Üretimde Büyük Veri 

Üretimde Büyük Veri

linkedin-follow-erphaber

Üretim süreçlerinde büyük veri ilkelerinin uygulanması işletmelerin zamanında ve doğru verilere ulaşmalarını sağlayarak, üretkenlik ve finansal kazançların önündeki kilitleri açabilir. Büyük verinin nasıl eyleme dönüştüğünü görmek için iki kuramsal kullanım durumunu ele alalım:

Süreç optimizasyonu için büyük veri: Özel imalat yapan bir üretici hayal edelim. Müşteri siparişleri, depo envanterleri ve üretim hatlarından entegre bir şekilde toplanan data, süreçleri optimize etmek için yapılandırılmış verileri kullanır. Bu sistem doğru parçanın doğru zamanda ve doğru süreçte kullanılmasını sağlar. Büyük veri yıllardır birikmiş veriler, tedarik zinciri raporları, envanter değerleri, satış siparişleri ve pazar trendleri gibi unsurları da göz önünde bulundurarak bu sistemi bir parça daha yukarı taşır. Örneğin, yılın farklı zaman aralıkları için yürürlükte olan ortalama proje sayılarınız gibi anahtar ölçümler tanımlamanız ile, bakım ve onarım planları için yoğun zamanlar yerine projelerin daha az olduğu periyotları tercih edebilmeniz işlerinizin aksamadan devam etmesine olanak sağlayacaktır.

büyük veri

Doğru veri üretim sektöründe harika bir katalizör olabilir.

Bu sadece basit bir örnekti. Bir ürün üretilene kadar, müşterinin satış süreci içerisinde yaptığı değişikliklerin ne sıklıkla geldiğinin belirlenmesi gibi, bu ve benzeri vakalar çoğaltılabilir. Verilerin yapılandırılmasıyla birlikte müşterilerinizden gelen siparişlere göre üretim döngünüz üzerinde en uygun düzenlemeleri ve tanımlamaları yapabilirsiniz, bu durum gerekli esnekliği sağlamak için yeni bir iş akışı oluşturmaktan çok daha basittir.  Büyük veri size tüm iş operasyonlarınızı kapsayacak hayati bir kavrama yeteneği sunar, daha net ve kesin iş süreçleri yaratmanıza olanak sağlar.

Uzun vadeli planlama için büyük veri: Özel imalat yapan üreticinin kendi ürünü için şimdiki kullanımından daha verimli olabilecek bir fikir peşinde olduğunu düşünün. Ürünlerini kullanan müşterileri sosyal medya sitelerinden, blog yazılarından veya başka mecralardan takip edebilir. Zaman içerisinde, bu anlayış üreticilere müşterilerinin ürünlerini nasıl kullandıklarına dair toplanan yapılandırılmış veriler ile muhtemel müşteri ihtiyaçlarını belirlemede yardımcı olur. Aynı zamanda bu, üretim stratejisini daha yukarıya taşıyacak, eklenen taktiksel geliştirmeler ve kullanılan trendler ile birlikte üretim kapasitesini de artıracaktır.

Büyük veriyi mümkün olan tüm fonksiyonlar için kullanmak zorunda değilsiniz, ancak uluslararası olmak; kendi stratejilerinize büyük veri analiz prensiplerini uyarlayabilmek ile ilgilidir. Bu da size işlerinizi mümkün olabilecek en yüksek kavrama yeteneği yolunda yardımcı olacaktır.

büyük veri

Büyük veride öne çıkan yeni veri tipleri

İşletmeler yıllardır anketler, mali raporlar ve diğer formlardan verilerini ediniyorlar. Bu veriler karar alma noktasında işletmeler için kullanışlı olabilirler ancak bunlar sadece resmin ufak bir parçasıdır. Müşterilerin bir organizasyon hakkında ne düşündüğüyle ilgili derin analizler, personellerin nasıl çalıştığı ve ekipmanların nasıl etkin kullanıldığıyla ilgili zengin veri gruplarından bilgi toplanabilir. Büyük veri bu tür bilgi depolarını en uç noktasına kadar derinlemesine araştırır.  Büyük veri stratejilerini ele alırken yararlanılabilecek bir kaç bilgi tipi şunlardır:

IoT Verisi:  Sensörler ve izleme cihazları gibi aygıtlar yardımı ile Nesnelerin İnterneti Teknolojisi – IoT ile bilgi toplanır ve büyük veri stratejilerinde kullanılan en popüler araçtır. Örneğin,  varlık yönetimi stratejilerinizi optimize etmenizi sağlayan, ekipmanlarınızın farklı parçalarının ne sıklıkla kullanıldığı gibi verileri gerçek zamanlı olarak edinebilirsiniz.

Sosyal İçerik: İşletmeler sosyal medyada, forum sitelerinde veya benzeri web kanallarında ne zaman kendileri hakkında konuşulduğunu saptayabilmek için zaman zaman veri madenciliği araçlarını kullanabilir. Bu, doğrudan ve güvenilir bir müşteri geribildirimi sağlamaz ancak, yine de kendi stratejik planlarını yukarıya taşımalarında yardımcı olur.

Mobil Veri: Akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlardan elde edilen metin mesajları, lokasyon bilgisi veya diğer veri tipleri işletmelerde hayati öneme sahiptir. Nesnelerin İnternetinde olduğu gibi, bu bilgiler birçok değişik formatta oluşur ve bu oluşan veriler farklı departmanlar tarafından kullanılabilir. Bu yeni veri gruplarına buz dağının sadece görünen kısmı denebilir. Yapılandırılmamış veriler doğal bir form, dizilim üzerinde bir alanla eşleşmeyen her türlü bilgiyi içermektedir. Günümüzde, analiz araçları bahsedilen veri gruplarındaki anahtar kelimeleri ve eğilimleri daha yetkin tespit edebilir hale geldi. Böylece, firmalara da operasyonel değer yaratacak yeni fırsatlar oluşturmak için bu verileri kullanmak kaldı.

Yapılandırılmış veya yapılandırılmamış bir kaynaktan gelip gelmediğine bakılmaksızın mümkün olan en iyi bilgiye erişerek stratejik iş kararları hakkında ve her gün bilgilendirilme – işte bu nihayetinde büyük verinin ne olduğudur.

Büyük verinin tüm avantajlarından yararlanın

Büyük veride, verilerin miktarları ve bu verilerden elde edilen bilginin eyleme dönüştürülmesi gereksinimi organizasyonları zorluklarla karşı kaşıya getirir. İş zekası gibi çözümler farklı veri gruplarının temel trendlerini tanımlamada yardımcı olurlar. Aynı zamanda, ERP yazılımı firmalara, kullanıcıların oluşturdukları iş hatları üzerinden verileri paylaşabilme, farklı tarafların da bu bilgilerden yararlanabilme imkanını verir.

Büyük veri, adından da anlaşılacağı üzere, büyüktür. Bunu amaçlarınız doğrultusunda oldukça geniş bir aralıkta kullanabilirsiniz. Büyüklüğünün sizi boğmasına izin vermeyin. Her olası fonksiyon için büyük veriyi kullanmanız gerekmez. Ama, stratejik açıdan büyük veri analitiği ilkelerinin uygulanması konusunda kararlı olmak, işiniz için mümkün olduğunca en mantıklı şekilde, bilgilerden değer elde etmenize yardımcı olabilir. Üreticiler için bu genellikle varlık yönetimi, personel kullanımı ve üretim iş akışlarını geliştirmek adına, günlük iş uygulamalarına daha derin bir anlayış kazandırmak için veri setlerini kullanmak anlamına gelir.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.

Filed in: abas, ERP, Industry 4.0, IoT - Internet of Things, Makaleler Tags: , , , , , , , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi Sağlıklı Bir ERP Süreci İçin Döngüsel Sayım Yöntemi
abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu abas Connect – Orta Ölçekli İşletmeler İçin Entegrasyon Platformu
abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik abas Flex Editions – Yazılım Kiralamada Esneklik
caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli caniasERP ile Daha Şeffaf Daha Hızlı Ve Verimli

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın