Stratejik İnsan Kaynakları (İK) Yönetimi ve ERP 

Stratejik İnsan Kaynakları (İK) Yönetimi ve ERP

linkedin-follow-erphaber

ERP HABER – Günümüz küresel rekabet koşullarında, şirket üst yönetimleri büyüme ve karlılık hedeflerine odaklanmış durumdalar. Bu hedeflerine ulaşmak için, başka birçok şeyin yanında İnsan Kaynakları (İK) bölümlerini içinde bulunduklara organizasyonlara daha çok stratejik katkı yapmaları için zorluyorlar.

Yıllardan beri şirket üst yönetimlerinin gözünde bir maliyet merkezi olarak görünen İK yöneticileri için büyük bir değişim anlamında gelen bu yeni durum, İK için belli zorlukları ve fırsatları da içinde barındırıyor. Bu yeni durumda, İK bölümlerinin gerçek değerinin ortaya çıkması, İK yöneticilerinin şirketin stratejik kararlarında söz sahibi olmaları ve üst yönetimlerden hak ettiklerine inandıkları saygıyı görmeleri; yeni görevleri ne kadar yerine getirebildikleri, hedeflere kendilerini ne kadar bağlı hissettikleri ve belirlenen şirket stratejilerini gerçekleştirmek için neler yaptıklarıyla doğrudan bağlantılı hale geliyor.

Şirketlerin stratejik hedeflerine ulaşmada en önemli etmenlerden biri olan, gereken yer ve zamanda, gerekli niteliklere sahip, iş tatmini olan personele sahip olmak için İK’nın üzerine düşenleri yapabilmesinde, sofistike- analiz yapabilen- İK Yönetimi yazılımlarına sahip olması, asgari koşullardan birisidir. Bu yazılımlar sayesinde, İK bölümleri fonksiyonlarında süreç mükemmelliğine ulaşabilecek; iş gücü planlamasında ve diğer birçok İK sürecinde doğru, güvenilir ve güncel bilgiye sahip olabileceklerdir.

İK yazılımları tek başlarına kullanılabildiği gibi bir Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sisteminin bir parçası olmaları durumunda maksimum faydayı sağlamak daha olanaklı olacaktır. ERP sistemine dâhil İK modülü yine aynı sistem içerisinde bulunan birçok başka iş süreciyle de entegre olarak çalıştığından, organizasyon gerçek anlamda İnsan kaynağının resmini ortaya koyabilir. ERP yazılımlarında Muhasebe, Finans, Üretim Planlama, Kapasite Planlama vb. bir çok modül ile entegre olan İK modülü sayesinde iş gücü planlamasından, üretim maliyetlerine, kapasite planlamadan, müşteriye doğru termin vermeye kadar birçok artıyı beraberinde getirecektir.

Çözüm Sağlayıcılarıyla Çalışmanın Avantajları

Şirketlerin, çözüm sağlayıcıları ile çalışmalarının nedeni, genellikle büyük maddi yatırımlar yapmadan son teknolojiye sahip olmak istemeleri ve geliştirilmiş uzmanlıktan yararlanmak istemeleridir. Bu konuda yapılan birçok araştırma ve anket, şirketlerin kendi bünyelerinde yapmış oldukları çalışmaların maliyetlerinin ve içerdiği bir takım tehlikelerin (projeden sorumlu personelin şirketten ayrılması gibi), dışarıdan konusunun uzmanı ve en yeni teknolojiye sahip çözüm ortaklarıyla çalışmak konusunda çok daha istekli olduklarını ortaya koymaktadır.

İK fonksiyonlarının teknoloji kullanılarak yerine getirildiği birçok işletmede çok yüksek oranda maddi ve manevi faydalar elde edilmektedir. Bu yazılımlar sayesinde iş süreçleri standartlaştırılmakta ve personel ile olan ilişkiler daha kurumsal-profesyonel hale getirilmekte, işlemler çok daha hızlı, çok daha kolay ve çok daha ucuz hale gelmektedir. Uygulanan İK programları, yan fayda programları (özel sağlık sigortası, hayat sigortası vb.), eğitim-geliştirme programları, performans değerlendirme sistemleri gibi etkinliklerin çok daha karmaşık ve yönetiminin çok daha zor olduğu şu günlerde, çözüm sağlayıcıların sunduğu imkânlar, sürekli olarak daha üstün ve kesintisiz hizmet avantajını da beraberinde getirmektedir. İK uygulamalarının yazılım üzerinden takibi personelin davranış biçimlerini olumlu etkileyecek, bundan kaynaklı oluşacak iş tatmini nihayetinde şirketin büyümesinde ve finansal sonuçların iyileştirilmesine katkı yapacaktır. Şirketler İK bölümlerinde masraflardan kaçınarak, eleman sayısını azaltarak, bazı programları iptal ederek yapmaya çalıştıkları tasarrufu, hizmet ve fonksiyonlardan taviz vermeksizin, yazılım teknolojileri kullanarak yapabilirler. Böylece maliyetlerindeki azalmayı ve çalışan personelin moralindeki ve iş tatminindeki artışı net olarak ölçebilirler.

İnsan Kaynakları Yönetimi Yazılımları Neler Sağlıyor?

Bundan birkaç yıl önce sadece hayal olan şeyler artık mümkün. İK yazılımları artık salt tek başlarına ya da çeşitli muhasebe programlarıyla değil, ERP yazılımlarının da olmazsa olmaz modülleri arasına girmiş bulunuyor. Bu sayede İK yazılımları diğer tüm modüllerle (Üretim, Maliyet Merkezleri, Aktivite Bazlı Maliyetlendirme, Genel Muhasebe vb.) entegre hale gelmiş durumda.

İnsan Kaynakları bölümlerinin stratejik ortak olmasını sağlamak için, her şeyden önce şirketinizde iş gücü planlaması yapabilmek gerekmektedir. Bu fonksiyonu yerine getirebilmek için ise kullandığınız yazılımın tüm İK fonksiyonlarını yürütme ve yönetmenize imkan sağlaması gerekmektedir. Bu anlamda, şirketinizde bulunan pozisyonların belirlenmesi, bu pozisyonlara ait iş tanımlarının çıkarılması, kadro durumunun belirlenmesi, ERP’nin diğer modüllerinden gelen bilgiler sayesinde personel ihtiyacının tespit edilmesi, açık pozisyonları kapatmaya yönelik olarak seçme ve yerleştirme işlemlerinin takibi, CV oluşturma, kurumsal web sitenizin Kariyer sayfaları ile yada değişik kariyer portalları ile entegrasyon, filtreleme, yetkinlik kıyaslamaları, adaylarla iletişimin sağlanması, adaylara yönelik çeşitli test ya da anketlerin uygulanması, tüm işe alım sürecinin yönetilmesi, işe alım sonrasında kişilerin sicil dosyalarının yönetiminin sağlanması, çeşitli yasal bildirge ve raporların yazılım yoluyla elde edilmesi ve ilgili resmi kurumlara iletilmesi, bordro yönetimi, ödüllendirme ve disiplin, yıllık izin, kıdem, ihbar, vizite vb. değişik yasal zorunlulukların takibi, çalışanların eğitim talep ve ihtiyaçlarının belirlenmesi ve eğitim programlarının yönetimi, çalışanların performans değerlendirme uygulamalarının kurulması ve yönetilmesi, Kurumsal Karne uygulamaları, doküman yönetimi gibi bir çok aktivite ve fonksiyonu yazılım üzerinden takip edebilirsiniz.

Mesut Öztürk – IAS Türkiye

Filed in: IAS, İK Yönetimi, Makaleler Tags: , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli
caniasERP Gelişimimizdeki En Büyük Yardımcı caniasERP Gelişimimizdeki En Büyük Yardımcı
SAYGILI RULMAN’ın Tercihi CANIAS ERP SAYGILI RULMAN’ın Tercihi CANIAS ERP

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın