Schmalz Türkiye abas ERP yazılımı ile canlı kullanıma geçti 

Schmalz Türkiye abas ERP yazılımı ile canlı kullanıma geçti

linkedin-follow-erphaber

Schmalz-logo-1-600

Geçtiğimiz yılın sonlarında disiplinli bir hazırlık sürecinin ardından Schmalz Türkiye’nin abas ERP projesine başladığını duyurmuştuk:

Schmalz Vakum Sanayi’nin tercihi abas ERP yazılımı oldu

Bugün ise, Schmalz Türkiye’nin en başından bu noktaya gelene kadar hangi süreçleri geçirdiği, canlı kullanıma geçişi, şu an geldiği nokta ve edinilen faydalara dair bilgileri Schmalz Türkiye Genel Müdür’ü Sinan Dündar bizlerle paylaştı.

Scmalz- SinanD-600

abas Türkiye: Firmanızın kısaca tanımını yapabilir misiniz? Yaptığınız işler nelerdir?

Sinan Dündar: J. Schmalz GmbH firması 1910 yılında Almanya’da kuruldu. 1984 yılından itibaren şirketin yeniden yapılanması ile şirket vakum teknolojisine odaklandı ve birçok yeni ürünle büyüyerek bugünkü konumuna ulaştı. Hızla büyüyen Türkiye pazarına hizmet vermek üzere 2008 yılında Schmalz Vakum Sanayi şirketini kurduk. Firmamız günümüzde vakum komponentleri ve yüzey tutma sistemleri, ergonomik vakumlu kaldırma ekipmanları ve vakumlu bağlama sistemlerini kapsayan komple bir vakum ürünleri yelpazesi sunmaktadır. Satış, servis, stok ve tamir hizmetleri Schmalz Türkiye olarak tarafımızca sunulan hizmetlerdir.

abas Türkiye: ERP projenizden evvel, firmanızın mevcut süreçleri nasıl takip ediliyordu?

Sinan Dündar: CRM süreçleri globalde hali hazırda tüm Schmalz şirketlerinin kullandığı Sales Logix (Sales Logix globalde abas ERP ile birebir entegre olarak çalışmakta) ile takip edilirken, diğer süreçler yerli bir muhasebe yazılımı ve Office programı bileşenleri ile takip edilmeye çalışılıyordu.

abas Türkiye: Mevcut süreçlerde en çok hangi süreçlerin takibinde sıkıntılar yaşanıyordu?

Sinan Dündar: Mevcut süreçlerimizde yaşanan sıkıntılar teklif oluşturma aşamasından başlıyordu. Hem oluşturulan tekliflerin içerikleri, hem de oluşturma esnasında harcanan vakit, zamanın daha verimli kullanılmasını engelleyen unsurlardandı. Bunun yanı sıra, teklifin siparişe dönmesi ile globaldeki abas ERP yapısına bağlı olmadığımız için yine manuel işlemler devreye giriyordu. Birbirinden bağımsız işleyen sistemler nedeniyle, Almanya genel merkezin talep ettiği bilgileri içeren raporları oluşturmakta da yine zaman ve emek harcıyorduk.

 

Schmalz_Logimat-4-600

abas Türkiye: Schmalz’ın başta Almanya Genel Merkezi olmak üzere diğer lokasyonlarında da kullanılmakta olan abas ERP çözümüne Türkiye lokasyonunun da dahil edilmesi kararına neden olan etmenler nelerdi, takvim genel merkez tarafından nasıl belirlendi?

Sinan Dündar: Başta Almanya genel merkez olmak üzere, Schmalz’ın Fransa, İtalya, Hollanda, İsviçre, Hindistan, ABD, Çin, Polonya’nın da dahil olduğu tüm lokasyonlarında abas ERP kullanılmaktaydı. Schmalz Türkiye’nin abas ERP sistemine dahil olması hem Almanya genel merkezin, hem de bizim planlarımız dahilindeydi. İşlem hacminin giderek artması ile mevcutta kullanılan yazılım ve diğer platformların yeterli gelmemesi  bu süreci daha da hızlandırdı ve sonuç olarak Schmalz Türkiye’de,  Schmalz’ın global abas ERP ağına katıldı.

abas Türkiye: Yazılım tedarikçisi firma olarak abas Türkiye’den beklentileriniz nelerdi?

Sinan Dündar: abas Türkiye ekibinden beklentilerimiz, globalde tüm lokasyonlarda kullanılan Schmalz’a özel abas ERP fonksiyonlarının doğru bir şekilde çözümlenmesi, Türkiye şartlarına gereken uyarlamaların yapılması ve belirlenen plan dahilinde ilerlenerek sistemin implementasyonunun gerçekleştirilmesi ile sorunsuz bir şekilde canlı kullanıma geçebilmekti. abas Türkiye ekibinin,  Almanya Genel Markez’deki IT ekibimiz ile birlikte gerçekleştirdikleri sıkı ve ayrıntılı çalışmalar sonucunda yapıyı ve gereksinimlerimizi hızlıca kavradıklarını gördük. Edindikleri bu bilgiler ışığında Türkiye özelinde gereken uyarlamaları da yapıp, belirlediğimiz plan çerçevesinde muhasebesel süreçler de dahil canlı kullanıma geçmemizi sağladılar.

abas Türkiye: abas ERP Projenizin hayata geçirilmesi sürecinde firmanızda hangi departmanlar/ilgililer görev aldı?

Sinan Dündar: Projemizin hayata geçirilmesi sürecinde firmamızın satıştan muhasebeye kadar tüm ilgilileri aktif bir biçimde görev aldı. ERP proje yöneticimizin yanı sıra departman ilgililerimizin projenin başından sonuna kadar bu süreçte yer almalarının ve canlı kullanıma geçene kadar üzerlerine düşen vazifeleri olması gerektiği gibi yerine getirmelerinin de, başarılı bir şekilde canlı kullanıma geçişimizde etkisinin büyük olduğunu ayrıca belirtmek isterim.

abas Türkiye: abas ERP Projenizi nasıl fazlandırdınız? Öncelikleriniz nelerdi?

Sinan Dündar: abas ERP projemizde herhangi bir fazlandırma yapılmadı. Gereksinim duyduğumuz tüm süreçlerin implementasyonu birden yapıldı. Muhasebe süreçlerimizi en son devreye alarak canlı kullanıma geçiş yaptık.

Schmalz-area-gripper-sbx-application-5-600

abas Türkiye: abas Türkiye danışmanlarının bu süreçte desteklerini nasıl buldunuz?

Sinan Dündar: abas Türkiye danışmanlarının daha önce benzer global projeler gerçekleştirmiş olmalarından edindikleri tecrübeler bizim projemize de olukça olumlu yansıdı. Dolayısıyla intercompany yapısına zaten haiz olmaları, bu süreçte bizleri yönlendirmelerini ve yapılması gereken adımları karşılıklı olarak doğru planlamamızı sağladı. Projenin başladığı tarihten canlı kullanıma geçişe kadar süren implementasyon süreci boyunca da, ihtiyaç duyduğumuz her an bilgi ve tecrübelerinden yararlanma imkanı bulduk.

abas Türkiye: abas ERP programının beklentilerinizle örtüşmesini nasıl değerlendirirsiniz? Bir örnekle açıklamanız mümkün müdür?

Sinan Dündar: abas ERP çözümünü kullanmadan evvel en çok teklif oluşturma aşamasında hem içerik, hem de oluşturma süresi gibi noktalarda sıkıntılar yaşıyorduk. Globalde kullanılan abas ERP’deki Schmalz’a özel bir geliştirme olan Quote Assistant sayesinde kırılımlı olarak ilerleyerek satışını yapmak istediğimiz malları daraltarak kolayca arama yapabiliyoruz. Seçtiğimiz bu malları sürükle&bırak ile teklif listesine ekleyerek, tek tuşla tekliflerimizi oluşturabiliyoruz. Oluşturduğumuz teklifleri yine tek tuşla siparişe dönüştürebiliyoruz. Globalde tek bir sistem kullanmanın faydaları ise işte burada devreye giriyor. abas’taki senkronizasyon sayesinde bizim burada oluşturduğumuz bir satınalma siparişi Almanya merkeze satış siparişi olarak düşüyor. Bu satış siparişi onaylanıp numara aldığında ilgili sipariş numarası, bizim sistemimizdeki satınalma siparişine gidip güncelleniyor. Dolayısıyla biz de bu satınalma siparişinin Almanya’da kaç numaralı satış siparişi ile temin edileceğini görebiliyoruz. Bu sayede de hem satınalma süreçlerimiz, hem satış süreçlerimiz, hem de ürün teslim sürelerimiz oldukça hızlanıyor ve aynı zamanda oluşabilecek hataların da önüne geçmiş oluyoruz.

abas Türkiye: Şu aşamada hangi süreçlerde abas ERP programı firmanızda kullanılıyor?

Sinan Dündar: Globalde kullanılan CRM platformu Sales Logix ile abas’ın tam entegrasyonu sayesinde, teklif aşamasına gelindiği andan itibaren abas’taki süreç başlıyor. Schmalz Türkiye olarak bizler burada satış, satınalma, dış ticaret, personel yönetimi ve e-fatura, e-defter de dahil muhasebe süreçlerini kullanıyoruz.

abas Türkiye: Bu süreçleri ne kadarlık bir süre içerisinde devreye aldınız?

Sinan Dündar: Bahsi geçen süreçlerin devreye alınması yaklaşık 2 ay gibi bir süre aldı. Kasım ayı itibariyle yoğun tempoda çalışmalara başladık ve Ocak ayının başında süreçlerimizi abas ERP üzerinde gerçekleştirebiliyorduk.

abas Türkiye: Bugün geldiğiniz nokta itibari ile abas ERP projesinden memnuniyetinizi nasıl ifade edersiniz?

Sinan Dündar: An itibariyle geldiğimiz nokta ile, abas’tan önceki süreçlerimizi karşılaştırdığımızda aradaki fark aşikar. abas ERP ile birden fazla platforma veri girişi yapma külfetinden kurtulduk ve bu sırada yaşanan hataların da doğal olarak önüne geçtik. Globalde kullanılmakta olan tek bir sisteme dahil olmak gereksinim duyduğumuz verilere kolayca erişebilmemizi sağladı. Bu sayede de süreçlerimiz artık daha doğru verilerle daha hızlı ilerlerken, kişilerden bağımsız olarak yönetilebilir bir yapıya dönüştü.

Filed in: abas, Başarı Hikayeleri, ERP, Haberler Tags: , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Teknodor’un abas ERP ile Birlikte Günümüze Kadar Olan Yolculuğu Teknodor’un abas ERP ile Birlikte Günümüze Kadar Olan Yolculuğu
Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın