e hız kazandırmak için kendi Ar-Ge merkezini kurdu FIT Solutions e-Dönüşüm’e hız kazandırmak için kendi Ar-Ge merkezini kurdu
FIT Solutions kapsamı genişletilen e-Defter ve e-Fatura talepleri için hazır FIT Solutions kapsamı genişletilen e-Defter ve e-Fatura talepleri için hazır

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Mayıs 2018 Sayısı yayında! Her bir sayımızda gelişen teknoloji ile birlikte bizler de değişen ve dönüşen bir yapı kazanıyoruz. Siz değerli okuyucularımızı sektörün son trendleri ve en… Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2018 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın