Sipariş – Proje Bazlı Üretim yapan firmalar için abas ERP 

Sipariş – Proje Bazlı Üretim yapan firmalar neden abas ERP’yi tercih ediyor?

linkedin-follow-erphaber

Daha önceki makalelerimizde Sipariş-Proje bazlı üretim yapan firmaların talep ve tedarik ile ilgili problemlerine ve ERP yazılım çözümlerinin firmalara bu konuda nasıl destek verdiklerine göz atmıştık. Bu üretim tipi, tüm ürünlerin sipariş bazlı olarak üretildiği (MTO) bir yapı barındırmaktadır. Bundan dolayı, her bir proje, belirli bir taslağa bağlı kalmadan, müşteriye özgün tasarımların keşfedilmesi ve gerçekleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

abas ERP - Sipariş – Proje bazlı üretim süreçleri

Sipariş – Proje bazlı üretim süreçlerinde gerçekleşen bu öngörü zaafiyeti, sektördeki üretici firmaları da, doğru malzemeden doğru adette sipariş verme, üretim sürecinin adımlarını doğru maliyetlendirme ya da üretim sırasında gelen değişiklik taleplerini uygulama başlıklarında zorlamaktadır.

Sipariş – Proje Bazlı Üretim yapan firmalar neden abas ERP’yi tercih ediyor?

Genel olarak, ERP sistemleri bu operasyonel sorunları çözmek için tasarlanmıştır, ama sipariş – proje bazlı üretim söz konusu olduğunda, bütün yazılımlar eşit yaratılmamışlardır. Sipariş – proje bazlı üretim yapan pek çok işletme, bu gibi engelleri aşmak, üretimlerini verimli ve karlı bir yapıya getirmek için yönünü abas ERP’nin, sürecin en başından en sonuna tam denetim sağlayan, çevik ve esnek yapısına çevirmiştir.

Sipariş – proje bazlı üretim yapan işletmeler, her projelerinde, müşterinin özel ihtiyaçlarını karşılayabilme, maliyetleri doğru tahmin edebilme ve karlılığı sağlayacak doğru satış fiyatlarını vermek konusunda endişelidirler. Bu görevleri yerine getirmek içinse, ilk andan itibaren oldukça iyi tahminler – planlar yapmak, projenin akışı içerisinde de planlanan ve gerçekleşen maliyetleri izleyerek sonuçları proje süresince takip etmeleri gerekmektedir. İşte bu nokta abas ERP’nin sürece tam olarak dahil olduğu nokta oluyor: üretici firmalara tahminler konusunda destek verirken, müşteriye doğru tekliflendirme yapılmasını sağlıyor. Ayrıca satış siparişindeki tahmini maliyetler ile gerçekleşen maliyetleri karşılaştırarak tam bir operasyonel plan oluşturulmasını sağlıyor.

Bu yapı, abas ERP yazılımı ile CAD yazılımlarının entegrasyonu ile birlikte başlar. Sipariş – proje bazlı üretim yapan firmalarda, müşteri, ürünün tasarımını etkileyen tüm verileri içeren bir CAD dosyası oluşturur: üretim için gerekli malzemeler, izlenecek rota, işçilik ve diğer özellikler. abas ERP, CAD dosyasında tanımlanmış olan verileri alarak, tüm detayları, hem üretim sürecinde, hem de finansal arka planda kullanılabilir olacak bilgiye çevirir. Tüm bu bilgiler aracılığıyla da, üretici firmanın müşterisine teklif hazırlaması için altyapı hazırlanmış olur.

abas ERP - Sipariş – Proje bazlı üretim süreçleri

Müşterinin teklifi onaylamasından sonra, abas ERP, gerekli tüm planlama bilgilerini ve üretimin tüm seviyelerini göz önüne alarak, satış siparişini oluşturur. Bu yapının tamamı da, bizlerin “Proje öğesi” dediğimiz araç ile projeyi, mühendislik düzeyinden üretim düzeyine aktarır. Üretim tarafına geçildiğinde de, abas ERP, tüm tasarım bilgilerini, en baştan sonra kadar – detaylı planlama, zaman planı, satın alma, rotalar, son montaj ve sevkiyata kadar – adım adım planlar. Bu veriler aynı zamanda finansal bölüme de aktarılır ve her bir adımdaki tahmini maliyetler – işçilik, malzeme maliyeti, Ar&Ge maliyetleri ve diğer harcamalar – kayıt altına alınır.

Projenin başlangıcı ile birlikte, Proje Öğesi, üretim yapan firmanın tüm maliyetlerini kayıt altına alarak, planlanan maliyetler ile karşılaştırılmasını gerçekleştirir. Bu noktadan itibaren de, projenin gerçek anlamda karlılığı belirlenebilir. Buna ek olarak, abas ERP sistemi, tüm bu yapılmış olan işlemlerin bir şablon olarak kaydedilmesini de mümkün kılar. Her ne kadar sipariş – proje bazlı üretim yapan firmalarda üretilen ürün farklı olsa da, projelerin içerisinde benzer noktalar bulunmaktadır. Bu kurumsal hafızanın oluşturulması sayesinde de, üretici firmalar, yeni projelere girdiklerinde avantaj elde ederek, geçmiş tecrübelerini detaylı olarak inceleyebilirler.

Yazılım Fonksiyonlarını destekleyen bilgi birikimi

Tüm bu özellikler bir araya getirildiğinde, abas ERP yazılımının, sipariş – proje bazlı firmaların ihtiyaçlarını karşıladığını söylemek yanlış olmaz. Ancak, sipariş – proje bazlı firmaların tek isteği yazılım değil; bu firmalar aynı zamanda iş süreçlerini geliştirecek bütünleşik bir çözüm arayışındalar. İşte bu noktada işin içerisine abas’ın danışman kalitesi dahil oluyor. ERP yazılımının implementasyonu konusunda oldukça yüksek tecrübe sahibi abas ERP Danışmanları, buna ek olarak, abas ERP’nin 35 yıllık sektörel bilgilerini ve tecrübelerini de müşterilere sunuyorlar. Böylece de, ERP sisteminden en yüksek verim alınması sağlanıyor.

serhan oralp abasabas Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Yiğit Serhan Oralp, sipariş – proje bazlı üretim yapan firmalar hakkında “Müşterilerimiz, onlarla aynı dili konuştuğumuzu biliyorlar. Onlar için sıkıntı olan noktaları biliyoruz, sektörün zorluklarını biliyoruz, ancak en önemlisi, bu sorunları nasıl çözebileceğimizi biliyoruz. Pek çok sipariş – proje bazlı üretici firma, karlılık konusunu düşünüyor. Bizler abas olarak, yazılım sayesinde nasıl doğru planlama yapacaklarını, fire ve kayıpları azaltarak tüm maliyetleri takip edeceklerini onlara gösteriyoruz.” yorumunda bulundu.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, KOBİ ve ERP, Makaleler, MRP, Proje Yönetimi, Üretim Yönetimi Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın