Üretimde Proje bazlı ERP ve Tam Entegrasyon 

Üretimde Proje bazlı ERP ve Tam Entegrasyon

linkedin-follow-erphaber

İşletmeler faaliyet gösterdikleri endüstri gruplarına özel ERP çözümlerine ihtiyaç duyuyorlar. Endüstriyel üretim, otomotiv, makine, kimya, tekstil, savunma sanayi gibi endüstriler, çoğunlukla ERP programlarında endüstrilerine özel spesifik çözümler bulabiliyorlar. Ancak “Proje Tabanlı Endüstriler” açısından bu durum biraz farklı. Tüm dünyada savunma, petrol ve gaz, inşaat ve taahhüt, gemi inşaat, ileri teknoloji ve ağır ekipman imalatçıları gibi çok farklı segmentlerden farklı büyüklükteki imalatçılar tam ölçekli bir ERP seti ile entegre çalışan proje yönetim çözümlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu ciddi ihtiyacı standart olarak karşılarken bütün modülleri birbiri ile entegre çalışan ERP çözümleri malesef çok fazla değildir.
ERP

Bunun nedeni ise ERP programlarının tarihçesinde saklı. Geçmişe baktığımızda ERP’lerin seri üretim yapan işletmelerin sorunlarını çözmek için yazılan programlar olduğunu görürüz. ERP yazılımları 1960’lı yıllarda özellikle otomotiv endüstrisinin ihtiyaçları ile tetiklenerek ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Kaynağı otomotiv olduğu için de doğal olarak özellikle seri ve endüstriyel üretim süreçlerine odaklanmış ve bu süreçlerin sorunlarını çözmeye yönelik olarak gelişmiştir. Uzunca bir süre Proje Tabanlı Endüstriler bu sebepten ERP yazılımlarına uzak kalmış ve kendi geliştirdikleri sistemler ile ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmışlardır. Ancak milenyum geçişi ve gitgide artan rekabet nedeni ile süreçlerin daha hassas planlanması ve kontrol edilmesi ihtiyacı şirket içi yazılımların kabiliyetlerini zorlamaya başlamıştır. Bu nedenle sektör profesyonel çözümlere yönelmiş ve bu endüstriye uygun bir çözüm arayışı başlamıştır.

Bilindiği gibi proje endüstrileri için bazı kavramlar çok kritik ve vazgeçilmezdir. Seri üretim işletmeleri için tasarlanmış çözümler ya da bu çözümlerden türetilmeye çalışılan alternatif akışlar bu ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak kalmışlardır. İhtiyaç duyulan yazılım yinelemeli imalat gibi öngörülebilir süreçlere değil mühendislik, inşaat, gemi inşaat, prototip üretim, kurulum ve kurulum sonrası servis gibi tek seferlik proje tipi iş süreçlerine odaklanmış kurumsal bir yazılım olmalıdır. Bu noktada en doğru tercih ilgili sektör için dikey çözümlere sahip, mimarisi proje tabanlı endüstrilere uygun, kapsamlı ve uçtan uca bir akışa sahip ERP yazılımını kullanmaktır.

Proje bazlı ERP’ye kim ihtiyaç duyar?

  • Siparişe özel mühendislik (Ar&Ge & Tasarım ) (ETO – Engineer to order) yapan üreticiler
  • Siparişe özel konfigüratif üretim yapan (CTO- Configure to Order) üreticiler
  • Mühendislik, satınalma, inşaat (EPC) yüklenicileri
  • Endüstriyel üreticiler
  • Fabrika varlıklarının planlanması, korunması veya işletilmesinde rol alan üreticiler
  • Karmaşık projelerle ilgilenen servis şirketleri
  • Proje gibi yönetilmesi gereken kısa ürün yaşam döngülerine sahip üreticiler

Yazar: Nihat Engin Özel, Proje Yöneticisi, IFS Türkiye

Sponsored Content

Neden tüm dünyada farklı segmentlerde faaliyet gösteren savunma, petrol ve gaz, ileri teknoloji veya ağır ekipman imalatçıları tam ölçekli bir ERP seti ile entegre edilmiş proje yönetim çözümleri için IFS ERP Uygulamalarını tercih ediyor? Cevabı düşündüğünüzden bile basit: Tam Entegrasyon.

Proje tabanlı endüstriler IFS’in stratejik olarak odaklandığı sektörlerden biridir. IFS proje yönetimine yönelik derin dikey çözümler içerir. Bu sayede proje tabanlı endüstriler için tam kapsamlı, uçtan uca bir ERP uygulaması sunar.

IFS Proje Yönetimi çözümü finans, İK ve varlık yönetimi ile tam entegre çalışarak size bir projeyi yürütmek için ihtiyaç duyduğunuz bütün standart işlevselliği sağlar ve bunu yeni nesil, kullanıcı dostu bir platform üzerinden sunar. Bu sayede rakipsiz bir proje yaşam döngüsü yönetim çözümüne sahiptir.

IFS’in proje tabanlı endüstrilere yönelik çözümü gerek ticari projelerin gerekse kurum içi projelerin ihtiyaçlarını tüm yönleri ile kapsar ve çözer. Projeye yönelik verilen teklifler, satış sözleşmeleri, proje planları ve çizelgeleri, kritik yol hesaplamaları, proje aktivitelerinin ve ilerlemelerinin takibi, proje bütçesi, proje muhasebesi ve proje karlılığı, projeye özel malzeme ihtiyaç planlaması, proje envanter stok yönetimi, proje kaynaklarının planlanması, projeye özel üretim sonlu kapasite planlaması, alt yüklenici ve taşeron yönetimi gibi proje tabanlı sektörlere özel süreçler için IFS spesifik çözümler getirmektedir.

IFS ’in uçtan uca entegre olarak çalışan proje yönetim çözümü, projenin plandan sapması durumunda proaktif olarak hareket edebilmeniz için projenin her aşamasında size gerçek zamanlı geri bildirimler verir. Projeye yeni bir bilgi eklendiğinde proje planı otomatik olarak güncellenir. Bu sayede projenizi eşzamanlı olarak yönetir ve kontrol edersiniz. Yani bizim için projeyi takip etmek, projenin peşinde koşmak değildir. Ayrıca tamamladığınız projeler, sonraki projeleriniz için içerdiği tüm bilgiler ile bir proje kütüphanesine dönüşür ve örnek proje şablonları olarak kullanılabilir. Böylece yeni projelerinizin maliyetlendirme ve risk yönetimini, çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yaparken hoş olmayan, beklenmedik sürpriz sonuçların ortaya çıkmasını da engellenmiş olursunuz. Geçmiş hatalar üzerinde vakit harcayacağınıza geleceğinizi nasıl yöneteceğinizi keşfetmek üzere doğrudan IFS ERP ile iletişime geçebilirsiniz.

IFS Türkiye – www.ifs.com.tr

Filed in: ERP, Haberler, IFS, Makaleler, Mühendislik ve İnşaat, Otomotiv, Proje Yönetimi Tags: , ,

Bu haberi okuyanlar bunları da okudu:

IFS’in Araştırmasına Göre Endüstriyel IoT’nin Kullanım Alanları Bir Yılda Çift Haneli Büyüme Gösterdi IFS’in Araştırmasına Göre Endüstriyel IoT’nin Kullanım Alanları Bir Yılda Çift Haneli Büyüme Gösterdi
Lockheed Martin, ABD Ordusuyla İmzalanan 3,5 Milyar Dolarlık Sözleşmede Servis Yönetimi İçin IFS Applications’ı Tercih Etti Lockheed Martin, ABD Ordusuyla İmzalanan 3,5 Milyar Dolarlık Sözleşmede Servis Yönetimi İçin IFS Applications’ı Tercih Etti
IFS, Construction Computing Ödüllerinde Üst Üste Dördüncü Kez En İyi PLM Yazılımı Seçildi IFS, Construction Computing Ödüllerinde Üst Üste Dördüncü Kez En İyi PLM Yazılımı Seçildi
ARC Advisory Group, IFS’i Havacılık ve Savunma EAM Yazılımlarında Onuncu Kez Pazar Lideri Seçti ARC Advisory Group, IFS’i Havacılık ve Savunma EAM Yazılımlarında Onuncu Kez Pazar Lideri Seçti

ERP HABER Dergisi Son Sayısı


ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı

ERP HABER Dergisi Eylül 2018 Sayısı yayında! Yazın bitmesi ile birlikte Eylül sayımızdan tüm okuyucularımıza Merhaba, Bu sayımızda günümüz ERP trendlerinden belki de en önemlisi olan IoT’yi mercek altına aldık…. Devamı »


ERP Seçimi Dosyalarını Mutlaka İnceleyin


ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

ERP Seçimi Dosyası – ABAS Türkiye – abas ERP

Firmaların ERP sistemlerine karar verirken daha kolay seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı abas Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın abas Türkiye ve abas ERP ile… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP Seçimi Dosyası – Bilişim ERP

ERP arayan firmaların daha sağlıklı seçim yapabilmesi için hazırladığımız ERP Seçim Dosyaları serisinin bu seferki durağı Bilişim ERP oldu. ERP Seçen bir firmanın Bilişim ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Bilişim ERP –… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – Mikro Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Mikro Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanınMikro ile ilgili tüm bilmek istediklerini Mikro Yazılım Gn. Müdür Yardımcısı… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – CPM

ERP Seçimi Dosyası – CPM

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı CPM oldu. ERP Seçen bir firmanın CPM ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini CPM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Recep Palamut… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP Seçimi Dosyası – Workcube

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Workcube oldu. ERP Seçen bir firmanın Workcube ERP Çözümleri ile ilgili tüm bilmek istediklerini Workcube Yönetim Kurulu… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP Seçimi Dosyası – IFS

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı IFS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IFS ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IFS Türkiye Yönetim… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

ERP Seçimi Dosyası – Minerva

erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Minerva Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Minerva Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini Minerva Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Sn…. Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP Seçimi Dosyası – Oracle Türkiye – Oracle ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Oracle Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Oracle Türkiye ve Oracle ERP çözümleri ile ilgili tüm bilmek… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP Seçimi Dosyası – Teknosol – Vera ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu durağında konuğumuz Teknosol oldu. ERP Seçen bir firmanın Teknosol ve Vera ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini Teknosol Satış… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP Seçimi Dosyası – Microsoft Türkiye – Dynamics ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı Microsoft Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın Microsoft Türkiye ve ürünleri olan Dynamics AX , Dynamics NAV… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP Seçimi Dosyası – IAS Türkiye – canias ERP

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının ilk durağı IAS Türkiye oldu. ERP Seçen bir firmanın IAS Türkiye ve Canias ERP ile ilgili tüm bilmek istediklerini IAS… Devamı »

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP Seçimi Dosyası – SET Yazılım

ERP HABER – erpturk.com işbirliği ile hazırladığımız ERP Seçim Dosyasının bu seferki durağı SET Yazılım oldu. ERP Seçen bir firmanın Set Yazılım ile ilgili tüm bilmek istediklerini SET Yazılım İş… Devamı »

YASAL UYARI: Bu sitedeki tüm içerikler ve görseller, 5846 sayılı kanun ile gerek cezai gerekse hukuki düzenlemelerle korunmaktadır. Sitede yayınlanan içerikler ve görseller yazılı izin olmadan her hangi bir mecrada kullanılamaz. ERP HABER izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapma hakkını saklı tutar. Sadece dijital mecralarda içeriğin veya görselin adresine link verilerek izin almadan kullanılabilir.
© 2019 ERP HABER. ®Tüm Hakları Saklıdır. ERP News - erpnews.com | .us | .asia | .co.uk

Gizlilik Politikası | Site Haritası | Künye | İletişim


Arşive Göz Atın:

Designed & Managed by Click Carrot.
Mobil Versiyona Geçiş Yapın